Přidám pár postřehů z Rakouska. V běžných restauracích je s vegan/vegetarán jídly docela problém. Většina pokrmů je stále masových. Často i zeleninová polévka má základ z masového bujónu nebo je vylepšena kousky slaniny. Totéž saláty. Je třeba se obsluhy důsledně ptát a raději nedůvěřovat jídelníčku.
Často si lidé myslí, že vegetarián běžně jí ryby a mořské plody. Opět nespoléhat na to, že všichni sdílí stejnou definici. Bezmasé (fleischlos) jídlo může znamenat, že to sice není řízek ale třeba cuketa plněná kuskusem a nějakou tou šunkou či kouskem slaniny. Opět nepředpokládat automaticky vege pokrm.
Tofu, sojová/oříšková mléka a jogurty se dají běžně koupit v každém supermarketu (spar, hofer/aldi, merkur). Nepřeberný výběr pak v mém oblíbeném basicbio supermarketu (DE/AT).
Člověk nemůže stravu volit na základě nějaké knihy, strava je pevně daná geneticky a u homo sapiens je naprosto nezbytné konzumovat maso alespoň býložravců, v množství asi 12 kg a víc ročně. I sami vegani pod tlakem argumentů přiznávají, že rostlinná potrava neobsahuje všechny potřebné látky. Když přijde do tuhého a projeví se neodvratitelné zdravotní problémy, tak potají konzumují tabletky s výtažky z masa, to jim obvykle nezabrání stále na veřejnosti hrát divadlo o své příslušnosti k veganství.
Dále odpad po výrobě sojového oleje pod názvem tofu a tempeh plný síranu vápenatého není vůbec vhodný k lidské konzumaci.
Můžete myšlenku rozvést?
Vy máte v lednici něco jiného, než vaše pra(pra) babička?
Předpokládám, že jste stár, takže vaše pra, pra babička žila v první polovině dvacátého století. Co se od té doby objevilo ve stravě nového? napadlo mě kiwi, palmový olej a rostlinné náhražky tuků a mléka, i když margarín už byl a náhražek všeho možného něčím jiným, si užila dost za Velké války.
Člověk nemá trávicí systém býložravce. Pokud to někdo tvrdí, tak je idiot.
Dobře strávit bylinnou potravu je nesmírně náročně, a taková zvířata mívají složitý systém trávení, často i předžaludků. A nebo třeba tráví několikrát.
Zajíc tráví potravu, a pak opětovně sežere své bobky, protože stále je v ní dostatečně živin. Tedy nahrazují malou složitost tím, že prostě proženou potravu 2 ×, podruhé ve formě sežrání vlastních výkalů.
Kdokoli poznal, že člověk má trávicí soustavy býliožravce, by se měl jít léčit na selhání kognitivních funkcí.
Omlouvám se za drsný příspěvek.
O tom, jak býložravci svou potravu tráví, už Vám napsali jiní: snad všichni nějakým způsobem tráví na několiik kol. Jak to podle Vás dělá člověk??
Člověk je všežravec, podobně jako prase, a já osobně si nemyslím, že by vám vegetariánská, veganská, nebo snad syrová dieta daly vše, co tělo potřebuje.
Legrační například je pozorovat vegetariány, které znám, jak po každém superzdravém jídle sežerou ještě půl cukrárny, aby tělo aspoň trochu ukojili...
coze? vy si dovolujete odporovat vegosovi? copak nevite, ze pouze ti co neji maso jsou lepsi lide a jenom oni maji tu pravdu nejpravdovatejsi?
holt kdybyste byl poradna pozerska nanynka, tak take flusnete evoluci do tvare a dokazete ji, ze sla spatnym smerem, protoze vy jste preci chytrejsi :)))
"strava je pevně daná geneticky a u homo sapiens je naprosto nezbytné konzumovat maso alespoň býložravců, v množství asi 12 kg a víc ročně"
Na světě je mnoho různých národů a skupin, každá se stravuje stovky a tisíce let různě. Kdyby byla strava dána geneticky, nejspíš by to některým skupinám působilo značné (existenční) potíže. Přesto je v Indii zhruba 40% vegetariánů a nezdá se, že by je to vedlo k záhubě.
V subarktických oblastech se živí lidé naopak převážně masem (často syrovým).
V Evropě a Americe se lidé poslední desítky let stravují kdejakým průmyslově vyrobeným zázrakem. Na to genetika těžko stihla zareagovat.
"tak potají konzumují tabletky s výtažky z masa"
Myslíte třeba vitamín B12, který lidé nedovedou získat z rostlin? Něco si o něm přečtěte, než budete mluvit o "výtažku z masa". Třeba na http://www.veganfoods.cz/Vitamin-B12-funkce-a-prijem/
Zastoupení složek potravy se mírně odlišuje dle lokálních podmínek, ale všeobecně je velmi blízké na celém světě. Pokud se nejedná o nějaké excesy jako třeba eskymácká masová dieta nebo závěje kari v Indii nebo hory chilli v Číně, tak k žádným potížím nedojde. Lidé v Indii díky vegetariánství dost trpí, jedním nikoliv jediným důsledkem jsou poruchy centrální nervové soustavy a kardiovaskulární soustavy, v Indii je to krásně patrné.
Jedinou účinnou formu B12 - Kyanokobalamin - z rostlinné potravy v potřebném množství získat nelze. Přiznávají to i sami vegani http://veganka.cz/vitamin-b12-a-jeho-skutecny-vyznam-pro-veganskou-vyzivu/ Vegani ho dostávají do těla přes potraviny uměle obohacené kyanokobalaminem nebo v tabletkách.
Nemyslete si však že B12 je jediná chybějící látka, je jich mnoho.
Ano, vitamín B12 je problém a většina veganů si to uvědomuje a do stravy jej doplňuje. Na tom nevidím nic špatného.
Nevyvážená strava ale není záležitost veganství / vegetariánství. Pokud se budete stravovat ve fastfoodech a zapíjet to energetickým drinkem, nejspíš budete mít větší deficit vitamínů a minerálů, než vegan. Nepochybně existuje mnoho špatně se stravujících veganů. A stejně tak mnoho špatně se stravujících jedlíků masa.
Vy jste legracni. Je to naopak velka cast obeznich lidi, kdo jsou nutricne podvyziveni, protoze se stravuji jednostranne a formou prumyslove zpracovanych potravin. Da se k tomu dohledat spousta dat a informaci, ale ty vas asi nezajimaji, mate nazor hotovy.
