CHOV SLEPIC NA PASTVĚ ZVYŠUJE OBSAH VITAMINŮ A KAROTENOIDŮ VE VEJCÍCH
stačí ?
Naproti tomu průmyslová: https://www.stream.cz/adost/818164-vejce-s-dobarvovanymi-zloutky
dávám přednost biovejcím (pokud se nedostanu přímo k domácím vejcím od souseda). Vzhled i chuť jsou jednoznačně lepší než u vajec klecových. Místo pochybně jasně oranžových žloutků mají v létě žloutky žluté a v zimě přirozeně bledší.
A že je na nich nějaký ten trus, to mi naprosto nevadí, nejsem posedlá přehnaným hygienickým šílenstvím některých dnešních lidí.
Důkazy samozřejmě jsou. Překvapuje mě, že ještě někdo věří na biovejce :-)
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/poplach-v-nemecku-biovejce-obsahuji-dioxin/r~i:article:739913/
To není žádný důkaz, že "biovejce z obchodu jsou většinou přeznačená vejce normální". Článek říká, že existují (nebo existovala) taková vejce, která byla přeznačená. A že se na to přišlo.
Stejnou logikou byste mohl tvrdit, že většina hovězího masa pochází z koní, protože se našlo koňské maso značené jako hovězí. Že vůbec ještě někdo věří na hovězí...
Druhý odkaz o přeznačování neříká vůbec nic.
Stačí jít na den dělat do drůbežárny a trochu se dívat kolem sebe - všechna vejce na jednom páse, stroj třídí podle hmotnosti a když chce řetězec lepší vejce, tak stačí přepnout číslo na tiskárně. Zažil jsem, stačilo mi to.
Netuším jestli se bio vejce zpracovávají nějak zvlášť od ostatních, věřím že to spíš půjde všechno dohromady a čísla na vejce se natisknout podle poměru bio slepic a ostatních.
Nepřekvapivě se na názory odborníků i farmářů "je fyziologické, aby měl kohout kolem sebe deset slepic, a ne aby spolu navzájem bylo nuceno komunikovat a soupeřit třeba pět tisíc slepic, jako se to děje v menších alternativních chovech" hledí s despektem
a názor laika samozvaného v řízení galaxie "Pokud tedy projevíte zájem o to podpořit kvalitní život slepic a oni vám doporučí vejce z klecového chovu, naprosto to odporuje jejich poslání" je vyzdvihován. To už je taková celospolečenská nemoc.
Zviera, ktoré za celý svoj život strávi v klietke formátu A4 a nikdy v živote nevidí slnko, môže mať síce chutné vajcia, no nie je možné, aby sa ten deficit pohybu a prirodzeného životného priestoru neprejavil na kvalite výsledného produktu. Odhliadnuc od etického aspektu, niekde sa to prejaviť MUSÍ. Naše znalosti sú obmedzené a zatiaľ nevieme, čo všetko to spôsobí. Napríklad mliečne výrobky produkované z veľkovýroby neobsahujú niektoré vitamíny, čo má v konečnom dôsledku fatálny dôsledok na zdravie populácie. Vyzerá to nevinne, no tým, že krava je indoor a je kŕmená sójou, trávu za celý svoj život nevidí, nemá v mlieku vitamín D alebo K2 a pravdepodobne aj rôzne iné látky, ktoré zatiaľ nepoznáme. Napríklad vitamín D alebo K2 je bežný napríklad masle z mlieka kráv, pasúcich na na tráve, no u indoor veľkochovu tento vitamín chýba. Dôsledok sú civilizačné choroby ako osteoporóza napriek dostatku vápniku. Podobne to bude aj s vajcami. Preto si radšej kúpim vajcia a mlieko z poctivého TRADIČNÉHO chovu, aj keď môžno chutia rovnako. A to napriek tomu, že sú drahšie. Nech si súdruh veterinár hovorí čo chce…
Ideální je chov vlastních slepic. V dnešní době jsou dostupné všechny potřebné věc od líhní na drůbež pro drobnochovatele až po voliéry. https://www.bioska.cz/cze/index