Chlorella vitamín B12 neobsahuje, pouze jeho analogy; organická zelenina to samé, to by se opravdu musela jíst samotná hlína ve velkém (jako to dělají např. sloni a slepice). Potom je tu možnost hnojení výkaly, což je pořád málo. Pročištěná střeva jsou na nic, pokud nedotanou bioaktivní kobalamin.
Doporučuji - http://veganhealth.org/articles/vitaminb12
Konkrétně - http://veganhealth.org/b12/plant
Tematicky - http://veganhealth.org/b12/raw
Lepší objektivní kolekce zdrojů neexistuje.
Vitariánství zdravé samozřejmě být může, když se ví jak, ale odstavec o B12 nedává smysl.
Nejíst maso vůbec považuji za jeden extrém. Jíst maso denně považuji za druhý extrém. Člověk je naprogramován jako všežravec a za "úsvitů věků" lovil mamuty a další zvířata. Ostatně - málokdo žil tak v souladu s přírodou jako severoamerický prérijní indián - a ten byl závislý na lovu bizonů. Takže - popisovanou stravu ano, ale 1x-2x týdně k tomu rybu a jiné maso. Pak bude člověk žít vyváženě a harmonicky.
Osobně se nedomnívám, že člověk je všežravec - to je jen klišé, které nás učili ve škole (podobně jako "jezte mléčné výrobky, jezte maso, jezte bílkoviny"). Dokud jsem byl všežravec, nestačil jsem ve svých padesáti letech běhat po doktorech.
Na konzumaci masa nemáme enzymy, proto ta spousta jedovaté kyseliny močové, která nám zanáší těla a sedimentuje v kloubech (bolely mne, bolely, dnes - když už maso nejím - už mne konečně nebolí). Maso zahnívá v našem dlouhém střevě (určeném na ovoce a zeleninu), proto jsme celosvětově na 1. místě v rakovině tohoto orgánu. Bílkoviny z masa naše tělo neumí využít, jsou naopak těžkou zátěží (po masitém obědě máte chuť jít se vesele proběhnout, nebo spíše padnete na půl hodiny na gauč?); tělo musí tyto tepelně znehodnocené bílkoviny velmi pracně rozkládat na aminokyseliny, což je energeticky velmi náročné a nese to s sebou velký podíl toxických odpadů, které sedimentují v těle (proto má jen výjimečné procento lidí správnou tělesnou hmotnost).
Když Vám coby všežravci, pane Jiří, nabídnu jablko a králíka (samozřejmě obojí v syrovém, živém stavu), co si vyberete...? Víte, ono jíst maso neznamená jen sednout k talíři s pečení (mimochodem, která musí být hojně okořeněná, jinak by ta mrtvá hmota neměla ani chuť); být masožravcem znamená toho tvora ulovit, roztrhat, sníst - tak, jak to přirozeně dělají ti skuteční masožravci v přírodě. Takového člověka jsem však ještě neviděl... asi toho my lidé s masožravci mnoho společného fakt nemáme.
Jindra
Na vegetariánech mně vadí především jejich netolerantnost až militantnost. Předpokládal bych, že ten, kdo nejí zvířata, je mírumilovný a tolerantní, místo toho tito lidé říkají těm, kdo nejedí podle jejich představ, že jedí mrtvoly, netolerují jejich styl. Že tu od pravěku byli lovci a později zemědělci pěstující zvířata, to je taky jen klišé? Po masitém obědě - dobré rybě - se cítím úplně stejně svěží jako po bezmasém jídle. Pochopitelně vepřo-knedlo působí jinak, ale to mít nemusím. Pokud odmítáte takové civilizační vymoženosti, jako pečení králíka a chcete ho jíst syrového, pak opravdu nevím, proč neodmítáte i civilizační vymoženost internet a nepíšete raději na hliněné tabulky. Máte pravdu, že nemáme moc společného se zvířaty - masožravci, ale s býložravci máme společného ještě méně. (Například počtem žaludků jsme blíž vlkovi než krávě.)
http://glutenfreevegan.files.wordpress.com/2008/05/chart.jpg
Ad militantnost - já to vnímám opačně, nedokázal bych spočítat, kolikrát jsem byl nazván "magorem", jen na základě toho, že jím jinak. To bude spíše o lidech a předsudcích, že?