Pripominate mi lekare, kteri mi tvrdili v mych 12 letech, kdy jsem prestal jist maso, ze do par tydnu zemru. To jim nevyslo, tak tvrdili, ze nebudu moci dal aktivne sportovat. Dosahoval jsem v triatlonu lepsich vysledku nez vetsina mych masozravych souperu. Pak jsem mel mit problem s plodnosti (vyvraceno prvnim pokusem), zelezem (vyvraceno krevnimi testy, vtipne bylo, ze lekarka mi pri odberu prozradila, ze malo zeleza ma naopak spousta masozravcu, kteri podcenuji fakt, ze pro jeho metabolismus potrebuji dost vitaminu C) a spoustu dalsich latek, ale to me uz nebavilo poslouchat, mel jsem obrovske mnozstvi energie a chtel ji venovat necemu uzitecnejsimu. Dnes, po 25 letech, jsem ze zdravotniho hlediska stejne v poradku jako tenkrat. Ale to vas stejne nebude zajimat, mate sve (internetove) pravdy.
Já pamatuji z 90-tých let ne sice vegana, ale hladovkáře. Nějakého Marečka. Ten vydržel, tedy dle vlastních slov, držet protestní hladovku několik měsíců. Televize za ním jezdila, ale asi čtvrtý měsíc je to přestalo bavit.
No a také pamatuji spolužačku veganku. A ta byla poctivá, vážně tomu veganství věřila, takže ani máslo, vajíčka, žádné zobání doma potají. A také měla načteno, že při správné volbě veganské stravy... až zkolabovala, odvezlo ji houkavý auto. Trvalo, nežli se dala dohromady, studium musela na rok přerušit. Potom se už stravovala dle potřeb těla, ne ideologie. Naštěstí s tím začla až po pubertě, a nebyla těhotná, takže u ní bez trvalých následků.
To chapu, ale bohuzel je to tak. Bylo to pred 25 lety, kdy tu byli vegetariani naprosti exoti a po odborne strance o vegetarianstvi nevedel skoro nikdo (i kdyz pan Bukovsky delal co mohl, lekare to vetsinou nezajimalo). Ostatne dnes vam s vaznou tvari tvrdi jine hlouposti, kterym nebude za par let verit zase nekdo jiny.
Souhlasím s vámi :) Serena Williamsová a její sestra Venus jsou taky veganky a Serena je světová jednička. Vegan Patrik Baboumian unesl přes půl tuny na zádech 10 metrů a stal se rekordmanem. A je mnoho dalších sportovců, kteří jsou opravdu dobří a překonávají konvenčně se stravující sportovce.
To snad nemyslíte vážně, že ne? :D by mě zajíalo kde člověk z cheese a hranolek a coly pobere všechny vitamíny :D asi z těch dvou plátků okurky...
Ne jako teď vážně, pokud vím spousta veganů chodí pravidelně na krevní testy a dávají si mnohem větší pozor na to co jí a jestli mají stravu vyváženou a dostatek všeho co potřebují. A to že nahrazují B12... no jako já v tom problém nevidím. Spousta lidí se cpe různejma celaskonama a multikomplexkoninama, aby do sebe dostali ty vitamíny co chybí v tom Big Macu a vy argumentujete tím že doplňují b12 :D
P.S. Nejsem ani vegan, ani vegetarián, stravuji se zcela konvenčně a občas zajdu i do fast food, když není jiná možnost, ale tohle bych si nedovolila nikdy tvrdit :D
Lepší? :D :D bežte za jakýmkoliv doktorem a zeptejte se jestli je lepší se stravovat jen ve fastfoodech nebo vegansky :D pochybuju že vás pošle do KFC :D jasně že pokud na to člověk kašle a nedává si pozor co jí tak se může dostat do problémů, ale obezita, cukrovka, kardiovaskulární problémy, hyperaktivita u dětí, my příjdou jako problém... a tyhle věci jsou způsobeny právě fast foody.kdybych si musela vybrat jestli se budu stravovat jen ve fast foodech nebo budu vegan 100x raději budu vegan, protože bych nerada umřela ve 40 na infarkt způsobený obezitou (a to nemluvím o finanční stránce věci)
A zajímalo by mě co teda ještě kromě B12 doplňují, povězte :) ráda se dozvím něco nového.
Upřímně pokud by udělali krevní rozbory všem lidem v republice, tak by tak možná polovině chyběly nějaké vitamíny a museli by je nahrazovat tabletkami. Když byste si o tom přečetl víc než pár názorů na fb tak byste věděl že veganská strava, pokud je dobře sestavená je naprosto vyhovující s rozhodné ti lidé neumírají na podvýživu :D jen tak namátkově jo: http://soucitne.cz/techto-10-vyznamnych-odbornych-instituci-schvaluje-veganstvi
A vůbec přečtěte si něco na té stránce, protože pak nebudete tvrdit, že hranolky, hamburger a cola jsou zdravější než ovoce, zelenina a luštěniny :D
P.S. Fakt mě bavíte :D
Do fastfoodu nikoho neposílám, optimální je střídmá pestrá strava, veganská strava je nade vší pochybnost nedostatečná.
Základní jsou kromě kyanokobalaminu několik polonenasycených mastných kyselin, železo vázané na porfyrin, vápník, zinek. Rostlinné zdroje těchto látek jsou zcela nedostatečné, taktéž syntéza v organismu.
Si neinformovaný. Konverzia z ALA na EPA a DHA je u vegánov vyššia ako u bežnej populácie. Asi nevieš o tejto štúdii: http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Omega-3-ALA-intakes-enough-for-EPA-DPA-levels-for-non-fish-eaters
Podobne na tom je B12, u niektorých ľudí je bežná jeho syntéza v čreve, no meranie jeho hladiny je nespoľahlivé, nakoľko je problém ho testom odlíšiť od podobných no neúčinných látok, preto je B12 vhodné suplementovať, aj keď väčšina vegánskej populácie by pravdepodobne suplementovať nemusela.
PS: Nie som vagán, stravujem sa latko-ovo-vegetariánsky. Napriek tomu suplementujem B12. Jendoducho pre istotu, ono aj väčšina bežnej mäsožravej populácie má totiž hladinu B12 kriticky nízku.
