Vejce je samičí pohlavní buňka vznikající v těle plazů, ptáků a vejcorodých savců.
Mléko je výměšek mléčných žláz savců.
Sýr je výměšek mléčných žláz savců sražený syřidlem.
Maso je kosterní svalovina zvířat a s tím související tkáň.
Vše ostatní jsou náhražky a ČOIka by s Vámi rychle zatočila :-)
Konzumace masa je neoddělitelná součást lidského druhu a provází lidský druh od počátku jeho existence, důkazem je lidská fyziologie zejména v oblasti tuků, PUFA, vitamínů skupiny B a D, minerálů. Potravinovou strategii omnivor/herbivor/vegan atd. si nemůžete volit jako kanály v televizi, nýbrž je pevně dána geneticky. Nejedná se o nějaký kulturní vliv.
Veganství je PR systém jak prodat zákazníkům odpady z rostlinné výroby za cenu masa, geniální je odpad z výroby sojových olejů za 200 Kč za 1 kg, pod obchodním názvem tofu.
Nahrazky masa jsou vhodne jenom pro lidi, kteri prechazi od masite stravy na bezmasou, pro dlouholete (nebo od narozeni) vegany jsou uplne zbytecne - spis naopak omezuji pestrost v bezmase strave, ktera je mnohem vetsi nez v te masite.
Konzumace masa je s lidmi stejne dlouho jako dlouha obdobi jeho nedostatku. V zadne evolucne etape cloveka nebylo normalni jist tolik masa jako dnes, maso bylo vyjimecne zpestreni jidelnicku, ne jeho denni soucast.
V podstate je naopak uchylkou se na nej upinat.
Ne ze by na tom zalezelo - stravovaci strategii si kazdy voli sam, at si treba vy smolite do diskusi co chcete.
V ČR je konzumace masa 80 kg na hlavu a rok a z hlediska historie je to spíše nižší hodnota a pouze se změnilo zastoupení druhů masa, dříve se konzumovalo ve velkém i zvěřina, skopové, koňské, oslí, kozí, zvěřina a včetně koček, psů, veverek, raků, kavek a mnoho dalšího a do toho se nepočítaly ryby poněvadž se nepovažovaly za maso. Mimo jiné se dříve mimořádné oblibě těšil lov dnes již vyhynulého Pratura (Bos primigenius).
To byste musel upresnit, jakou historii mate na mysli. Spotreba masa roste v ceskych zemich stejne jako ve vetsine Evropy spolu s prumyslovou revoluci a trva to prakticky dodnes (jeste pred 50 lety slo o 48 kg na hlavu za rok). A mimochodem tech 80 kg je dvojnasobek svetoveho prumeru, takze malo to rozhodne neni. Ze se tam nepocitaly ryby neznamena, ze se zpetne nepocitaji dnes :) Literarnich zaznamu o skladbe jidla ruznych vrstev spolecnosti je k dispozici spousta a je pravda, ze Cesko napr. z pohledu antiky patrilo k typickemu uzemi barbaru vc. kuchyne: rimske lehci maso (ryby, zverina) doplnene zeleninou, ovocem, chlebem a vinem vs. veprove a pivo kmene Boju. Jenze zatimco Keltove si je mohli dovolit jenom kdyz se jim darilo na lovu, my mame masa zdanlive neomezene a stale nam to nestaci. To jeho uctivani tu mame evidentne stale zazrane :)
Ale tofu je celkem dobrá věc a může být i kvalitní, ačkoliv jím maso, ráda si ho sem tam dám. Ten skutečný odpad z výroby sojového oleje se jmenuje sojové maso.
Jinak skutečně existují lidé, kterým maso moc nevyhovuje a jsou to prostě rození vegetariáni. Jednu takovou osobu znám. Takových ale není moc.
Teď nehodlám komentovat veganství jako takové, jen mě docela popuzuje dvojí metr...
Když se u nás prodávalo pomazánkové máslo, jako poměrně tradiční produkt, tak z toho byl skandál, kdy komise EU vyhrožovaly vyhlášením války (no dobře, tak "jen" pokutami) pokud to okamžitě nepředěláme.
