Názor k článku Víceletá gymnázia – silné místo v nevyrovnaném školství od Svobodný - No ono to nebude tak jednoduché. Existují soukromá...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 2. 2010 12:55

    Svobodný (neregistrovaný)

    No ono to nebude tak jednoduché. Existují soukromá gymnázia zřízená západními školami či ve spolupráci s nimi a ta jsou převážně kvalitní. Zcela jistě kvalitní je i gymnázium vedené Klausem mladším.
    Stejně jako jsou kvalitní a nekvalitní jogurty, jsou i takové školy.

    Co se třeba kvality vysokých škol týče, tak je třeba si uvědomit, že i ty méně náročné jsou potřeba. Na mnoho povolání prostě střední škola nestačí, ale MatFyz je zase zbytečný. Nebo jinak: pokud potřebujeme 20× více vysokoškoláků, než za komunismu, nemohou všechny školy být supernáročné. I na Západě jsou rozdíly. Ne každý má IQ na vstup do Mensy (130 a více), takových lidí je v populaci cca 2% (resp. díky soc.systému jich je stále méně) a nic s tím nenaděláme. Pro ty méně schopné je prostě potřeba mít školy, které do nich relativně příjemnou a zábavnou formou dostanou aspoň něco.

    Zásadní problém je ale ve státu (v tom samém, který neustále mluví o tom, že chce rušit víceletá gymnázia). To právě ve státní sféře stači JAKÝKOLI VŠ diplom (a tlačenka) pro kariéru (třeba i Bc za docházku). Ale to není problém těch škol, to je problém zaměstnavatele! V soukromé firmě se s neschopným rychle rozejdou a pokud ne, je to jen jejich ztráta.

    Školy bych dále nerozděloval na soukromé a státní, ale spíš na školy produkující lidi s užitečným zaměřením a školy produkující parazity. Všechna ta sociální studia, sociální ekologie, politologie, evropská studia, atd… to jsou všechno obory, které se v soukromém (produktivním) sektoru neuplatní, pro takové absolventy je potřeba uměle vytvářet státní pracovní místa. Navíc tito lidé se stávají byrokraty a regulátory a dále tak společnosti škodí.

    Na kauze plzeňských práv mne fascinovalo, že se řeší jen kvalita výuky a už ne to, že člověk, který si ze studií nic neodnesl v klidu dostane vysokou státní funkci (soudce, policejní šéf, …). Měl by takový člověk se stát podnikovým právníkem třeba ve ŠkodaAuto, Microsoftu, StudentAgency, atd? No asi ne! A pokud ano, tak by na to ta firma brzo doplatila a příště by si dala bacha. Ale ve státní sféře toto nikdo neřeší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).