Sezóna burčáku každoročně začíná přesně 1. srpna, ale nestává se, že by už v tento den vinaři tento zkvašený mošt nabízeli. Nestihnou to ani letos, ale víkend, ten už burčáku patřit bude.
Kroupy se vinicím vyhnuly
Letošní jarní mrazy poškodily většinu vinic v Čechách, koncem dubna se do medií dostala informace, že zamrzlo 40 procent vinohradů. Přestože vinohradníci zapalovali protimrazové svíce a používali postřik proti mrazu, škody šly do milionů korun. I tak se už brzy, jen za pár dní, můžeme těšit na první letošní výsledky práce zdejších vinařů.
„Kroupy se našim vinicím na Valticku a kolem Pálavy v letošním roce naštěstí vyhnuly, ale ne všichni vinaři měli takové štěstí. To je však příroda. Teplé jaro pak přineslo i dostatek vláhy a vše se začalo jevit mnohem příznivěji. Vinice se zazelenaly, hrozny začaly dozrávat a při pohledu na upravené nádherně přírodou probarvené vinohrady na moravských a českých svazích zvláště při západu slunce musí každému srdce zaplesat,“ říká David Šťastný, ředitel Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.
Burčák se začne prodávat už první srpnový víkend
Co je to burčák?
Burčák je pouze nápoj, který byl získaný výlučně z hroznů sklizených a zpracovaných na území ČR.
Prodává se od 1. srpna do 30. listopadu. U burčáku by měl vždy být označený jeho výrobce.
Burčák letos dřív než loni
Díky teplejšímu jaru, a především velmi slunnému létu, letošní vinařský ročník slibuje hodně zajímavou úrodu a bude určitě odlišný od těch předcházejících. Díky nadprůměrným teplotám dochází k rychlejšímu dozrávání hroznů, které budou pravděpodobně zralé oproti loňskému roku o 14 dnů dříve.
Galerie: Prodej burčáku
Nejranější je Augustovskij
„V minulých letech jsme začali sbírat rané odrůdy hroznů jako Muller Thurgau už v druhé polovině srpna. Nejranější odrůdu, kterou má naše skupina Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a je zřejmě nejranější odrůdou na Moravě vůbec, je odrůda Augustovskij,“ pyšní se vinař. Jde o takovou vinařskou raritu. Tu vinaři z Château Valtice vysadili před pěti lety na Kraví hoře v Dolních Dunajovicích.
„Máme ve výsadbách řadu dalších raritních odrůd, které jsou buď nové, nebo se u nás nikdy nepěstovaly. Jde o odrůdy jako Cabernet Blanc, Bouvierův hrozen, Tramín žlutý nebo Petit Verdot, Cabernet Franc, Shiraz nebo Carmennere,“ uvádí David Šťastný.
Pijete burčák?
První burčák už o víkendu 2.–4. srpna
Včera, 30. července, vyrazili ve Valticích na sběr hroznů. Předpokládaná cukernatost byla 16–17 stupňů ČNM (zkratka pro český normalizovaný moštoměr, který se užívá k měření přírodní cukernatosti moštu, udává kg cukru ve 100 l moštu).
O víkendu 2.–4. srpna už bude čerstvý burčák připraven v rodinném vinařství ve Valticích. Klasicky ale bude k mání po celé české republice začátkem září, kdy začnou burčákové slavnosti.
Čeho si všímat při koupi burčáku
- Až si budete burčák kupovat, prohlédněte si jeho barvu, přivoňte si k němu a také si ho poslechněte. Jaké by tedy měl mít vlastnosti?
- Zbarvení: mléčně smetanové až okrové, max. jen mírně nahnědlé
- Vůně: lehce kvasinková a hroznová, je cítit po odrůdě (je možné lehce vnímat i droždí pocházející z kvasinek)
- Chuť: příjemně sladká, v pozadí s kyselinou
- „Dynamika“ burčáku: měl by tzv. prskat (kvašení), jsou v něm pozorovatelné drobné perličky (uvolňování oxidu uhličitého), které ukazují, že je živý