Počítače - oni je snad používali v pravěku, že na nich vesele píšete? Nebo se ta doba změnila a co bylo dříve má pramalý smysl dnes? ;)
Dokud si tito zoufalci nici zivost sami, je to jeste v poradku (samozrejme muze vzniknout debata, jestli nemaji vice prispivat na zdravotni pojisteni, ale to pro ted vynechme). Daleko horsi je, kdyz tyto blaboly vnucuji ostatnim, predevsim vlastnim detem ktere se proti tomu nemohou ucinne branit.
U kazdeho takoveho clanku by melo byt pripojeno varovani, stejne jako je napriklad na cigaretach.
Evidentně píšete o něčem, co jste ani nezkusil.
Od té doby, co jsem vitarián, jsem nemusel k lékaři (a už bylo načase... po čtyřicítce jsem okusil nadváhu, několik operací, vředy apod. - nemoci, které mají dnes lidé živící se tepelně upravenou stravou zcela běžně). Po 3 letech vitariánství jsem konečně zhubl přes dvacet kg, kterých jsem se dříve nemohl zbavit, takže dnes už do schodů a kopců nesuptím, jsem nabitý energií, omládl jsem, odložil jsem po 20 letech brýle, vředy vymizely, klouby přestaly bolet, výčet by mohl být delší. Vitarián by zdravotní pojištění platit naopak neměl, protože nemůže onemocnět - tělo se silnou imunitou se vyléčí samo (neházíte-li mu klacky pod nohy v podobě farmaceutických medikamentů, které jen potírají symptomy a otravují játra a ledviny). Nepíši tu bludy - píši svoji osobní zkušenost, kterou však nikomu nevnucuji. (jen malá poznámka - samozřejmě rozlišujme nemoci a poranění)
Pochopil jse, že nemohu očekávat pomoc od lékařů, kteří jsou stejně nemocní, jako jsem býval já. Možná máte na doktory větší štěstí, ale můj zubař (i jeho děti) má plomby též, náš primář očního oddělení sám nosí brýle, každý druhý lékař z naší nemocnice, který je již v důchodovém věku, chodí kulhajíc se o berlích - a mohl bych pokračovat. Ještě drobnost - věděl jste, že průměrný věk lékaře je cca o 6 let nižší než průměrný věk jeho pacientů? Mně osobně tato fakta stačí k přesvědčení, že o své zdraví se raději postarám sám; zatím s tím mám ty nejlepší zkušenosti.
Zkusil jsem mnoho roků vařenou stravu a nyní přes tři roky stravu syrovou a vím, jak jsem se cítil a byl zdráv předtím a jak jsem na tom dnes. Mohu tedy srovnávat. Obávám se, že Vy máte pouze jednostrannou zkušenost.
Jindra
Promiňte, to jsem to ale nepsal nešikovně :-)
Jde o průměrný věk úmrtí.
Doktoři umírají ve věku průměrně o 6 let nižším než jejich pacienti. Konkrétně, lékaři se dožívají v průměru věku 57 let a jejich pacienti v průměru 63 let. Hmmm, nic moc.
Ještě doplním, že jde o statistiku z USA. Evropské srovnání zatím nemám, ale vzhledem k tomu, že se tu vše bere od WHO, nebudeme od těch čísel ani my daleko.
Fajn, podepiste nekde u pravnika, ze v pripade ze onemocnite (coz vam udajne nehrozi), budete si veskerou pripadnou lekarskou peci hradit sam v plne vysi.