Pro Ivana: už konečně přestaňte plácat svoje karnistické ideologické nesmysly a nastudujte si odborné články na stránce soucitne uvedené výše. Pro ostatní: jestli chcete vidět vegany, podívejte se na festivaly Veggie Parade Praha, Veganfest Brno a Veganmania Wien a ostatní města v Rakousku. Jestli tam najdete mezi nimi hubeného podvyživeného člověka, gratuluji vám.
Nezlobte se Ivane, ale jste naprosto neinformovaný a tato agresivně propagovaná neinformovanost je již vážně k smíchu. Bílkoviny se nevyskytují jenom v mase a navíc, živočišných bílkovin byste, z celkového objemu bílkovin, měl sníst denně pouze cca 30%. Zbytek by měly být bílkoviny rostlinné. Vstřebatelnost rostlinných bílkovin je poměrně vysoká a navíc ji lze podpořit správným kombinováním potravin.
Obsah vápníku v mase je až směšný a o jeho vstřebatelnosti by se také dalo polemizovat. Konkrétně na vápník jsou velmi bohaté jiné potraviny a světe div se, jsou z říše rostlinné!!! Tak samo zinek. Železo také nemusíte získávat jen z masa ale i z jiných potravin. Neměl byste tady uvádět takové lži a propagovat vlastní hloupost.
Si neinformovaný. Som vegetarián a nakoľko robím ťažký silový šport denne mám príjem bielkovín minimálne 100-130g :-) žiadny problém, esenciálne animo hravo získa aj vegán, stačí správne kombinovať potraviny. Horšie je to ak potrebuje vegán prijať veľa bielkovín a súčasne málo sacharidov, tam je to ťažšie ale dá sa aj to.
to je zase kravina... jaký pilulky proboha?!? znám už dneska stovky veganů, někteří z nás berou b12, ale nikdy jsem neslyšel o žádných takových "masných" pilulkách.. Plácáte nesmysly, jak to vím? Vyzkoušel jsem si to já a zástupy mých přátel na vlastní kůži a to se i takovým "chytrákům" jako vy těžko vyvrací
Bohužel. Systémem záludných otázek jsem dostal při rozhovorech s vegany pravdu. Veganství dělají jen když jim dobře, to je tak maximálně souvisle tři čtvrtě roku, pak je jim tak měsíc zle a sežerou cokoliv. Tyto epizody pak soustavně zamlčují protože je považují za své selhání.
Ano, jako antropolog souhlasím. Člověk je geneticky naprogramován jako všežravec, evoluce jej uzpůsobila konzumaci masa a jen díky tomu jsme tam, kde jsme. Veganství, raw apod. není nic pro člověka přirozeného, ale jeho zastáncům to bohužel nevysvětlíte, to by museli svolit k pár hodinám přednášek o evoluci a pak by třeba změnili názor.
Prirozene je v dnesnim zivotnim stylu z pohledu evoluce jenom malo veci, ale to prece neznamena, ze se musime chovat porad stejne. Nebo vy take zijete v polygamii, maso zpracovavate na otevrenem ohni, nepouzivate umele osvetleni atd.? Ano, clovek je vsezravec, ale prave diky tomu se muze sam rozhodnout, co bude jist.
Jistě, můžete přednášet třeba i týden, ale mne nepřesvědčíte. Když tak rád přednášíte, zkuste přednášet dlouholetým veganům (20 let i více), někteří z nich jsou lékaři (T. Colin Campbell, Eselstyn, Neal Barnard, J. Norris, Ernst Walter Henrich, Klaus Leitzman, Ruediger Dalhke, u nás Zbyněk Luňáček), tak akorát budete pro smích.
"Člověk nemůže stravu volit na základě nějaké knihy, strava je pevně daná geneticky a u homo sapiens je naprosto nezbytné konzumovat maso alespoň býložravců, v množství asi 12 kg a víc ročně."
Blbost. Můžete si tady fanaticky hlásat nezbytnost konzumace masa, jak chcete, ale na tom, že lidé, kteří maso nejí a dávají si pozor na vyváženost, trpí podstatně méně závažnými zdravotními problémy jako rakovina tlustého střeva, cukrovka, alergie, ekzémy, problémy s ledvinami, játry, žlučníkem... a dožívají se vyššího věku.
To je korelace, nikoliv kauzalita. U lidí aplikujících nějakou dietu se dá předpokládat že se nepřežírají a hýbají se a právě tyto dvě věci jsou pravou příčinou jejich zdraví. Stejně tak existují lidé co se nepřežírají a hýbají se a jedí maso a také jsou zdraví do vysokého věku.
Souhlasím s tím, že vegetariáni a vegani jsou jinak "zdravější", ale také je to tím, že většina "masožravců" se nezajímá o to, co jí, 500 g doporučené dávky ovoce a zeleniny naplňují velmi ztěží (jestli vůbec) a celkově si tak nehlídají stravu a cpou se uzeninami apod. Zatímco vegetarián nebo vegan vědí, že když něco vynechají, musí to dohnat jinde a pečlivěji zvažují jídelníček a víc se zajímají o zdravý životní styl.
Celý život si myslím, že je člověk všežravec. Učila mne to maminka, pan učitel i pan profesor na univerzitě.. Teď se dozvídám, že je všechno jinak a tvrdí to "věhlasná" veganka. Doufám, že nikdo nepředpokládá, že kvůli tomu budu měnit jídelníček? Biftek je biftek a vždycky byl. A dělá mi zatraceně dobře.
tsd
A se zabíjením rostlin etický problém nemáte?
Jak se stavíte k skutečnosti, že podstata života na zemi (příroda) je ZALOŽENA na tom, že jedny živé organismy zabíjejí a rozebírají ty druhé (lhostejno, zda rostliny či živočichy), aby samy mohly žít? Jakým způsobem to chcete jako člověk změnit?
Nejde prece o to svet menit, ale o urceni hranice, za kterou dobrovolne nepujdu, protoze mi to vnitrne vadi a dokazu se patricne omezit ve spotrebe. Tu hranici ma kazdy - nekdo mezi rostlinami a zviraty, nekdo mezi konkretnimi zviraty, nekdo mezi zviraty a lidmi, nekdo ani tam ne. Zajimave jenom je, kolika lidem pak vadi zjisteni, ze nekdo si tu hranici dal proste jinam.
