Nevím, jak to bude s preventivními prohlídkami u zubního lékaře. Naše MDDr. mi tvrdila, že od ledna mám jen jednu bezplatnou prohlídku ročně, další si musím připlatit.
Co se týká pobytu v lázních. Existují lidé, kterým jejich dobrý známý lékař např. za lahev koňaku předepsal čtyřtýdenní pobyt v lázních, takže měli zaplacenou dovolenou. Pobyt v lázních stojí nebo spíš stál něco přes 40 tisíc korun. Nikdy jsem v lázních nebyla, ani po tom pobytu netoužím, ale vím o konkrétním takovém případu, kdy ta žena jezdí "se svou partou" každý rok do lázní se slovy: No, přece si to nebudu platit!
Dobrý den, situace ohledně preventivních prohlídek u zubaře je nejasná, na problém jsme upozorňovali již začátkem listopadu v článku https://www.vitalia.cz/clanky/novinka-u-zubaru-vyvolava-zmatky-prijdeme-od-ledna-o-bezplatnou-prohlidku/, v lednu se k tématu chceme vrátit. LK Vitalia.cz
5) Domácí péče – tu bude možné pacientovi předepsat i bez předchozí hospitalizace. Navíc to udělá více lékařů než dosud a například obvazy či pleny již předepíší i zdravotní sestry. Ty budou moci zastavit služebním autem i v zákazu stání.
Zastavit v zákazu stání lze jiz dnes komukoliv, šlo to i předešlých cca 30 let, buď autor článku nebo zákonodárce není schopen rozpoznat rozdíl mezi stáním a zastavením nebo jde o absolutní nesmysl... Smysl by měla novela jen v případě, pokud by sestra domácí péče mohla stát v zákazu stání, zastavit mohl dodnes každý i ten kdo domácí péči nedělá... :-) Šibal co dělá takové zákony a předkládá je jako novelizaci by měl být sproštěn této funke a udělat si znova řidičský průkaz... :-)
Dobrý den, ano, jedná se o možnost stání, naše formulace je nepřesná, opravujeme. Přesné znění zákona a novely je toto:
"V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, nemusí po dobu nezbytně potřebnou řidiči motorového vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením a lékaři konající návštěvní službu a řidiči vozidla poskytovatele domácí zdravotní péče ... dodržovat zákaz stání a zákaz stání vyplývající z dopravní značky „zákaz stání“; přitom nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích." LK, Vitalia.cz
Dobrý den, jde o tzv. kapitační platbu (tedy platbu "na hlavu", "na osobu", čili na všechny osoby, které jsou u daného lékaře zaregistrovány) u praktiků a agregační platbu u stomatologů. Jak pro Vitalia.cz vysvětluje rezident České stomatologické komory Roman Šmucler: „Lékař dostane zaplaceno za kapacitu, kterou má pro registrované pacienty a s tím spojené výkony. Pomůže to stabilizaci třeba při covidu. Když pacienti nepřišli, lékaři nedostali peníze. A některé praxe vysloveně na pojišťovnu se zavřely." (https://www.vitalia.cz/clanky/novinka-u-zubaru-vyvolava-zmatky-prijdeme-od-ledna-o-bezplatnou-prohlidku/). V těchto platbách "na osobu" je zahrnuta řada výkonů poskytované zdravotní péče, kterou pak lékař při ošetření svého registrovaného pojištěnce nevykazuje pojišťovně k úhradě. Jde např. o cílené a kontrolní vyšetření (preventivní prohlídky se ale vykazují), injekce, ošetření a převaz menší rány nebo bércového vředu, vyjmutí cizího tělesa z nosu nebo ze zvukovodu, konzultaci rodinnými příslušníky pacienta, administrativní úkony apod... více např. na webu VZP https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/kolik-penez-dostavaji-prakticti-lekari-od-zdravotni-pojistovny-jako-kapitacni-platbu-za-jednoho-pacienta. LK, Vitalia.cz
Ošetření a převaz menší rány či bércového vředu, vyjmutí cizího tělesa z nosu či zvukovodu - to všechno bude dělat zubař? No já se spíš obávám, že zubař si v podstatě cokoliv nechá pěkně zaplatit... Proto mám trochu pochopení pro ty, co se tážou, proč zrovna zubaři mají mít něco jako kapitační platby...
Jestli hlavním cílem mělo být to, aby zubaři přijímali ("registrovali") nové pacienty - protože jsou oblasti, kde žádného zubaře, co by bral nové pacienty nenajdete - tak uvidíme, jak to bude fungovat, sám jsem na to velmi zvědavý...
Dobrý den, máte pravdu, že převažují spíše nově hrazené výkony. Připlatí si například dospělí u ortodontisty (více zde https://www.vitalia.cz/clanky/cena-rovnatek-leden-2022-lide-nad-22-let-prijdou-o-prispevek-pojistovny/), nejasnosti panují u zubařů (https://www.vitalia.cz/clanky/novinka-u-zubaru-vyvolava-zmatky-prijdeme-od-ledna-o-bezplatnou-prohlidku/). LK, Vitalia.cz
Dobrý den, zajímalo by mě jak to bude s těmi diabetiky. Zda bude diabetolog posílat paušálně nebo jen vybrané pacienty. Příbuzná se létá "léčí" ale když se zeptám zda jí lékařka kontrolovala nohy, tak mi odpoví proč. Už jí bylo řečeno, že možná dostane inzulín v injekci, ale nakonec z toho sešlo protože jeden z nežádoucích účinků je přibírání na váze. Loni jí tato diabetoložka zemřela. K nové chodí krátce. Bohužel je příbuzná z generace kdy se lékaře na nic nezeptá, čeká kam ji pošle/nepošle a kdy jí řekněte o možnostech léčby jejích nemocí řekne že kdyby byla adept na léčbu určitě by to lékař řekl sám od sebe.
