Vzorky masa divočáků, které myslivci ulovili u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku, obsahovaly larvy cizopasníka svalovce. Konzumace nakaženého masa může vyvolat trichinelózu.
Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné. Ve stejném regionu už byly prokázány larvy cizopasníka v prosinci loňského roku. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Nákaza u divočáků byla zjištěna naposledy před pěti lety, kdy larvy trichinel objevili ve vzorcích pracovníci veterinárního ústavu v Olomouci.
Nebezpečné maso bude zničeno. Mluvčí upozornil na to, že výskyt cizopasníka je vážným argumentem, proč dávat ulovené maso vyšetřit. Konzumace napadeného masa totiž může končit smrtí. „Poslední případ v českých zemích se udál ve Smrdově u Pacova, kde v roce 1954 z 11 jedlíků závadného masa trichinelózního kance čtyři lidé zemřeli,“ řekl Duben.
Nemoc trichinelóza se kromě divokých prasat vyskytuje také u medvědů, oslů, nutrií, psů a v minulosti postihla i prasata domácí. Nebezpečné je nedostatečně tepelně opracované maso. Nemoc může způsobit horečku, třes a křeč dýchacích svalů a případně končí smrtí.