Ano. Bohužel problém státu je v tom, že tito lidé s „humanitním“ vzděláním (gender studies, sociální ekologie a podobné novovýmysly) musí skončit ve státní správě (nikdo jiný je nechce a oni také touží po nenáročné práci a jistotách). Státní správa se proto rozroste. Ale tito lidé, když už mají VŠ, chtějí být šéfy a tak se pod sebe snaží nahrnout další lidi. Také touží po moci a vlivu a tak tlačí na vznik další legislativy a dalších regulací a dalších úřadů, které vedou k narušování tržního prostředí a k dalším nákladům. Také touží po penězích (přeci když mají VŠ a jejich spolužák ze střední, co dělá konzultanta má 100 tisíc, tak oni by měli mít taky) a tak rozšiřují svůj vliv a příležitosti ke korupci.
Výsledek je ten, že v tomto státě efektivně pracuje bůh ví jestli 2 miliony lidí. Spíš ani to ne. Státní správu nelze počítat vůbec a i spousta pozic v soukromé sféře existuje jen díky existenci státních regulací (daňoví poradci, personalisté chystající podklady pro ČSÚ a Úřady práce, notáři, lobysti, agentury na získávání dotací, atd…).
Pak se nesmíme divit, že i když za 100 let vzrostla produktivita mnohonásobně, růst životní úrovně za tímto procentem velmi pokulhává. Poměr produktivních k parazitům se totiž otočil.