To, že si někdo hranici dal jinam, je v pohodě. Ale většinou k tomu přistupuje také hlásání, že jeho jiná hranice je JEDINÁ SPRÁVNÁ PRAVDA (R), a začíná pociťovat fanatickou potřebu vysvětlovat, proč jeho jiná hranice je jediná správná a ostatmí jsou morální hovada.
U vegetariánů je ta jediná správná pravda a fanatismus vidět na sto honů.
Je to stejné jako s homosexuály – strkají všem jejich sex až pod nos, a kdo z toho nejásá nadšením je homofob.
Proboha, jezte si třeba výkaly koňů, protože tak nezabíjíte ani rostliny ani zvířátka – čímž jste absolutně altruističtí. Ale nechte si to pro sebe, a nikomu to nebude vadit. To je celé.
Jenže má pravdu. Jestli někdo propaguje nějaký styl jezení, je velmi dobré se podívat, jak ten někdo vypadá, zda to na něm nezanechalo následky. Zda jeho výživa způsobuje, že vypadá jako zdravý, energií kypící člověk, nebo naopak podivně nemocný.
A autorka knihy a její vzhled a dojem opravdu je dokonalá antipropagace vegetariánství. Zdravě rozhodně nevypadá. A to přesto, že muselo být hodně sáhnuto na Photoshop. Její fotku bych klidně použil, kdybych organizoval přednášku proti vegetariánství jako důkaz, že to není zdravé.
Rozumím, podívat se na člověka provozující a prosazující nějaký styl výživy a jeho zdravě/nezdravě vypadající vzhled, je pro vás důsledkem poškození mozku.
Zřejmě vám to nemyslí vůbec, co?
Zřejmě jsem vám šlápl na paleček, protože planě řečnit o tom, že něco je zdravé je hezké, papír snese všechno. A když chci vidět výsledek, tedy zdravý vzhled a plno elánu od autorky prosazující vegatariánství, a místo toho vidím polopasivní unavený obličej nezdravého vzhledu – tak jsem najednou s vadným mozkem.
Dříve se tomu říkalo selský rozum, a čemukoli jinému se pak říkalo věšení bulíků na nos.
Pokud tuto myšlenkovou úvahu aplikujete i na masožrouty a jste schopen ukazovat na jednom ad-hoc vybraném tlouštíkovi, jak jsou všichni masožrouti nezdraví, tak s tím nemám problém (byl byste sice stejný idiot, abych použila Váš slovník, ale to je Váš problém), takhle je to ukázková manipulace. A je Vaše ostuda, že se k ní musíte snížit.
Styl gramofonová deska, téma mimo mísu, argument nula, informace nula, osobní útoky maximum.
Milá paní, při diskusi se používají tzv. věcné argumenty, najdete ve slovníku cizích slov. Že vaše inteligence bude nevalná jsem pochopil, když jste podívání se po výsledku označila za narušení mozku.
Takže nemám s čím ve vašem příspěvku diskutovat, protože argumenty nemáte. Tudíž se mějte.
Jeden dodatek: Je rozdíl mezi člověkem propgujícím aktivně vegeriánství, u kterého člověk zcela oprávněně očekává, že jej bude reprezentovat, a že bude poměřován jako výsledek vegetariánského stylu.
To není ad-hoc vybraný člověk.
Pokud by existoval masožrout, který by rozšiřovat informace a vydával knihy o tom, že cokoli kromě masoužroutství je správně, budu jej poměřovat stejně i jeho vzhled.
A opět by to nebyl ad-hoc vybraný masožrout.
Prostě neumíte seriózně diskutovat, kroutíte se jako had, hledáte úhybné manévry jak slizoň. „Vegetarián vydávající knihy, píšící blog a reprezentující vegetariánství“ je zcela jiná kategorie než „ad-hocf vybraný člověk“.
Mě baví, jak odsuzujete mou argumentaci vlastním unáhleným zobecněním, vždyť to je snad v každé učebnici rétoriky, doporučuji.
Pokud byste kritizovali JEJÍ veganství na základě toho jak ONA vypadá, tak je to v pořádku, ale pokud chcete vzít JEJÍ fotku a na ní ukazovat na n=1, jak je VEGETARIÁNSTVÍ nezdravé, pak jste šlendrián. Non sequitur.
Nic nereprezentuje, nikdo ji nedal žádný mandát, je to jeden člověk.
Jděte s tím do WC.
Není to jeden člověk. Je to člověk, který se rozhodl propagovat a reprezentovat svůj výživový styl knihou, blogem a tímto článkem minimálně. Možná má i další aktivity.
A to má nějaké efekty i na to, jak bude hodnoceno to, co propaguje, protože bude používána jako výsledek svého vegetariánství či veganství.
Nejdříve jste zaútočila poškozeným mozkem, když mě to nezastrašilo, tak zkoušíte dále. Jenom jste se tím ztrapnila, stejně jako teď se pokoušíte manipulovat a ohýbat realitu jako matrix. Pokoušíte se vaše lži vydávat za pravdu, jako teď teď že každý člověk je stejný a pro hodnocení rovnocenný.
Ve skutečnosti je to tak, že propagátoři a vedoucí směrů jsou používáni světem a lidmi a hodnoceni jako výsledek svých směrů. Je to přirozené. lidské, racionálné, správné a ve stylu selského rozumu.
Ne, člověk, která nemá zdravou barvu ve tváři a unavený pasivní pohled, není dobrou reklamou na svůj výživový styl.
Kromě toho bude vypadat ve skutečnosti mnohem hůře, protože všechny její fotografie jsou jaksi s blur (rozmazaným) efektem, aby nebyly vidět drobné detaily. Kvalitní fotografie nerozmazaná a nenaefektovaná do snícího režimu by zřejmě ukázala leccos dalšího.
Váha je mi jedno.
A to nemluvím o tom, že leccos u autorky zahlazuje mládí. A přesto nevypadá rozhodně jako někdo, jejíž styl bych chtěl následovat.
Leccos zakrývá záměrně rozmazané až do snící tónu fotografie, možná abychom neviděli jebáky či další poruchy na tváři, já nevím.
A to se autorka veganství věnuje teprve krátce.
A přes to všechno na těch fotografiích vidím unaveného člověka bez jiskry ve tváři.
Autorka na fotce opravdu vypada jak umelohmotna.
Kdyz vegan, tak prosim az po puberte.
Prestat zrat maso, kuliva chudackum zviratum, je utopie.