Dobrý den,
nemůžu samozřejmě přesně říci, jak to bude u Vaší příbuzné. Bylo by lepší, kdyby se ona sama aktivně dotázala, zda má na podiatrické hrazené vyšetření nárok, případně se na něj nechala odeslat. Ale jak popisujete, to asi nebude příliš reálné.
Obecně to funguje tak, že ve vyhláškách a sazebnících bývá popsáno kdo a na co má nárok ze zdravotního pojištění. Pokud pacient kritéria splňuje, vyšetření či medikament je mu hrazen, a pojišťovna, ani lékař si nemůže vybrat, koho na náklady veřejného zdravotního pojištění ošetří, a koho ne. O novinkách by měl ošetřující lékař vědět a měl by sám pacienta poučit, že má na nějakou z nich nárok. Otázkou je, zda se tak v praxi skutečně děje.
Osobně si myslím, že pokud je pacient tak neprůbojný jako Vaše příbuzná, je lepší, když má doprovod. Někoho, kdo se za něj sám aktivně ptá, prosazuje pacientova práva a případně to mu pak dodatečně vysvětlí, pokud to dokáže, na co má nárok a proč by to měl podstoupit. Samozřejmě to je možné jen, pokud pacient s doprovodem souhlasí a pokud souhlasí, aby doprovod znal informace o jeho zdravotním stavu. A také záleží na tom, zda se pacient vůbec léčit chce. Protože pokud nechce běhat po vyšetřeních, i když na ně má nárok, těžko ho k tomu nutit.
Hana Válková
redaktorka Vitalia.cz, autorka textu o novinkách ve zdravotnictví
Prosím,jaký postup je při preventivní kontrole?
Hlídám si své zdraví a mám zájem o pravidelné p.k.
Jsem nar.1950.
Moje minulá obv.lék.(odešla do důchodu),vzpomínám,že při seznamování s výsledky,při kontrole 2015 mi sdělila,že mi nechala,vzhledem k věku udělat pro jistotu i PSA test.
Byl jsem spokojen,poděkoval jsem.Dále jsem to nesledoval.
Poté co můj kamarád onemocněl rakovinou prostaty,na což se přišlo náhodně! při soukromé prohlídce po slovech:Míšo,pro klid, ještě uděláme PSA test.
Co nastalo? Zjištění akutního stavu a již má za sebou 10 ozařování.Z hodnoty 45 na 0,5.
Při preventivní kontrole,kterou si u mě/prý/objednala VZP, při třetím očkování Covidu,jsem přinesl moč,byla mi odebrána krev,EKG,atd.atd.
Při seznamování s výsledkyj,sem na závěr dodal-a co PSA?kolik?Je mi 70 a myslím,že by bylo dobré to vědět.PŘEKVAPENÍ!!!
Ale o to jsem nežádala.A proč,to je hodně divné?,zeptal jsem se.
Odpovědí mi bylo.V poslední době mi pojišťovna sdělila,že test již neproplácí,nemají peníze,Ale jestli máte zájem,v přízemí jsou laboratoře a tam Vám za 250 Kč test provedou.
Jsem ještě v šokovaném údivu a zhnusen nad snahou VZP pokusem o možnou,snadnou likvidaci starších pojištěnců.
Dobrý den,
k tomuto problému žádné podrobnosti neznám. Nikdy jsem ale neslyšela, že by vyšetření krve na hodnoty nazývané zkratkou PSA byly součástí preventivní prohlídky.
Vím také s jistotou, že na PSA a rakovinu prostaty neprobíhá žádný tzv. plošný screening hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Tedy plošná preventivní vyšetření (ta jsou nyní zaměřena např. na rakovinu děložního hrdla, prsu, střeva či konečníku nebo plic).
Vím také, že když tento test z krve indikuje lékař, např. urolog (zda to mohou dělat i praktičtí lékaři, nevím), tak je proplácen. A předpokládám, že k indikaci nedochází kvůli prevenci, ale pouze pokud je k testu nějaký důvod - např. vyšetření přes konečník ukázalo zvětšenou prostatu, nebo je v rodině nějaká onkologická zátěž v tomto směru.
O tématu jsem nedávno podrobněji hovořil s panem profesorem Vladimírem Študentem z olomoucké fakultní nemocnice.
https://www.vitalia.cz/clanky/lekar-nebo-robot-muzete-si-vybrat-rika-prednosta-jednoho-z-mala-pracovist-kde-operuje-robot/
Téma rozebírá i dokument Mé jméno je prostata, který je volně k vidění na iVysilání ČT.
Hana Válková
redaktorka Vitalia.cz