Mimochodem, ja jim jidlo a piji napoje predevsim pro pozitek. To jak jsou "zdrave" (pokud nejsou vylozene toxicke) me vubec nezajima.
No ja bych to rad podepsal, kdyby to slo. Usetril bych desitky tisic za zdravotni pojisteni od doby, kdy jsem byl naposled u doktora (krome 2x5 minut rocne u zubare, kde jeste zaplatim 30 Kc).
Byl jsem u neho vseho vsudy asi 2x. Jednou jsem mu volal, aby prijel, ze mam, vysokou horecku. Rekl, abych zkusil prijit, ze nema cas. Takze jsem se rozhodl spolehat na sebe. Ziji zdrave a lecim se uspesne sam a dotuji ceske zdravotnictvi...
Jsem vegetarian 21 let a loni jsem cetl knihu propagujici vitarianstvi (Udo Pollmer - Šokující pravda o potravinách). Vitarianem jsem se sice nestal, ale razantne jsem omezil obiloviny a mlecne veci, pridal vic zeleniny a orechu a citim se lip.
Od té doby, co jsem vitarián, jsem nemusel k lékaři
Já zase jím maso furt a u lékaře jsem od ukončení školní docházky byl jednou (přeočkování proti tetanu po cca 13 letech) a od té doby už ne. V pracovní neschopnosti jsem nebyl nikdy v životě.
I to zhubnutí se mi podařilo - v prváku na vejšce jsem zhubl 20 kg prostým omezením množství jídla (uznávám, že to není zrovna nejzdravější způsob).
věděl jste, že průměrný věk lékaře je cca o 6 let nižší než průměrný věk jeho pacientů?
Tak to je snad logické, ne? Těžko bude lékař léčit ještě v 90 letech, ovšem 90 leté pacienty mít klidně může.
Nekde jsem cetl, ze pres 80% lidi veri mediim.
Zkratka ze to, co si prectou-uslysi je pravda.
Takze ovce zustane ovci at s varovanim ci bez.
V Reflexu zas nejaka samozvana odbornice na vyzivu pochvalila veganku za zdravy zpusob stravovani.
Svet se v prdel obraci a lidska blbost je nekonecna.
opravdu, co je moc, to je příliš.
Fajn - nejíst maso, chápu, ať už z osobních či zdravotních důvodů(ačkoli si stále myslím, že maso nerovná se bůček a antibiotiky napíchané kuře, ale i třeba čerstvá ryba nabušená vitamíny), pokud někdo nechce jíst mléčné výrobky, protože ho prý zahleňují, OK, ne každému dělá třeba laktóza dobře. Vegani - už jejich přesvědčení mi přijde dost přitažené za vlasy, ale vitariánství, kde se strava nesmí ani tepelně upravovat, to už je oprvadu extrém. Chtěla bych vidět tu revoluční a převratnou několikaletou studii odborníků, kde se po milionech let nakonec prokázalo, že dokonce i tepelná úprava má zhoubný vliv na lidské zdraví. Jen pozor, aby se za chvíli neprokázalo, že i zelenina má rakovinotvorné účinky a ovoce způsobuje vysoký krevní tlak.
Klasické názory bez jakéhokoliv studia.
Vždyť to vyzkoušejte na sobě, než něco budete tvrdit; já vyzkoušel, takže nepopisuji, co jsem kde četl, ale dám osobní zkušenost. Mléčné výrobky zahleňují, o tom je řada studií a moje osobní zkušenost zní: co nejím mléčné produkty, nevím, co to je kapesník. Když si dám dva tři klasické jogurty, druhý den budu smrkat (vyzkoušeno). Možná považujete zahlenění za normální, tak to potom nemá cenu diskutovat.
