Člověk nemůže stravu volit na základě nějaké knihy, strava je pevně daná geneticky a u homo sapiens je naprosto nezbytné konzumovat maso alespoň býložravců, v množství asi 12 kg a víc ročně. I sami vegani pod tlakem argumentů přiznávají, že rostlinná potrava neobsahuje všechny potřebné látky. Když přijde do tuhého a projeví se neodvratitelné zdravotní problémy, tak potají konzumují tabletky s výtažky z masa, to jim obvykle nezabrání stále na veřejnosti hrát divadlo o své příslušnosti k veganství.
Dále odpad po výrobě sojového oleje pod názvem tofu a tempeh plný síranu vápenatého není vůbec vhodný k lidské konzumaci.
Můžete myšlenku rozvést?
Vy máte v lednici něco jiného, než vaše pra(pra) babička?
Předpokládám, že jste stár, takže vaše pra, pra babička žila v první polovině dvacátého století. Co se od té doby objevilo ve stravě nového? napadlo mě kiwi, palmový olej a rostlinné náhražky tuků a mléka, i když margarín už byl a náhražek všeho možného něčím jiným, si užila dost za Velké války.
Člověk nemá trávicí systém býložravce. Pokud to někdo tvrdí, tak je idiot.
Dobře strávit bylinnou potravu je nesmírně náročně, a taková zvířata mívají složitý systém trávení, často i předžaludků. A nebo třeba tráví několikrát.
Zajíc tráví potravu, a pak opětovně sežere své bobky, protože stále je v ní dostatečně živin. Tedy nahrazují malou složitost tím, že prostě proženou potravu 2 ×, podruhé ve formě sežrání vlastních výkalů.
Kdokoli poznal, že člověk má trávicí soustavy býliožravce, by se měl jít léčit na selhání kognitivních funkcí.
Omlouvám se za drsný příspěvek.
O tom, jak býložravci svou potravu tráví, už Vám napsali jiní: snad všichni nějakým způsobem tráví na několiik kol. Jak to podle Vás dělá člověk??
Člověk je všežravec, podobně jako prase, a já osobně si nemyslím, že by vám vegetariánská, veganská, nebo snad syrová dieta daly vše, co tělo potřebuje.
Legrační například je pozorovat vegetariány, které znám, jak po každém superzdravém jídle sežerou ještě půl cukrárny, aby tělo aspoň trochu ukojili...
coze? vy si dovolujete odporovat vegosovi? copak nevite, ze pouze ti co neji maso jsou lepsi lide a jenom oni maji tu pravdu nejpravdovatejsi?
holt kdybyste byl poradna pozerska nanynka, tak take flusnete evoluci do tvare a dokazete ji, ze sla spatnym smerem, protoze vy jste preci chytrejsi :)))
"strava je pevně daná geneticky a u homo sapiens je naprosto nezbytné konzumovat maso alespoň býložravců, v množství asi 12 kg a víc ročně"
Na světě je mnoho různých národů a skupin, každá se stravuje stovky a tisíce let různě. Kdyby byla strava dána geneticky, nejspíš by to některým skupinám působilo značné (existenční) potíže. Přesto je v Indii zhruba 40% vegetariánů a nezdá se, že by je to vedlo k záhubě.
V subarktických oblastech se živí lidé naopak převážně masem (často syrovým).
V Evropě a Americe se lidé poslední desítky let stravují kdejakým průmyslově vyrobeným zázrakem. Na to genetika těžko stihla zareagovat.
"tak potají konzumují tabletky s výtažky z masa"
Myslíte třeba vitamín B12, který lidé nedovedou získat z rostlin? Něco si o něm přečtěte, než budete mluvit o "výtažku z masa". Třeba na http://www.veganfoods.cz/Vitamin-B12-funkce-a-prijem/
Zastoupení složek potravy se mírně odlišuje dle lokálních podmínek, ale všeobecně je velmi blízké na celém světě. Pokud se nejedná o nějaké excesy jako třeba eskymácká masová dieta nebo závěje kari v Indii nebo hory chilli v Číně, tak k žádným potížím nedojde. Lidé v Indii díky vegetariánství dost trpí, jedním nikoliv jediným důsledkem jsou poruchy centrální nervové soustavy a kardiovaskulární soustavy, v Indii je to krásně patrné.
