Státní veterinární správa (SVS) letos postupně uskutečnila tři rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na používání látek užívaných v chovech hospodářských zvířat proti hmyzu včetně vnějších parazitů. Důvodem byla i nedávná kauza se zbytky přípravku fipronil ve vejcích a vaječných výrobcích. Veterináři v několika desítkách chovů hospodářských zvířat provedli celkem stovky vyšetření na obsah zbytků pesticidů v živočišných produktech. Všechny vzorky vyhověly limitům a byly zdravotně nezávadné.
1. Kontrola dojnic, prasnic a brojlerů
První z kontrolních akcí se uskutečnila od letošního června do září v celkem sedmnácti chovech dojnic, prasnic a kuřat ve výkrmu (brojlerů) v pěti krajích. V rámci kontrol byly vzorky masa, orgánů a mléka chovaných zvířat vyšetřeny na obsah dvaceti nejčastěji používaných biocidů. Všechny vzorky byly posouzeny jako zdravotně nezávadné a poživatelné, vyhovující maximálním limitům příslušného nařízení EU.
2. Vyšetření pesticidů v mléce i medu
Druhou akcí, v níž SVS zkontrolovala více než sto dvacet vzorků, bylo každoročně prováděné vyšetřování reziduí pesticidů v mléce a mléčných výrobcích, vejcích, mase včetně masa z biochovů a medu. Právě med je velmi problematickou komoditou, bývá často falšován a mnohdy obsahuje nepovolené látky. Rozruch vyvolala zejména kauza antibiotik v medu. V současné době zbývá k vyšetření několik posledních vzorků a dosud nebyly zjištěny žádné měřitelné koncentrace pesticidů.
3. Kauza fipronil a kontroly vajec
Třetí kontrolní akci přímo vyprovokovala fipronilová kauza způsobená nelegálním použitím látky proti parazitům – čmelíkům v chovech nosnic v Nizozemsku a Belgii. SVS, která se do této iniciativy Evropské komise dobrovolně přihlásila, vybrala pro kontroly náhodně patnáct tuzemských chovů nosnic, kde odebrala vzorky vajec. Každý vzorek byl laboratorně vyšetřen na padesát druhů potenciálně použitelných pesticidů, a to včetně těch, které se legálně v chovech používat nesmějí. „Všechny vzorky vajec na celý rozsah provedených vyšetření zcela bezpečně vyhověly z hlediska zdravotní nezávadnosti – koncentrace všech vyšetřovaných pesticidů byla neměřitelná,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Veterináři dohlížejí na zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu a kontrolám z hlediska chemické a biologické bezpečnosti věnují soustavnou pozornost jak plánovanými kontrolami a monitorováním stavu, tak sledováním trendů v obsahu nežádoucích látek a patogenních mikroorganizmů. „Jak dokládají i výše popsané kontrolní akce, dovede veterinární dozor také pohotově reagovat na vzniklé problémy na našem i mezinárodním trhu,“ doplnil Zbyněk Semerád. Více o chovu a významu kontrol SVS si můžete přečíst ve velkém rozhovoru.
Zdroj: TZ SVS