Divíte-li se, proč vitariáni tepelně neupravují, pak evidentně nevíte o existenci enzymů, jež tepelnou či chemickou úpravou zanikají a bez nichž dobré zdraví bohužel není možné.
ale moji prarodiče,kteří se dožili 93 let a moji rodiče,kterým je nyní 89,vždycky jedli sádlo,máslo,maso a všechny tyhle dobroty,brambory plavaly v sádle až se i mě, z toho obracel žaludek,když jsem byl malý.A to nikdy neměli zdravotní potíže.Myslím,že jde jen o to,jak kdo má kořínek :-)Ale jen ať nemocní a neduživí lidé jedí ty hnusy,co zde proklamují ale ať neunavují normální lid svými názory.Měli by psát ty svoje jídelníčky na weby,kde jsou podobně nemocní lidé.
Zdravý člověk,pokud by se nedejbože nechal pobláznit těmito neduživými bytostmi,by jistě brzy skončil stejně nemocný jako oni.
Vaši (pra)rodiče to mají skvělé a přeji jim to. U mne v rodině to bylo s prarodiči stejné, s rodiči již mnohem horší a o dětech raději nemluvit.
Odpověď není nijak složitá, naši předkové měli mnohem náročnější aktivity, takže spoustu energie spálili a spoustu toxinů mohli vyloučit. Nekonzumovali zdaleka tak kontaminovanou potravu, jakou máme dnes. Mléčné výrobky byly z nepasterovaného (tj. enzymaticky živého) mléka, což je oproti dnešnímu mléku zcela zásadní rozdíl. Podobné to bylo s domácím sádlem.
Odpovíte si velmi snadno sám, přečtete-li knížku "Enzymová výživa", autor Edward Howell. Mimochodem autor není vitarián, nebojte :-)
Já se u diskuzí u podobných článků vždycky pobavím, jak se ti prasečkáři vztekaj, že si někdo dovoluje jíst a žít jinak než oni :)
Trochu mě to jejich propagování masa, mlíka a podobnejch hnusů připomíná dobu, kdy nás ve školní jídelně nutili dojídat ty nechutný polívky z polotovarů s tím, že jsou pro nás dobrý.
Já přímo miluji výrazy "normální" a "extrém". Zřejmě si ti lidé neuvědomují, že tato logická chyba (ad populum) není nic jiného než Gaussovo rozložení aplikované na společnost: tedy je "normální" být hloupý, tlustý a neúspěšný a "extrém" být zdravý, něco umět a neobracet v ruce každou korunu.
A když někdo nazve "extrémistu" (teroristu/magora/fanatika a další obdobné výrazy) ovcí, když sám pouze automaticky přejímá názory většiny, na kterých staví argumentaci, tak to už je konec...
Vtip je v tom, že je to začarovaný kruh; místo aby si o tom něco zjistili, spoléhají se na to, že to již zjišťovali *ostatní*. Přitom vědí kolektivní prd.
A to se samozřejmě týká všeho. Vztekání u diskuze o vegetariánství je pouze malá frakce důsledku.
Hmm,
a mně se zase líbí, jak vy všechny ty "prasožrouty" hážete do jednoho pytle, jak všichni evidentně musí trpět zvýšeným krevním tlakem, srdečními chorobami, obezitou, artritidou, zahleněním a nevím čím. Víte, ödsuzování má vždycky dva směry - ti "prasožrouti" můžou odsuzovat vás, ale podívejte se, jak se vy díváte na ně.
V naší rodině jsou všichni zdraví jak řípa, kromě pylové alergie jednoho člena jsme všichni absolutně bez problémů. Jíme maso, jogurty, zeleninu si klidně podusíme. A stále - pro vás asi kupodivu- žijeme a myslím, že docela šťastně:)
Taky se vždycky docela pobavím, jak zadupáváte do země všechny studie výživových poradců, které byly provedeny a které evidentně fungují. Medicína je mocná věda, a myslím, že vaše- mně to sedí, ji asi nezpochybní. Myslím, že to, co nás na medicíně učili, si asi nevycucali z prstu.