Jedinou účinnou formu B12 - Kyanokobalamin - z rostlinné potravy v potřebném množství získat nelze. Přiznávají to i sami vegani http://veganka.cz/vitamin-b12-a-jeho-skutecny-vyznam-pro-veganskou-vyzivu/ Vegani ho dostávají do těla přes potraviny uměle obohacené kyanokobalaminem nebo v tabletkách.
Nemyslete si však že B12 je jediná chybějící látka, je jich mnoho.
Ano, vitamín B12 je problém a většina veganů si to uvědomuje a do stravy jej doplňuje. Na tom nevidím nic špatného.
Nevyvážená strava ale není záležitost veganství / vegetariánství. Pokud se budete stravovat ve fastfoodech a zapíjet to energetickým drinkem, nejspíš budete mít větší deficit vitamínů a minerálů, než vegan. Nepochybně existuje mnoho špatně se stravujících veganů. A stejně tak mnoho špatně se stravujících jedlíků masa.
Vy jste legracni. Je to naopak velka cast obeznich lidi, kdo jsou nutricne podvyziveni, protoze se stravuji jednostranne a formou prumyslove zpracovanych potravin. Da se k tomu dohledat spousta dat a informaci, ale ty vas asi nezajimaji, mate nazor hotovy.
Pripominate mi lekare, kteri mi tvrdili v mych 12 letech, kdy jsem prestal jist maso, ze do par tydnu zemru. To jim nevyslo, tak tvrdili, ze nebudu moci dal aktivne sportovat. Dosahoval jsem v triatlonu lepsich vysledku nez vetsina mych masozravych souperu. Pak jsem mel mit problem s plodnosti (vyvraceno prvnim pokusem), zelezem (vyvraceno krevnimi testy, vtipne bylo, ze lekarka mi pri odberu prozradila, ze malo zeleza ma naopak spousta masozravcu, kteri podcenuji fakt, ze pro jeho metabolismus potrebuji dost vitaminu C) a spoustu dalsich latek, ale to me uz nebavilo poslouchat, mel jsem obrovske mnozstvi energie a chtel ji venovat necemu uzitecnejsimu. Dnes, po 25 letech, jsem ze zdravotniho hlediska stejne v poradku jako tenkrat. Ale to vas stejne nebude zajimat, mate sve (internetove) pravdy.
Já pamatuji z 90-tých let ne sice vegana, ale hladovkáře. Nějakého Marečka. Ten vydržel, tedy dle vlastních slov, držet protestní hladovku několik měsíců. Televize za ním jezdila, ale asi čtvrtý měsíc je to přestalo bavit.
No a také pamatuji spolužačku veganku. A ta byla poctivá, vážně tomu veganství věřila, takže ani máslo, vajíčka, žádné zobání doma potají. A také měla načteno, že při správné volbě veganské stravy... až zkolabovala, odvezlo ji houkavý auto. Trvalo, nežli se dala dohromady, studium musela na rok přerušit. Potom se už stravovala dle potřeb těla, ne ideologie. Naštěstí s tím začla až po pubertě, a nebyla těhotná, takže u ní bez trvalých následků.
To chapu, ale bohuzel je to tak. Bylo to pred 25 lety, kdy tu byli vegetariani naprosti exoti a po odborne strance o vegetarianstvi nevedel skoro nikdo (i kdyz pan Bukovsky delal co mohl, lekare to vetsinou nezajimalo). Ostatne dnes vam s vaznou tvari tvrdi jine hlouposti, kterym nebude za par let verit zase nekdo jiny.
Souhlasím s vámi :) Serena Williamsová a její sestra Venus jsou taky veganky a Serena je světová jednička. Vegan Patrik Baboumian unesl přes půl tuny na zádech 10 metrů a stal se rekordmanem. A je mnoho dalších sportovců, kteří jsou opravdu dobří a překonávají konvenčně se stravující sportovce.
To snad nemyslíte vážně, že ne? :D by mě zajíalo kde člověk z cheese a hranolek a coly pobere všechny vitamíny :D asi z těch dvou plátků okurky...