Zejtra si na dvorku rohnu tu nejvetsi kachnu. Staram se o ni, pecuju o ni, snazim se, aby mela stastny zivot. Za to nakrmi moji rodinu.
Hezke leto vsem.
Vypadá jak umělohmotná, to je fakt.
Taky by mě zajímalo jaký fušer si s těma fotkama hrál, že vypadají tak, jak vypadají.
Nevim co je to za módu všechno takhle vyhlazovat do uměla, ale pokud by jste někdy slečnu viděl na živo tak by jste pochopil, tak moc jsou ty fotky "vylepšený" (spíš zku*vený :D )
A když si chcete hrát na povrchního debila, tak komentujete jak autor vypadá místo toho, co píše :D
Jinak k jejímu vzhledu: Rozhodně bych to nenazval slovem IN. IN je mainstream, tohle je alternativní, takže to má od mainstreamu dost daleko (ještě pořád).
Osobně se mi to nelíbí, ale je nemám potřebu kecat někomu do toho, jak hodlá vypadat. Tyhle názorový průjmy je lepší nechat si pro sebe a svoje svědomí ...
Jste důkazem, že člověk se xichtem nějak prezentuje, ale to, co píše a co říká, je daleko více vypovídající.
co to blabolite za zvejky? vam ta horka evidentne nedelaji dobre.na mozek. najdete laskave v mem prispevku jediny popis nebo hodnoceni jejiho vzhledu. muj prispevek je pouze o tom co ta divenka placa v clanku.
ps: povrchnim debilem se titulujte doma, ale to by vam otec dal par facek a zaracha co? tak jak sam pisete, priste si nechte ty vase nazorove prujmy pro sebe, kdyz nejste schopny ani pobrat smysl psaneho textu.
Tady máte popis jejího vzhledu "to vite, kdyz si chcete hrat na opinion makera, tak musite byt desne in nejen vizazi"
Jinak jsem nereagoval pouze na vás, ale i na lidi výše, kteří řeší její vzhled místo toho, aby řešili, co píše. Bohužel tohle forum neumožňuje citaci vícero postů, tak jsem to loupl pod ten váš ...
Filosofická otázka: Co je lepší ? Zajímá mě upřímná odpověď:
1) Zvíře se nikdy nenarodí a nikdy nebude pociťovat bolest ani utrpení (to by se dělo, kdyby byli všichni vegani - zvířata by se nerodila - nebylo by jich třeba)
2) Zvíře se narodí, bude o něj relativně dobře postaráno v chovu a poté bude zabito na maso.
3) Zvíře se narodí a má 40% šanci že zemře na nemoc, 40% šanci, že zemře brutální smrtí z rukou predátora (ne, ten nemá morálku, bude ho žrát za živa) a 20% šanci na to, že bude žít "plnohodnotný free" život.
Ano, porovnávám život zvířat v chovu a ve volné přírodě.
Na jednu stranu je život v chovu proti zvířecí přirozenosti. Na druhou stranu však garantuje jisté bezpečí a kvalitnější život (ochrana před nemocemi, strádáním, predátory).
Moje otázka je, zda život v zajetí nemůže být lepší než v přírodě (teď pomineme extrémní praktiky zemědělců, kteří za účelem výnosu se ke zvířatům chovají neeticky - od stříhání zobáků přes jiné praktiky, které jsou vám jistě známy)
Tak to jsem pochopila správně, potom jsou ty možnosti totiž jen dvě:
* Prakticky:
(1 + 3) vs (2 + 3), přičemž množství zvířat je na obou stranách konstantní a dá se vynechat. Zbyde 1 vs 2, což je welfare proti abolicionismu. K tomu mám co říct, ale když dole vidím útočný tón, tak si to raději nechám pro sebe - jeden hulvát mi dnes stačil, nechci riskovat, že v sobě schováváte dalšího.
* Teoreticky:
Osobně si myslím, že welfare je lepší možností než život v přírodě, ale jelikož pomocí welfaru život v přírodě neeliminujete, tak to není moc dobrá reklama. Styl "zabíjím zvířata, ale dělám to lépe než sama příroda", srdce veganů asi nedobude.
Útočný tón je moje přirozenost, ale za hulváta se nepovažuji.
Styl "zabíjím zvířata, ale dělám to lépe než sama příroda", srdce veganů asi nedobude. - Tomuhle moc nerozumím. Čím ho tedy dobudu (v případě že bych se o to snažil). Slíbím, že zvířátka nebudou umírat ? To by se nesměly nikdy narodit (a také by se nikdy nenarodily, kdybychom je nepěstovali pro potřeby potravinářství/oděvnictví atd).
Pokud zvířata trpí v přírodě více než v chovech (což je jistě možné a děje se to, pomineme-li extrémy) pak bych řekl že není co řešit (kromě těch extrémů, které se musí potlačit - na tom se shodneme vegani i všežravci).
Paradoxně, když jse zmínila "druhý svět" tzn. přirozený život zvířat divokých, nebylo by lepší zaměřit se na problematiku ekologie (ničení/transformace přirozených prostředí) než se snažit prosazovat myšlenku, že "nejezením masa zabráníte utrpením zvířat".
Dám vám příklad: Koupíte si ... určitě máte ráda rajčata. Rajčat bývají balena v plastovém obalu. Plast se vyrábí z ropy. Koupí rajčat v plastu jste podpořila podnikání ropného magnáta, který "omylem" vypustí do oceánu tuny sra*ek a zvířátka trpí daleko, daleko více, než někde na farmě (doufám, že jde o pochopitelný přílklad).
Moje pointa ? Opravdu je živočiná výroba to největší zlo, které pácháme na zvířatech ? A pokud ano, pak je to jediné zlo, ze kterého máme alespoň nějaký prospěch ...
Veganství je silně abolicionistické (oproti vegetariánství mimochodem), proto se řeší práva zvířat, která mají stejná specifika jako práva lidská, tedy především svobodu. Žádné pěstování/využívání zvířat, není-li k tomu dán jejich souhlas (= prakticky nikdy).
Spolu s tím souvisí i nezasahování do jejich života, dokud jejich činy nezasahují do práv druhých (zde člověk není soudce zvířecí říše, ale ponechává si právo na sebeobranu), stojí ideálně mimo.
Ve výsledku to znamená: žádné chov zvířat pro vlastní potřebu, zásahy do fauny jen pokud to přímo ohrožuje člověka.