POkud vám to vyhovuje, je to v pořádku, klidně se tak stravujte, ale nechápu, proč by pak "ti ostatní" měli být "prasata co žerou ty svoje sračky"(jak tu kdesi padlo) a úzkoprsí zabedněnci, co hážou všechny do jednoho koše a odsuzují každého, kdo jim bere jejich točeňák s pívem.(ano, toto je extrém - ačkoli neříkám, že takových čechů není dost - ale vy ve své filozifii vlastně odsuzujete i takové číňany či japonce, kteří patří k nejdéle žijícím na planetě a myslím, že by se hodně divili, kdybyste jim vykládal, že vařená rýže zdraví škodlivá.)
To je pak chudák někdo jiný.
A k tomu, že jsem to nevyzkoušela na vlastní kůži...To je co za nesmysl???
Já na vlastní kůži vyzkoušela pro mě zdravou stravu- tedy s jogurty i rybou či hovězím, a zjistila jsem že je to přesně to, co mi sedí.
Medicína je jistě mocná věda, ale není to exaktní věda, jako matematika či fyzika. Bohužel se mnoho doktorů tak tváří-že všecko vědí a zahodí zkušenosti minulých generací, protože teď mají technologie. Zajímalo by mě, kolik hodin se na medicíně věnuje výživě- obecně, ne specializace. Když jsem svému obvodnímu řekla, že sním-li hodně čokolády, bolí mě žíly na nohou, odpověděl: to jsem ještě neslyšel!:-)) To ale neznamená,že to není pravda:taková bomba tuku a cukru je pro žíly logicky nářez. Ćlověk si musí sám vypozorovat, co mu sedí, přesně tak. Něčí tělo hladoví po mase, něčí po salátech. Jenže když přijde varování těla- bolest, a pak nemoc, je přesně čas na změnu návyků v jídle. Protože operace je až ten poslední extrém.
Po přečtení článku jsem se ze zvědavosti začetl do diskuse pod ním, abych zjistil, jak je odlišný, nekonformní názor, způsob života přijat liberálně (alespoň to o sobě český národ tvrdí) smýšlejícími čtenáři.
Odpůrci zde mluví o militantním vnucování jiných názorů, jejich argumentace je prázdná, povrchní a spíše konfrontační. To nezmiňuji ani faktickou neznalost problému.
Je mi z toho smutno. Přitom zde jen autor přinesl pohled na jiný názor, nikomu ho nevnucuje.
O vitariánství čtu již nějakou dobu a je mi dost sympatické, ale co by mě zajímalo a ještě nikde jsem na to nenarazil - co vlastně jedí vitariáni přes zimu? Zpočátku mají svoje zásoby, ale pak? V našich zeměpisných podmínkách přes zimu ovoce a zelenina neroste, takže se musí dovážet. A dováží se z klasického zemědělství. Nejde ani tak o to, že je chemicky postříkáno atd., ale spíš mě zajímá to, že zelenina pěstovaná v klas.zem. je pěstovaná často ve velmi chudé půdě a nemá tak vzít kde živiny, které by měla v optimálním případě obsahovat, respektive jich obsahuje méně - je taky chudá. A určitě je rozdíl, když se živím bohatou zeleninou a dostávám všechny potřebné živiny, než když se živím chudou zeleninou. Jak ten propad v obsahu živin přes zimu nahradit? Jíst toho více? Pokud by mi to někdo vysvětlil, byl bych vděčný:)
PS - Netolerance bude asi věčný problém lidstva, nejhorší ale je, že obvykle krafou ti, co znají problematiku jen z jednoho úhlu a používají argumenty, které si ani sami neověřili...