Ne jako teď vážně, pokud vím spousta veganů chodí pravidelně na krevní testy a dávají si mnohem větší pozor na to co jí a jestli mají stravu vyváženou a dostatek všeho co potřebují. A to že nahrazují B12... no jako já v tom problém nevidím. Spousta lidí se cpe různejma celaskonama a multikomplexkoninama, aby do sebe dostali ty vitamíny co chybí v tom Big Macu a vy argumentujete tím že doplňují b12 :D
P.S. Nejsem ani vegan, ani vegetarián, stravuji se zcela konvenčně a občas zajdu i do fast food, když není jiná možnost, ale tohle bych si nedovolila nikdy tvrdit :D
Lepší? :D :D bežte za jakýmkoliv doktorem a zeptejte se jestli je lepší se stravovat jen ve fastfoodech nebo vegansky :D pochybuju že vás pošle do KFC :D jasně že pokud na to člověk kašle a nedává si pozor co jí tak se může dostat do problémů, ale obezita, cukrovka, kardiovaskulární problémy, hyperaktivita u dětí, my příjdou jako problém... a tyhle věci jsou způsobeny právě fast foody.kdybych si musela vybrat jestli se budu stravovat jen ve fast foodech nebo budu vegan 100x raději budu vegan, protože bych nerada umřela ve 40 na infarkt způsobený obezitou (a to nemluvím o finanční stránce věci)
A zajímalo by mě co teda ještě kromě B12 doplňují, povězte :) ráda se dozvím něco nového.
Upřímně pokud by udělali krevní rozbory všem lidem v republice, tak by tak možná polovině chyběly nějaké vitamíny a museli by je nahrazovat tabletkami. Když byste si o tom přečetl víc než pár názorů na fb tak byste věděl že veganská strava, pokud je dobře sestavená je naprosto vyhovující s rozhodné ti lidé neumírají na podvýživu :D jen tak namátkově jo: http://soucitne.cz/techto-10-vyznamnych-odbornych-instituci-schvaluje-veganstvi
A vůbec přečtěte si něco na té stránce, protože pak nebudete tvrdit, že hranolky, hamburger a cola jsou zdravější než ovoce, zelenina a luštěniny :D
P.S. Fakt mě bavíte :D
Do fastfoodu nikoho neposílám, optimální je střídmá pestrá strava, veganská strava je nade vší pochybnost nedostatečná.
Základní jsou kromě kyanokobalaminu několik polonenasycených mastných kyselin, železo vázané na porfyrin, vápník, zinek. Rostlinné zdroje těchto látek jsou zcela nedostatečné, taktéž syntéza v organismu.
Si neinformovaný. Konverzia z ALA na EPA a DHA je u vegánov vyššia ako u bežnej populácie. Asi nevieš o tejto štúdii: http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Omega-3-ALA-intakes-enough-for-EPA-DPA-levels-for-non-fish-eaters
Podobne na tom je B12, u niektorých ľudí je bežná jeho syntéza v čreve, no meranie jeho hladiny je nespoľahlivé, nakoľko je problém ho testom odlíšiť od podobných no neúčinných látok, preto je B12 vhodné suplementovať, aj keď väčšina vegánskej populácie by pravdepodobne suplementovať nemusela.
PS: Nie som vagán, stravujem sa latko-ovo-vegetariánsky. Napriek tomu suplementujem B12. Jendoducho pre istotu, ono aj väčšina bežnej mäsožravej populácie má totiž hladinu B12 kriticky nízku.
Pro Ivana: už konečně přestaňte plácat svoje karnistické ideologické nesmysly a nastudujte si odborné články na stránce soucitne uvedené výše. Pro ostatní: jestli chcete vidět vegany, podívejte se na festivaly Veggie Parade Praha, Veganfest Brno a Veganmania Wien a ostatní města v Rakousku. Jestli tam najdete mezi nimi hubeného podvyživeného člověka, gratuluji vám.
Nezlobte se Ivane, ale jste naprosto neinformovaný a tato agresivně propagovaná neinformovanost je již vážně k smíchu. Bílkoviny se nevyskytují jenom v mase a navíc, živočišných bílkovin byste, z celkového objemu bílkovin, měl sníst denně pouze cca 30%. Zbytek by měly být bílkoviny rostlinné. Vstřebatelnost rostlinných bílkovin je poměrně vysoká a navíc ji lze podpořit správným kombinováním potravin.
