Je-li nějaké období symbolem potřeby posilovat imunitní systém, a snižovat tak riziko respiračních chorob, pak je to nepochybně podzim. Toto období navíc, jak se zdá, bude mít letos „klasický“ průběh. A je-li nějaká látka symbolem posilování imunity, pak je to vitamín C, a to už od dob, kdy námořníci ve středověku konzumací citrusů obsahujících vitamín C bojovali úspěšně s kurdějemi.
Co se dozvíte v článku
Jsou vhodnější zdroje vitamínu C než citrusy
Citrusy ale, jak je už v současnosti známo, nejsou zdaleka jediným a ani nejvydatnějším zdrojem tohoto vitamínu, byť jej samozřejmě v nemalé míře také obsahují. Mnohem vydatnějším zdrojem je přitom poměrně rozsáhlá skupina jiných exotických plodů.
Především pak jsou to australské kakadu švestky obsahující až osmdesátkrát více vitamínu C než citrony a dále tropické třešně acerola, guava, kiwi nebo japonský špenát komatsuna.
Což ovšem nejsou zrovna potraviny k běžné každodenní spotřebě. Stejně tak většina z nás nekonzumuje pravidelně šípek (až padesátkrát vyšší obsah vitamínu C oproti citronům) nebo černý rybíz, které mají z tuzemských zdrojů obsah céčka zřejmě nejvyšší.
Galerie: České ovoce a vitamín C
Vitamín C je i v běžných potravinách
Vitamín C je však naštěstí běžnou součástí mnoha surovin a potravin, a to i živočišného původu, jako jsou třeba jehněčí vnitřnosti (játra nebo srdce) nebo telecí ledvinky.
Ani to ale nejsou pokrmy, které pravidelně konzumujeme, a proto je v praxi nejvhodnějším zdrojem vitamínu C běžná zelenina a ovoce. A to i ta nejčastěji konzumovaná, jako jsou brambory nebo jablka, přičemž brambory obsahují, pro někoho možná překvapivě v porovnání s citrony, polovinu množství vitamínu C, a takový květák je obsahem uvedeného vitamínu s citronem srovnatelný.
Zdroje vitamínu C
Patří k nim i běžně konzumované potraviny lokálního původu, například:
- růžičková kapusta,
- rybíz,
- křen,
- zelí,
- květák,
- rajčata,
- papriky,
- brokolice,
- mrkev,
- česnek,
- brambory,
- jahody,
- jablka ad.
Galerie: Vitamíny v potravinách
Předávkování vitamínem C?
Důležité je, že vitamín C je na rozdíl od řady jiných vitamínů rozpustný ve vodě, a proto v praxi nehrozí, že by se jím člověk předávkoval.
Nebezpečné předávkování tedy nehrozí, ale existují signály, že člověk může mít potíže při konzumaci tisícinásobků doporučených denních dávek tohoto vitamínu. To v praxi znamená více než čtyři gramy vitamínu C denně. Jedním z nejznámějších projevů je kopřivka. Lidský organismus se nicméně běžně dokáže zbavit případného přebytku tohoto vitamínu vyloučením močí.
Za doporučenou denní dávku se v současné době považuje množství necelých 100 mg na osobu a den u dospělého člověka, přičemž více by měli pravidelně přijímat tento vitamín kuřáci (zhruba o 35 mg navíc na osobu a den), neboť jejich imunita je kouřením oslabena. Tak či tak je ale zřejmé, že optimální pro doplnění (i „přeplnění“) vitamínu C pro potřeby našeho organismu je zvýšená konzumace běžného ovoce a zeleniny. A to především v čerstvém stavu.
Horší je ohřev než rychlé zamrazení
Jakýmkoli nevhodným a delším skladováním a také jakoukoli úpravou se totiž vitamín C z původních surovin postupně, někdy ale docela rychle, ztrácí. Platí přitom, že se rychleji ztrácí při vyšších (například pokojových) teplotách, neboť teplo podporuje odbourávání tohoto vitamínu.
Ten se ze surovin ztrácí i při rychlém zmrazení, avšak v mnohem menší míře. Profesionálně zamrazená zelenina skladovaná delší dobu má tak často paradoxně více uvedeného vitamínu než třeba čerstvé produkty skladované kratší dobu, a to i v ledničce.
Odbourávání vitamínu C výrazně také urychluje oxidace působící tím intenzivněji, čím je větší styčná plocha produktu se vzduchem, což v praxi znamená krájení či strouhání zeleniny a ovoce.
Galerie: Test sáčků na ovoce – jsou k něčemu dobré?
Naopak rychlé omytí zeleniny a ovoce bez porušení jeho povrchu nemá na úbytek vitamínu C prakticky vliv. Při vaření zeleniny v horké vodě pak můžeme za hodinu přijít až o sedmdesát procent v ní původně obsaženého vitamínu C.
Čerstvé ovoce a zelenina, „značka ideál“
Ze všech uvedených důvodů je proto vhodné (nejen) v současné době nakupovat a také co nejdříve zakoupené čerstvé ovoce i čerstvou zeleninu zkonzumovat (samozřejmě až na výjimky, kdy je tepelná úprava nutná, jako v případě brambor).
A to i přesto, že ceny těchto produktů jsou letos, i kvůli pandemii koronaviru, vyšší než v minulosti, někdy i výrazně.
Na druhou stranu je to právě uvedená pandemie, která může spotřebitele v ČR podnítit k vyšší konzumaci ovoce a zeleniny, což by (opět nejen) v této době byla dobrá investice do vlastního zdraví. Uvedené produkty navíc nejsou pouze zdrojem vitamínu C, ale mnoha dalších pro tělo prospěšných látek.