Nicméně to neznamená, že se zvíře nemusí narodit, mohu mít klidně krávu na zahradě, stejně jako člověka. Pokud ale některého z nich zavřu do stáje a dám mu na cecky přísavky, dělám něco špatně.
Takhle to třeba funguje v reálu, klidně to může udržovat stavy zvířat; v současnosti se jedná o zachráněná zvířata - http://www.farmsanctuary.org/. To je prosím veganské řešení soužití člověka s hospodářským zvířetem - dotováno lidmi (včetně mé maličkosti), prováděno dobrovolně.
Ohledně zmíněné ekologie: naprosto souhlasím, ale není to věcí veganství, ale samotné ekologie. Většina veganů k ekologii tíhne, ale já bych to nemíchala dohromady. Aktivismus podle mě nemá jednoznačnou formu, na každého působí něco jiného a někomu může být ekologie ukradená, zatímco se zajímá o práva zvířat.
A jestli je to největší a jediné zlo páchané na zvířatech? Z hlediska práv zvířat určitě nejhorší, ale z žádného pohledu jediné. Nic nejde najednou a 100%, to by nám nemělo bránit se snažit í o sebedrobnější zlepšení.
Aha, takže se v podstatě jedná o utopistickou ideologii, která staví na naprosto nereálných předpokladech.
Pokud chcete, aby měla zvířata stejná práva jako lidé, pak musíte lidi degradovat na úroveň zvířat - jak eticky, tak technologicky/evolučně.
Váš ideální stav je tedy koexistence zvířat (která se budou nekontrolovatelně množit a konzumovat okolí) a člověka (který je, proti přirozenosti nebude pořírat ani nijak využívat). Dále žádní domácí mazlíčci, ani zvířata na zahradě, ani nic podobného, protože jim tím upíráte osobní svobodu (k čemuž vám nedali souhlas )
Pokuste se podívat na věc v širším kontextu:
Lidé přeměnili prostředí způsobem, které tuto utopii neumožňuje. Člověk už není schopen nezasahovat do okolního prostředí - jsme zrátka všude.
Dále jsme úspěšně redukovali ekosystém takovým způsobem, že se existence některých druhů musí redukovat ze strany člověka (např. odstřel divokých prasat, které už nemají přitozeného nepřítele).
A zahrádky (aka Zoo) kde člověk koexistuje se zvířetem (které to určitě dělá dobrovolně z vlastní vůle) vám pojmou jen zlomek zvířat z chovů. Takže zbytek co ? Zabít ?
Uf, ani trochu.. nedivím se, že to považujete za utopické, takhle to ale není.
* musíte lidi degradovat na úroveň zvířat - jak eticky, tak technologicky/evolučně.
Já bych to nazvala evolucí člověka, nalézt technologie nahrazující zvířata není tak jednoduché - co to dalo úsilí během posledních dvaceti let bezpečně nahradit testování kosmetiky na zvířatech, kam nás to technologicky posunulo. Eticky to určitě degradace není a evoluce nemusí být lineární.
* (která se budou nekontrolovatelně množit a konzumovat okolí)
Že budeme muset pro naše bezpečí nějaké skupiny zvěře regulovat, to mi osobně nijak nevadí - když vystřílím divočáky v okolí, musím zastřelit přemnoženou srnku, za to jsem zodpovědná. Beru to tak, že na to zatím nemáme recept (alespoň mi není znám), ale situace se v tomto ohledu nezhorší. Může nás to opět technologicky popostrčit dopředu a regulovat jejich plodnost, co já vím - do budoucnosti nevidím a nechci dělat odhady budoucího vývoje. V každém případě to není posun k horšímu, což jsem vzhledem k dalším zlepšením ochotna překousnout.
* Dále žádní domácí mazlíčci
Klidně domácí mazlíčci
* ani zvířata na zahradě
Klidně zvířata na zahradě
* protože jim tím upíráte osobní svobodu
To je majetnický pohled na vlastnictví zvířat, to u veganů nenajdete - já to zvíře klidně ven pustím, když chce, ať se vrátí.
* Takže zbytek co ? Zabít ?
Ne, nemnožit další - nic nepočítá s veganstvím přes noc.
1) Technologickou degradací jsem myslel spíš to, že budeme muset svůj rozvoj (zejména prostorový i co se získávání surovin týče) omezit abychom nezasahovali do existence zvířat. Přeci jen i teď občas vidíte zajíce, bažanty nebo i srnky jak vám zaběhnou do města. A to na ně v lese skoro nenarazíte :D
2) Nevadí vám střílení divočáků ? Já to beru trochu jako paradoxní (protože kdybychom vypustili zvířata z chovu do volné přírody, za pár let se stane to samé i s nimi a jsme opět na začátku - akorát bychom je nejedli, což mi přijde jako plýtvání, což je ještě horší, než zabíjení pro jídlo).
Nicméně bod pro vás, ne každý kdo tak brání svoje postoje by tohle přiznal.
3) Regulace plodnosti je zásah do jejich práv. U lidí se to tvrdě trestá a u nás okolo toho byla spousta kauz.
4) Aby byl domácí mazlíček neomezován, musel by žít v prostředí venkova stylem asi jako kočka (kočky se přijdou jen nažrat a pohyb maj volný).
Jak by byl domácí mazlíček "volný" v paneláku ? (kde je mj. zakázáno chovat chovná zvířata). Vzhledem k urbanizaci by těch "mazlíčků na venkově" asi moc nebylo ... ne víc než teď u starousedlíků.
5) Majetnický pohled ? OK, tak to zvíře pusťe. Jasně že vám neuteče, protože jste ho domestifikací připravili o přirozené vzorce chování (jinak řečeno je rád, že dostane nažrat, takže už to de facto ani není zvíře, ale konzumní ne-člověk), což je taky něco, co to zvíře podstoupilo nedobrovolně
Na rovinu: Kdyby vám to zvíře stejně uteklo, seženete si za něj náhradu ?
1) Neřekla bych omezit, ale změnit - opět by to nebylo nic ze dne na den. A vegan se do velké míry omezí - čemu všemu je ochoten se vyhnout, to byste se možná divil :)
2) Jako takové vadí, ale nevidím na něj recept kromě ohrožení vlastního bezpečí - co dalšího Vás napadá? A nemusíme žádná zvířata vypouštět do volné přírody, jak říkám - postupně jich množit méně spolu s klesající poptávkou, nakonec nebude co kam vypouštět.
