Zajímalo by mě jak Paní Lenka Krbcová řeší sama tento "problém" Vtipné je, že sama vložila článek v 0:00. Uvedu svůj příklad. Studuju ČVUT IT a v podstate veškerý čas trávím na PC, ve škole každý předmět je na PC snad krom fyziky, ale i tam nekdy děláme pokusy zahrnující počítač. Doma pak buď programuju algoritmy, běžně déle než 12 hodin v kuse (rekord zatím mám 17), navrhuji databáze (opět na PC), dělám laborky (opět na PC), programuji amplikace... když mi zbude nějaký čas tak si zahraju hru na PC nebo (ještě méně častěji) se podívám na seriál. Nikdy jsem žádné problémy s očima, krkem, zády ani se spaním či ničím jiným neměl.
Proč to píšu? Článek je o hovně, když to očividně není pravda.
Přesně tak. Např. v TV branži řídí odbavování playlistu, vkládání grafiky, řízení titulků, video a archivní servery systém, který se v celém světě nazývá "automation" česky automatizace potažmo automat.
Chápu, že redakční systém je velmi zjednodušená verze tohoto televizního, navíc to zvládnou i Windows s jednoduchým databázovým systémem.
Naopak nechápu, že o tom nemá páru student VŠ obor IT ani "zasloužilý Linuxák."
Je vidět, že hodiny prosezené za monitory napáchaly na jejich tělesném, ale i duševním zdraví, nevratné patologické změny.
tsd
Za studii, chlapce, nemame problemy skoro nikdo. Jak zivot funguje, zjistis nekdy kolem 30, budes-li mit stesti, tak nejpozdeji v 35. Oci, zada a spousta civilizacnich bolesti a po nevyhnutelnych zkusenostech s tradicni "medicinou" budes za dalsich 10 let objizdet seminare o probuzenem vedomi a hledat, kde jsi udelal chybu.
Ale tahle zkusenost je neprenosna, bohuzel. Vratit se sem editovat svuj "nazor" za tech 15 let asi neprijdes, takze my ostatni se nad nim zatim budeme aspon usmivat.
Ano, příliš malé písmo a ikony na monitoru je problém. Bohužel výrobci notebooků produkují stále větší rozlišení (pro většinu lidí zbytečné) a tedy menší symboly, výrobci software (Windows atd.) se dopouštějí té strašlivosti, že když si člověk nastaví vyšší dpi, tak v některých programech má uřezané písmo v dialogových oknech, starší programy se zobrazují ve Windows 10 neostře atd. Potom zákonitě trpí oči i záda. Chtělo by to občas výrobce notebooků i software nakopat někam.
To není až tak pravda, rozlišení je stále nedostatečně malé. Už před mnoha lety šlo pořídít 15" 2048x1536 displej. Problém je neustále klesající kvalita těch displejů bez ohledu na cenovou hladinu (týká se i pracovních stanic za 100 tisíc Kč) a nízká frekvence PWM regulace jasu (často jen 200 Hz, u nejšílenějších případů i kolem 60 Hz, za bezpečnou lze považovat 1000 Hz a výše), která právě způsobuje únavu očí a bolesti hlavy.
Neostře se zobrazují proto, že to jen neumíte nastavit, to je celé. Ono stačí používat nezprasené aplikace, podpora High-DPI už je tu pět let, někteří si možná ještě nevšimli ..
Nejhorší je ovšem anti-aliasing způsobující nečitelnost písma na displejích s malým rozlišením, typicky pod 300 PPI.
Není to až taková historie, kdy celý národ pročuměl celé hodiny na blikající obrazovku 50 půlsnímků/625 řádků a nádherně rozmazaný SECAM zaduchovaný obraz. Nyní každý řeší HD rozlišení na 5" mobilu.
Myslím, že jsme se v mnoha ohledech stali zajatci reklamy, která nám vtlouká do hlavy, že lepší než HD je UHD 4K 8K , což je sice pravda, ale vzhledem k limitům našich očí už rozdíl zlepšení obrazu neodpovídá ani zdaleka rozdílu vynaložených financí.
Nakonec to stejně dopadne tak, jako s novinkou mechanické klávesnice nasazené na dotykový mobil, která samozřejmě zakrývá velkou část displeje. Návrat k tlačítkovému mobilu touto cestou zavání trochu absurdistánem.
Pred monitorem na vzdalenost paze rovnou kohokoli varuji, to platilo pred 20ti lety u 17ti palcovych monitoru, pri 21 na vzdalenost natazene paze clovek misto oci krouti krkem a vznika problem c.1.
Na 26 palcu je existencni minimum 70cm a spravne nastavena osa monitoru. Od doby co cucim dolu do mobilu, ji mam naopak vyse nez uroven oci. O tom, ze si celodennim koukanim do monitoru znicim oci, uz bez bryli slysim dele nez 30 let.