Mražené ryby jsou z dlouhodobého hlediska problémovou komoditou. Důvodem zpravidla naštěstí není přítomnost zdraví nebezpečných látek či mikroorganismů. Skutečné složení výrobků však často neodpovídá údajům uvedeným na obale. Potvrdily to výsledky mimořádné kontrolní akce, kterou provedla Státní veterinární správa (SVS) v loňském roce.
Čtvrtina mražených ryb vážila méně něž měla
Laboratorní vyšetření ukázala, že u téměř čtvrtiny odebraných vzorků mražených ryb neodpovídá údaj o čisté hmotnosti uváděný na obale skutečnosti. Z pohledu obsahu masa byla nevyhovující téměř pětina vzorků. V rámci kontrolní akce bylo odebráno a následně vyšetřeno ve Státním veterinárním ústavu Jihlava padesát dva vzorků mražených rybích produktů na stanovení čisté hmotnosti. U dvanácti vzorků byla čistá hmotnost, tedy hmotnost po odkapání tzv. glazury, nižší, než bylo deklarováno na obale.
Na obsah masa bylo vyšetřeno také padesát dva vzorků, nevyhovujících bylo deset, tedy devatenáct procent. Zákazníci by si měli dát pozor na to, aby u mražených ryb namísto za maso neplatili zbytečně za vodu. Pokud jsou ryby tzv. glazované, což má chránit rybí maso před vysušením chladem, musí být na obale uveden údaj o čisté hmotnosti, tj. hmotnosti bez glazury.
Jestliže byla do ryby přidaná voda, musí být tento údaj uveden v informacích o složení na obale výrobku. Pokud ovšem množství přidané vody přesáhne pět procent hmotnosti, musí být údaj o vodě přidané do výrobku uveden v jeho názvu.
Váha se navyšuje vstříknutím polyfosfátů
Produktů rybolovu se týká také jeden čerstvý případ, kterým se Státní veterinární správa v těchto dnech zabývala. Zakázala totiž uvést na trh zhruba osm set kilogramů mražených loupaných garnel původem z Indie. Laboratorní vyšetření provedené na základě obdrženého podnětu prokázalo, že obsahují polyfosfáty, tj. látky, které pomáhají do svaloviny (masa) navázat vodu. Jejich množství nepřesahovalo povolený limit a nejedná se ze zdravotního hlediska o nebezpečnou potravinu. Obsah polyfosfátů však nebyl vůbec deklarován na obale, což je v rozporu s předpisy a jedná se o klamání zákazníka. Výrobek bude neškodně odstraněn, nebo vrácen výrobci k přeznačení. S prodejcem bylo zahájeno správní řízení o udělení pokuty.
Zdroj: SVS