My bychom je nejedli, ale v přírodě je plno mrchožroutů, pro ně to plýtvání není.
3) Je, ale to je i zabití - vzhledem k absenci lepšího řešení mi to přijde jako menší zlo (stále zlo, ano). To máte jako dnes, organizace na ochranu (práv) zvířat doporučují je kastrovat, aby jejich potomci nešli do plynu. Ani jedno není dobré, ale konsensus je, že je to lepší řešení.
4) Paneláky pro zvířata moc nejsou, tam je nikdo, kdo je pokládá za sobě rovné, chovat nebude, stejně jako je nebude chovat ve sklepě. Ale to neznamená "ne" domácím mazlíčkům jako takovým, koncepčně je to v pořádku. To je hlavně na každém, ať si zváží, co jeho chování způsobuje. Určitě to ale znamená konec některých domácích zvířat, např. hadů - ty asi nikdo ven pouštět nebude. Psi, kočky, ptáci, koně, krávy, prasata? Bez problému.
5) tomu domestikovanému zvířeti je asi jedno, co jeho předci podstoupili nedobrovolně, nemyslíte? On to už vidí jinak.
1) Vegan se jistě rád omezí, ale mam obavu, aby se nesnažil o to, aby se všežravá většina omezovala spolu s ním.
2) Aha, takže odpověď na mojí původní otázku je: Je lepší, když se nenarodí, než aby trpělo.
Tenhle vzorec by se dal dobře aplikovat např. na lidi v chudých oblastech, kde je život skutečným utrpením (jen filozofická vsuvka, neodolal jsem).
Ale máte pravdu, krome ohrožení našeho bezpečí není jiné řešení. Kdyby zvířata měla schopnost našeho uvažování, určitě by byl možný nějaký konsenzus. V tomto případě ale, jak jsem říkal, se musíme snížit na jejich úroveň, protože se zvířetem nemůžete jednat jako s člověkem (zkuste si poprosit prase ať neběhá přes silnici).
Ve finále jsme to teda my lidé, kdo popírá svojí vlastní přirozenost a podřizuje se zvířatům (kdyby měla zvířata tu moc, myslím že bychom tu nevládli, je to jen o našem naivním pocitu, že my jsme ti špatní kdo tu všechno ničí a zabíjí)
3) Takže zasahovat je nevyhnutelné, jen jde o to najít "menší zlo".
Proto koexistence bez vzájemného zásahu není možná ... nežijeme ve vakuu, buď omezíme my zvířata, nebo omezí oni nás.
Jim je to ale jedno, oni si žijou vlastní život bez morálky.
4) Přijde mi, že pokládat zvíře za sobě rovného znamená jistou snahu ho polidštit. V tomto případě je snad lepší brát zvíře jako zvíře, a ponechat ho jeho přirozenému osudu (ať už je jakkoliv dobrý či špatný).
Kde se vůbec vzala u vás potřeba chovat zvířata ... to je jako kdyby přišel z lesa vlk a choval si malé děti u sebe na palouku.
Je hezké, že jim dáváte svobodu, ale ta svoboda je pouze iluzí. Pokud se zvíře narodí mimo přírodu, pak nemá možnost volby.
5) Domestifikace se nepřenáší napříč generacemi. Ne v genetické podobě ale v podobě takové, že když je zvíře omezené ve výchově, je omezené i ve svých životních možnostech (tzn. pokud se zvíře narodí ochočeným rodičům v lidském prostředí, těžko bude toužit "vypadnout" do přírody).
Takže ono to tomu zvířeti není jedno, protože dokud má co žrát, tak je spokojené a svůj život měnit nemusí. Zkuste zvíře odříznout od jídla, nechte mu otevřená vrátka a uvidíte, tak se z domestikovaného zvířete stane zvíře ve své pravé podobě.
1) Pokud bude většina masožravá, tak se zase nebude (tolik) měnit technologie, takže toho bych se nebála. A pokud bude v menšině, tak má holt smůlu, stejně jako ji mají třeba teď vegani, kterým se nelíbí zemědělské dotace :)
2) Souhlasím, nenarození je těžce neutrální. Možná je to úděl zodpovědnosti za moc, kterou neseme - máme možnost se rozhodnout, čímž nám za rozhodnutí vzniká zodpovědnost. Takové zvíře nad tím nepřemýšlí (nemá kapacitu) a zodpovědnosti se vyhne. V podstatě na úrovni dítěte nebo mentálně postiženého, nad kterými také uplatňujeme přísnou nadvládu.
3) Alespoň ve veganství, které je nástrojem nějakých pohnutek - dnes se podobně uvažujícím lidem veganství zamlouvá jako nástroj, třeba bude nahrazeno efektivnější filosofií. Ale opravdu mě žádná nenapadá, jen masochistická, opět s Vašim závěrem souhlasím.
4) Rovného v rámci základních práv, ono to dál asi nemá smysl (teoreticky může mít i volební právo, když přijde k volbám s občankou na rypáku, ale pro to asi nikdo legislativu předělávat nebude). Já spíš přistupuji k rovnosti lidí a zvířat podle toho, co máme společné - asi každý živočich se vyhýbá stresu, hledá úkryt, jídlo, nechce umřít, cca od kuřete výš u nich rozeznáváme emoce porovnatelné s těmi našimi (máme společné předky). To považuji za podstatné, ale není to polidštění, to máme prostě společné.
5) Tak tady si nejsem jistá, pokud vím, tak třeba domestikované kočky kromě pár druhů v přírodě nepřežijí (resp. si pamatuji, že těch pár druhů se uvádí jako výjimka), návrat domestikovaných druhů do přírody je docela problematický.
Já si hlavně nemohu pomoci, ale opravdu si myslím, že se u mě má "můj" pes lépe než kdybych ho vypustila někam do hor, tím bych mu asi ublížila, dost možná i zabila. I tu možnost utéct má, stejně jako mě může zakousnout ve spaní. U někoho to může být jinak, to je podle mě na individuálním vztahu mezi zvířetem a člověkem.
5) Kočky které jsem znal se domů (na venkově) chodily opravdu jen nažrat (v zimě vyspat) a ani to nebylo každodenním pravidlem. Nemyslím si, že by měly problém přežít, stejně jako toulaví psi (kteří se shlukují do smeček a chovají se podobně jako vlci). Dokonce znám i kočky, které nikomu nepatří, nikdo neví odkud jsou, jsou agresivní a aktivně loví (ptáky, hlodavce .. prostě klasika).