Ale když se objeví "vegan egg" a řada dalších věcí, které ani náhodou neobsahují to, co je v názvu, tak je vše sluníčkově čisté a správné???
Máte pravdu, je to blbost, matení zákazníků a mělo by se to zakázat.
Kdo by to ale kupoval, kdyby na obalu bylo napsáno mletá mořská řasa.
Komentář z článku "Obal tohoto výrobku je trochu matoucí." bych nahradil ze stejného důvodu jak píšete např. větou. " Nápis na obalu je podvod a zasloužil by si zákaz prodeje". I když je mi to jaksi úplně volný.
tsd
Hledáte spiknutí tam, kde žádné není.
VeganEgg je produkt americké firmy Follow Your Heart. A v USA zřejmě žádnou takovou regulaci nemají. Pokud bude k dostání produkt na pultech v EU, pak bude muset tak jako tak vyhovovat té směrnici. Ale třeba s VegEgg problém není: https://www.veganisation.de/bilder/produkte/gross/Arche-VegEgg-veganer-Ei-Ersatz.jpg
Jak to bylo s pomazánkovým máslem si přečtěte třeba na http://svobodneforum.cz/patrick-zandl-jak-to-bylo-s-pomazankovym-maslem/ (TL;DR: nikdo se neobtěžoval obstarat pro ČR výjimku, tak takový název prostě nelze používat, protože by byl matoucí).
Taky si někdy všimněte, že na baleních "sojového masa" nepíšou výrobci maso, ale "sojové plátky", "sojový granulát" a obdobně.
I tady na Vitalia byl celkem nedávno článek o obchodu tady v ČR zaměřeném na podobnou stravu a přímo na něm se věci s u nás chybným označením vyskytovaly (veganský sýr atd). Udělat to samé hypermarket, tak je to "zločin", u alternativců to asi je "normální". Takže sice máte pravdu v tom, že nemá cenu řešit ukázku výrobku z USA, nicméně to neznamená, že se tohle neděje vůbec... Malý příklad: http://www.veganfoods.cz/alternativa-syru/wilmersburger-strouhany-syr-500-g.html - titulek je celkem bez diskuse legislativně chybný, to že je pak následný popis v pořádku na tom nic nemění.
Ad pomazánkové máslo - Patrik Zandl má zřejmě do jisté míry pravdu v tom, že naši vyjednavači nefungovali nejlépe (jemně řečeno), jinak ale je ten pohled hodně jednostranný. V praxi totiž ze strany EU byla patrná naprostá arogance našich víceslovných názvů. V tomhle se zkrátka zejména od Němců lišíme zásadně, v podstatě jsme jejich pravým opakem, germáni složí do jednoho slova cokoli, my skoro nic... A tady se to vlastně zahryzlo hned v počátcích debat, pro zastánce EU zní hezky představa, že kdyby se to lépe argumentovalo, tak nám vyšli vstříc, nicméně jiné komentáře od lidí kolem jednání v tomto nijak optimistické nebyly.
Vy pořád vycházíte z představy, že veganským produktům projde kdeco, protože jsou alternativní, sluníčkové a vůbec. Vždyť je to výrobek, jako jakýkoliv jiný. Pokud nesplňuje zákonné náležitosti, bude mít prodejce/výrobce průšvih jako u každého běžného produktu.
Pokud vás označení "veganský sýr" totálně zmátlo a čekal jste klasický eidam nebo italský parmezán, tak prostě podejte podnět na ČOI, ať to prověří. Pochybuji, že by nad prodejcem zamouřili oko, protože veganům všechny instituce nadržují :-)
O tom, zda titulek nebo URL na webu musí odpovídat vyhláškám pro označování potravin, nemám tušení.
V České tradiční kuchyni je velká tradice různých bezmasých jídel – různé zapečené nudle či brambory, kuba, placky a bramboráky, sladké ovocné knedlíky či kaše nebo žemlovka, nejrůznější regionální jídla jako podkrkonošský hubník … Nechápu, proč naše vegetariánské restaurace tyto tradice ignorují a nabízejí místo toho samé náhražky. Bezmasá náhražka guláše či svíčkové bude vždy jen paskvilem, horším než originál.