S bodem 1 souhlasím. V mnoha ohledech ekology nesnáším, ale právě otázka obalů je bodem, kde by jim naopak větší aktivita prospěla. Triky s obaly se promrhá neskutečné množství zdrojů a naopak vytvoří spousta zbytečných odpadů. Tady nejde o maličkost, globálně to budou minimálně statisíce tun... Případné legislativní opatření by přitom na rozdíl od řady jiných nemělo přímé ekonomické dopady...
S bodem 2 je to složitější. Ano, pokud člověk čte popisky (a navíc je dnes vesměs dodržovaná i povinnost udávání jednotkových cen), tak ví své. Jenže v reálu právě u výrobců převládají změny, které jsou pojaty jako cílený podraz založený na předpokladu, že si toho nikde nevšimne - výrobek, který se dlouhá léta prodává v nějaké velikosti (třeba jogurt 150g) se najednou při zachování designu a velikosti kelímku změní na 120g atd. Nelegální to není, ale o férovosti se mluvit nedá ani náhodou :-(
Skutečná příčina je v tom, že výrobce má balící linku třeba na kilové krabice nebo na dvacetidekové sáčky. V době, kdy tu linku pořizoval, skutečně prodával výrobek po kilových krabicích nebo dvacetidekových sáčcích. Jenže od té doby uteklo deset let a on za tu dobu v rámci okrádání zákazníka postupně snižil množství výrobku v obalu na polovinu. Novou balící linku kvůli tomu samozřejmě pořizovat nebude, že.
Vezměte si takový Masox. Pořád jsou to stejné kostičky v krabičce. Jedna kostka - jeden litr vývaru, že ano? Prdlajs, velebnosti. Jedna kostka je teď už jen na tři čtvrtě litru. Obal přitom zůstává stejný.
Nebo bonbóny. V desetidekovém sáčku gumových medvídků už je jen osmdesát deka gumových medvídků, ale sáček zůstává stejný.
Řešení? Ne zakazovat "velké obaly", ale zavést jednotné normované obaly a jednotné normované váhy výrobků. Už žádných 720 ml mléka, žádných 86 g čipsů, žádných 210 g másla, žádných 920 g sušenek. Hezky kilo, půlkilo, čtvrtkilo, deset deka, litr, půllitr, čtvrtlitr, deci. Jednotná množství v jednotných baleních.
Ano, za plotem je tráva zelenější, slunce svítí víc atd.
5 let jsem bydlel v Salzburgu, takže vím, že kvalita potravin je srovnatelná jako u nás.
I v Rakousku se dá koupit šmejd, stejně jako u nás a stejně tak i u nás se dá koupit kvalita stejně jako v Rakousku.
Cenově je to také srovnatelné, pokud porovnáváme celý spotřební koš a ne jen části "politicky korektní".
Ale ona je zelenejsi. A dokonce na tom nekteri lide profituji.
Vzpominam na nakup v spanelsku kdy potraviny i s ostrovni prirazkou vysly na stejne penize jako v cesku. Kvalita, zejmena masa, byla nesrovnatelna. A to i u levnych socialnich vyrobku.
Jelikoz me rodne mesto je velmi blizko nemeckych hranic tak kam myslite ze lidi vyrazi nakupovat? I starsi lidi vezmou igelitky nebo sednou na vlak a nakupuji potraviny. A protoze zde byl presah nemecke TV, tak rada senioru kteri treba nemohli vycestovat umi tak nejak nemecky, takze se neztrati.
V nemecku koupite velice vyhodne i potraviny po datu spotreby jez jsou velmi kvalitni. Zejmena u konzerv nebo trvanlivych vyrobku je to z hlediska zdravotni zavadnosti jedno.
Plky ekonomu se specifickym trhem jez vychazi z pruzkumu mezi bezdomaci a hospodarstvich na samote u lesa jez maji vlastni zdroje si muzete vetknout za fekalni klobouk. Taky dokazi smichat statistiky ceny piva(jez mame nejnizsi) s cenou sojovych parku a aligatorich specialit. A ono vyjde ze se vlastne mame dobre. Nebo ze vlastne nevadi ze kurata od nas se vozi do polska odkud se vraci zpatky do cech v podobe vyrobku.
Typickym prikladem pokrivenych statistik je take telekomunikacni trh. Leta tu byl tak "specificky trh" a udajny nezajem, ze se vyrojila rada malych uspesne profitujicich ISP. Kdybychom byli tak "specificky trh", tak by preci nevznikli.
"Řešení? Ne zakazovat "velké obaly", ale zavést jednotné normované obaly a jednotné normované váhy výrobků. Už žádných 720 ml mléka, žádných 86 g čipsů, žádných 210 g másla, žádných 920 g sušenek. Hezky kilo, půlkilo, čtvrtkilo, deset deka, litr, půllitr, čtvrtlitr, deci. Jednotná množství v jednotných baleních."