Nevím, možná nepřežijí v přírodě bez člověka a daří se jim jen díky tomu, že se pohybují v lidmi obydleném prostředí, které je bezpečnější a nabízí potravu a úkryt i bez lidí samotných.
Stejně jako člověk (který je snad ještě méně schopný přežít bez technologií, na kterých je závislý) mají zvířata pudy (které jsou domestifikací potlačeny, ale zůstávají, troufám si říct v genech). To že zvířata od lidí neutíkají není tím, že by sama nepřežila, ale tím, že je pohodlnější zůstat tam, kde dostanu nažrat na nemusím hnout prstem.
Třeba kráva na pastvě - ta snad ani nemůže utéct, když takhle žila i jako "divoká".
Nebo zkuste psovi nedat nažrat a když vás nebude chtít sežrat, určitě se mu u vás nebude tolik líbit
ad 1) Ukažte mi, prosím, místo na zemi, které funguje bez zásahu člověka. Nepodceňoval bych náš vliv na tento svět. Úspěšně jsme redukovali počet zvířat o desítky procent. Spousta druhů vymřela a další to také nemine.
Jediná zvířata, jejihž počet neklesá, jsou zvířata která slouží jako potrava, pak lidé.
A opravdu si myslíte, že lidé nechají žít miliony prasat/krav/drůbeže poté, co pomine potřeba pro jejich existenci ? Možná tak v zoo ... a možná pár králíčků přežije jako domácí zvířátka.
Když už jsme u toho - mít domácí zvíře není týrání ?
ad 2) Odpověď bez obsahu hodná pravého filosofa :-)
1) Neříkám, že na to člověk nemá vliv, ale to prostřední pouze pokřivil, nevytvořil (jako třeba prostředí velkochovů). A to pokřivené prostředí stále funguje, v tom problém nevidím, lev stále loví antilopu: to vegani neřeší, protože to je nad rámec veganství.
2) To nemělo mít obsah, jen jsem jasně definovala skupiny - kdo chce, může si to podle nich najít podrobněji, do toho se pouštět nechci
Ad 1)
Místo "pokřivil" bych použil "zničil".
Ano, lev uloví antilopu. Proč ? Protože oba žijí v Africe, mimo civilizaci.
Zkuste se podívat na euroamerický kontext, třeba na ČR. Loví vlk jeleny ? Počkat, nemáme tu vlky. Ani medvědy ... možná pár rysů. Viděla jste někdy zubra ? Ne ? Ti se tu před stovkami let proháněli.
Proč jsou pryč ? Masožravci se jíst nedají, tak proč zachovat jejich existenci. Překáží lidem.
Takže tu máme zoo, poloprázdné lesy (sem tam nějaký divočák, jelen, drobní hlodavci a šelmy) a farmy s miliony zvířat.
Tak ukončme utrpení zvířat na maso, ukončeme jejich existenci a nechme je vyhynout (nebo je dejme do zoo)
Ad 2)
Škoda, těšil jsem se na váš názor. Ale odkázat na jiného také o stavu věci dost vypovídá.
Ja ako vegetarián s Vami súhlasím. Niet čo dodať, taká ulovená divina alebo hydina z vlastného dvora o ktorú sa s láskou dobre staráte je z môjho pohľadu úplne v pohode. Smrť patrí k životu a dokonalé neubližovanie neexistuje. Mne vadí nezmyselný stres a utrpenie veľkochovov, neetické zaobchádzanie v priemyselnej produkcii, taký brojler je vyšľachtený na tak obrovský nárast svalovej hmoty, že vysoké percentu sa lámu nohy pod ťarchou vlastného tela. Pri živote ich napriek tomu udržia liekmi a analgetikami. Toto mi príde už choré a nechcem byť toho súčasťou. Ale aby som to niekomu vnucoval ako jedinú správnu vec, to rozhodne nie. Moja najbližšia rodina sú klasickí všežravci, nemám ich preto mať rád? :-) Celá táto popularizácia je hlavne o tom, snažiť sa pomôcť ľuďom, ktorí tak chú žiť z vlastného rozhodnutia.
Tak já ta jména z ábíčka znám (a odborým webem bych to moc nenazývala, četla jsem tam pár diskuzí), o to více se divím, proč si myslíte, že vegany podobná sorta lidí zajímá.
Já vím, že k veganství má touhu se vyjadřovat každý a čím méně tomu rozumí, tím raději používá abstraktní výrazy mimo kontext (e.g. evoluce, studie, všežravec, přírodní výběr), což mi přesně k těmto lidem sedí.
Jen jestli si o sobě nemyslíte příliš, protože mimo ábíčko, kde se lidi milují s poníky, mlátí homosexuály opelichanými kočkami a hádají se kvůli jedničkám a nulám, vliv nemáte :-)
Ano, veganská strava je chudá. Seberte jim všechny ty tempehy a kokosy a mořské řasy a tofu, co jim zbyde na machrování? Mrkev, celer, petržel, řepa, hrách a kroupy? Já jako všežravec celoročně vařím pouze z českých surovin. Dokážete to taky, vegani? Dokážete celý rok vyžít jen z toho, co vyrostlo u nás? :P
V tropech člověk jde a nají se jen tím, že natahuje ruku a sbírá; tam si jeden může dovolit být vegan. Jenomže tady nejsou subtropy, tady nám po dlouhé měsíce nic jedlého neroste. A krása hospodářských zviřátek tkví v tom, že přeměňují nejedlé věci (třeba trávu, plevel, hmyz a jiné bezobratlé) na věci jedlé.
Bez hospodářských zviřátek by nebyla vyspělá civilizace, protože bychom dodneška všichni trapčili v tropech a žrali padančata. Což je sice taky svým způsobem život, ale asi by se tam nenašel nikdo, kdo by holkám s ocvočkovanou hubou vydával kuchařky...
Naprosto souhlasím! Veganská strava je hlavně o tom dodržovat potřebné živiny a nenechat jen všechno náhodě. Ze začátku jsem se hodně prala s přechodem, ale jak si člověk osvojí různé recepty a naučí se ty hodnoty nazpamět, pak je to jednodušší. Já jsem nadmíru spokojená, cítím se fakt fresh...hodně mi pomohly různé články jako je tento https://www.svobodavsem.cz/veganska-strava/
a plno dalších, třeba na soucitne a tak....