Obsah vápníku v mase je až směšný a o jeho vstřebatelnosti by se také dalo polemizovat. Konkrétně na vápník jsou velmi bohaté jiné potraviny a světe div se, jsou z říše rostlinné!!! Tak samo zinek. Železo také nemusíte získávat jen z masa ale i z jiných potravin. Neměl byste tady uvádět takové lži a propagovat vlastní hloupost.
Si neinformovaný. Som vegetarián a nakoľko robím ťažký silový šport denne mám príjem bielkovín minimálne 100-130g :-) žiadny problém, esenciálne animo hravo získa aj vegán, stačí správne kombinovať potraviny. Horšie je to ak potrebuje vegán prijať veľa bielkovín a súčasne málo sacharidov, tam je to ťažšie ale dá sa aj to.
to je zase kravina... jaký pilulky proboha?!? znám už dneska stovky veganů, někteří z nás berou b12, ale nikdy jsem neslyšel o žádných takových "masných" pilulkách.. Plácáte nesmysly, jak to vím? Vyzkoušel jsem si to já a zástupy mých přátel na vlastní kůži a to se i takovým "chytrákům" jako vy těžko vyvrací
Bohužel. Systémem záludných otázek jsem dostal při rozhovorech s vegany pravdu. Veganství dělají jen když jim dobře, to je tak maximálně souvisle tři čtvrtě roku, pak je jim tak měsíc zle a sežerou cokoliv. Tyto epizody pak soustavně zamlčují protože je považují za své selhání.
Ano, jako antropolog souhlasím. Člověk je geneticky naprogramován jako všežravec, evoluce jej uzpůsobila konzumaci masa a jen díky tomu jsme tam, kde jsme. Veganství, raw apod. není nic pro člověka přirozeného, ale jeho zastáncům to bohužel nevysvětlíte, to by museli svolit k pár hodinám přednášek o evoluci a pak by třeba změnili názor.
Prirozene je v dnesnim zivotnim stylu z pohledu evoluce jenom malo veci, ale to prece neznamena, ze se musime chovat porad stejne. Nebo vy take zijete v polygamii, maso zpracovavate na otevrenem ohni, nepouzivate umele osvetleni atd.? Ano, clovek je vsezravec, ale prave diky tomu se muze sam rozhodnout, co bude jist.
Jistě, můžete přednášet třeba i týden, ale mne nepřesvědčíte. Když tak rád přednášíte, zkuste přednášet dlouholetým veganům (20 let i více), někteří z nich jsou lékaři (T. Colin Campbell, Eselstyn, Neal Barnard, J. Norris, Ernst Walter Henrich, Klaus Leitzman, Ruediger Dalhke, u nás Zbyněk Luňáček), tak akorát budete pro smích.
"Člověk nemůže stravu volit na základě nějaké knihy, strava je pevně daná geneticky a u homo sapiens je naprosto nezbytné konzumovat maso alespoň býložravců, v množství asi 12 kg a víc ročně."
Blbost. Můžete si tady fanaticky hlásat nezbytnost konzumace masa, jak chcete, ale na tom, že lidé, kteří maso nejí a dávají si pozor na vyváženost, trpí podstatně méně závažnými zdravotními problémy jako rakovina tlustého střeva, cukrovka, alergie, ekzémy, problémy s ledvinami, játry, žlučníkem... a dožívají se vyššího věku.
To je korelace, nikoliv kauzalita. U lidí aplikujících nějakou dietu se dá předpokládat že se nepřežírají a hýbají se a právě tyto dvě věci jsou pravou příčinou jejich zdraví. Stejně tak existují lidé co se nepřežírají a hýbají se a jedí maso a také jsou zdraví do vysokého věku.
Souhlasím s tím, že vegetariáni a vegani jsou jinak "zdravější", ale také je to tím, že většina "masožravců" se nezajímá o to, co jí, 500 g doporučené dávky ovoce a zeleniny naplňují velmi ztěží (jestli vůbec) a celkově si tak nehlídají stravu a cpou se uzeninami apod. Zatímco vegetarián nebo vegan vědí, že když něco vynechají, musí to dohnat jinde a pečlivěji zvažují jídelníček a víc se zajímají o zdravý životní styl.