Asi tady máme těch norem, regulací, příkazů, kvót a já nevím čeho všeho ještě málo, že? Co to takhle vyřešit jednodušeji: všechny, kteří se neumí o sebe postarat a potřebují, aby jim někdo řekl, jak mají co dělat, případně potřebují, aby je někdo ochránil před jejich vlastní blbostí, zavřít do klecí? Budou v bezpečí, žádný obchodník je nebude "okrádat", nepodepíšou nic, co nečetli... co říkáte, nebylo by to pro vás výhodnější? ;-) No a my ostatní, kteří umíme používat mozek a takové "služby" eráru nepotřebujeme, bychom mohli dýchat volněji a nemuseli bychom se ptát u každé prkotiny, zda nám je to milostivě za námi odvedené nehorázné daně povoleno.
Občas je povinných údajů tolik, že se na obal nevejdou, pak přichází řada třeba na vícevrstvé samolepky (např. na deodorantech) nebo visačky (např. některé blbosti pro děti, sladkosti malého rozměru). Ale proč je třeba zubní pasta kromě tuby ještě v krabičce? To už mi jako zbytečnost přijde (vždycky)...
Velké a zbytečné obaly mi vadí. Ale ještě víc mi vadí ta neskutečná ignorance firmy Opavia, která je vidět i na úvodní fotce. Oni nevědí, že správně česky jsou Zlatá kolečka (esíčka) a ne zlaté kolečka (esíčka). Když k tomu ještě přidám, že tato firma cpe nezdravý palmový tuk úplně všude (i tam, kde drze píše "tradiční receptura", jako u lázeňských oplatek), tak se cukrovinkám této firmy raději vyhýbám (i když není občas snadné najít věci od jiného výrobce).
kdo tvrdi, ze na obalech je cena? proc by tam mela byt kdyz si kazdy muze dat svoji marzi. mozna mate pocit, ze zijeme diky eu v sociku, ale MOC uz davno neexistuje (mimo cigaret kde si ji levicaci prosadili). cenu za jednotku mate v 99% u cenovky onohu kusu.
na obale je vzdy gramaz, tudiz je naprosto nedulezite v jak velkem sacku to je.
Proč za toto není trestní odpovědnost? Ekoteroristé křičí kvůli každému přiblblému broučkovi u dálnice (omlouvám se broučkovi), ale tady máme megalomanskou zátěz na životní prostředí a to jsou:
A) Obaly, pokud je obal naplněn z 50 %, tak ~~ 50 % obalu je odpad (tím myslím už ve chvíli, kdy zjíždí z výrobní linky, ne po použití...)
B) Ovzdušší – to ty kamiony s jídlem vlastně jezdí poloprázdné, že? 10tunový kamion jede s 6 tuny nákladu, ačkoliv uveze třeba 9 tun. Takže aby, jsme převezli 54 tun nákladu, tak převezeme dalších 180 tun režijmí hmotnosti, ačkoliv by to mohlo být 54/120 tun, čili 25 % toho palivo, co spálí kamiony jde vniveč.
Nejde spíš ropnou lobby, hmm?
C) Stejných 25 % platí i na to, že musí pro převezení stejného nákladu řetězce mít o 33 % více kamiónů (takže využití přírodních nerostných zdrojů – kovy, apod. tako o 33 % větší), takže na silnicích je o 33 % více kamionů -> větší dopravní zatížení -> 1.) více nehod 2.) zácpy (pomalejší cesta autem a opět větší emise) 3.) škody na silnicích
Hmm a nějací inteligentni tu napíšou, že kdo není blbý, tak si přečte hmotnost na obalu a vybere podle toho. Existuje více typická vlastnost pro člověka, nežli je lhostejnost?
Jenze soucasna spolecnost, alespon v CR, to plytvani primo podporuje. Napriklad kdyz se zacla snizovat spotreba pitne vody, zdrazila se. To je jasny signal: nesetrete a radeji plytvejte, stejne to zaplatite.
Zblbost prehnanou hygienou je dalsi choroba. Viz aktualni reklama v mediicich na jakysi chemicky rohlik, zabaleny v super hygienickem plastovem obalu, takze na nej urcite nikdo nesahal ! :-) Ostatne pamatujeme si jeste koblihovou vyhlasku, ze ...
s tou vodou je to celkem logicke, na to aby voda ve vodovodnim radu byla pozadovane kvality MUSI mit urcity prutok, nesmi v nem stat, takze pokud lide odebirali mene (setrili) tak stejne musela tim radem protect voda v nejakem pozadovanem mnozstvi a tudiz i ta co protekla "naprazdno" byla lidmi hrazena. ale toto je specificky a vyjimecny pripad.
"Zblbost prehnanou hygienou je dalsi choroba."
Tak s tímhle naprosto souhlasím. Se kolikrát divím, jak jsme vůbec mohli přežít a nepochcípali všichni na dýmějový mor bez vší té desinfekce a úzkostlivého dodržování hygieny. Plošné očkování mimin proti žloutence je jen další level.