Ahoj Thome, ja to jak říkáte...mám svoje zásoby cca do konce ledna...nakrechtovanou mrkev, červenou řepu, celery atd....a pak už nakupuji v obchodech, kde je přesně to, co říkáte...jím k tomu zelené potraviny (ječmen a chlorellu), které mi dodají to co tělo potřebuje, jím hodně mořské řasy,také ještě přichází na řadu mražák...tam mám potraviny do dubna...
no a pak už příroda nabízí první zelené...v mám jablka z našeho sadu, která máme ve sklepě,jím dost semínek a ořechů, různě upravené - viz. receptář - každý samozřejmě nemá možnost uskladnění...takže v zimě bohužel je to více kupovaných produktech...ale pokud se živíme od jara do zimy kvalitními potravinami, tak ty 2-3 měsíce se dají zvládnout...a svého dodavatele kvalitních potravin si opravdu můžeme najít, když nemáme svou zahrádku :-)...mějte krásné jarní dny :-),Anna
kdybyste chtěl podrobnější informace, tak můžete na mém e-mailu: hyzovaa@seznam.cz, www.ziva-strava.cz
Moc Vás zdravím a děkuji za odpověď, která mi to osvětlila:) Asi máte pravdu v tom, že když má člověk dostatek zásob, tak pak se ty dva tři měsíce dají nějak vydržet... Co by mě ale ještě zajímalo, nemáte v zimě třeba potřebu sníst něco teplého na zahřátí? Od jara do podzimu to asi problém není, ač nejsem vitarián, tak v tomhle období jím taky většinou jen syrovou stravu plus teda ještě pečivo, ale v zimě, když přijdu vymrznutý domů, kde teda mívám taky zimu:D, tak se na něco teplého vyloženě vrhnu. Takový zeleninový salátek by mě prostě nezahřál. Nebo je nějaké ovoce, zelenina apod., co dodá tělu tolik energie, že může vyrábět dostatek tepla? Předem děkuji za odpověď i za odkaz na stránky ziva-strava, už pročítám tamní články a postřehy:)
Lidi zahoďte svá ega a potřebu všechno kritizovat jen proto, že si myslíte, že o tématu něco víte. V hlavě máte informace, kterým věříte, ale otázka zní: zabývaly jste se někdy dříve těmi tématy, že se tady teď div nehádáte s lidmi co o tom něco vědí a mají osobní dlouholeté zkušenosti? Nezabývaly, protože kdyby ano tak se ptáte na nedostatky, kterým nerozumíte a nevyvracíte fakta, které vám píší lidé s os. zkušenostmi. Diskuze by měla být k ujasnění a doplnění informací a né k porovnávání ega.
Já osobně jsem vegetariánka snad odjakživa, maso mi prostě od mala nechutná a s přibývajícími roky a rozumem jsem za to opravdu ráda. ( Zajímalo by mě kolik by bylo dobrovolných vegetariánů, kdyby si museli lidé zvíře sami usmrtit )
V poslední době jsem vypustila také mléčné produkty a vejce a svůj směr vidím prozatím ve stravě veganské později až zajistím potřebné množství informací ve stravě vitariánské. Místo pření by to chtělo více vzájemného naslouchání a hned by bylo na světě lépe byly bychom jednotnější a silnější. A až se začnete nadechovat a psát rychlou nepromyšlenou odpověď,aby jste sdělily svou oponující pravdu, tak si můj příspěvek přečtěte znova a ZAMYSLETE SE!!!!!!!!!!!! Ale doopravdy se nad příspěvkem zkuste zamyslet zahoďte své ego jen vás brzdí a je nesmyslné všichni jsme si rovni ať jsme masožravci či dokoncce breathariáni. Nezapomínejte, že létáme ve vesmíru a představy pro někoho nepředstavitelné mohou pro druhého být součást každodeního života. Jen proto, že všemu nerozumíme a neznáme vysvětlení neznamená, že něco nejde. Co vy víte třeba jde vše co vás napadne jen si musíte najít způsob jak na to.