Nejíst maso vůbec považuji za jeden extrém. Jíst maso denně považuji za druhý extrém. Člověk je naprogramován jako všežravec a za "úsvitů věků" lovil mamuty a další zvířata. Ostatně - málokdo žil tak v souladu s přírodou jako severoamerický prérijní indián - a ten byl závislý na lovu bizonů. Takže - popisovanou stravu ano, ale 1x-2x týdně k tomu rybu a jiné maso. Pak bude člověk žít vyváženě a harmonicky.
Osobně se nedomnívám, že člověk je všežravec - to je jen klišé, které nás učili ve škole (podobně jako "jezte mléčné výrobky, jezte maso, jezte bílkoviny"). Dokud jsem byl všežravec, nestačil jsem ve svých padesáti letech běhat po doktorech.
Na konzumaci masa nemáme enzymy, proto ta spousta jedovaté kyseliny močové, která nám zanáší těla a sedimentuje v kloubech (bolely mne, bolely, dnes - když už maso nejím - už mne konečně nebolí). Maso zahnívá v našem dlouhém střevě (určeném na ovoce a zeleninu), proto jsme celosvětově na 1. místě v rakovině tohoto orgánu. Bílkoviny z masa naše tělo neumí využít, jsou naopak těžkou zátěží (po masitém obědě máte chuť jít se vesele proběhnout, nebo spíše padnete na půl hodiny na gauč?); tělo musí tyto tepelně znehodnocené bílkoviny velmi pracně rozkládat na aminokyseliny, což je energeticky velmi náročné a nese to s sebou velký podíl toxických odpadů, které sedimentují v těle (proto má jen výjimečné procento lidí správnou tělesnou hmotnost).
Když Vám coby všežravci, pane Jiří, nabídnu jablko a králíka (samozřejmě obojí v syrovém, živém stavu), co si vyberete...? Víte, ono jíst maso neznamená jen sednout k talíři s pečení (mimochodem, která musí být hojně okořeněná, jinak by ta mrtvá hmota neměla ani chuť); být masožravcem znamená toho tvora ulovit, roztrhat, sníst - tak, jak to přirozeně dělají ti skuteční masožravci v přírodě. Takového člověka jsem však ještě neviděl... asi toho my lidé s masožravci mnoho společného fakt nemáme.
Jindra
Na vegetariánech mně vadí především jejich netolerantnost až militantnost. Předpokládal bych, že ten, kdo nejí zvířata, je mírumilovný a tolerantní, místo toho tito lidé říkají těm, kdo nejedí podle jejich představ, že jedí mrtvoly, netolerují jejich styl. Že tu od pravěku byli lovci a později zemědělci pěstující zvířata, to je taky jen klišé? Po masitém obědě - dobré rybě - se cítím úplně stejně svěží jako po bezmasém jídle. Pochopitelně vepřo-knedlo působí jinak, ale to mít nemusím. Pokud odmítáte takové civilizační vymoženosti, jako pečení králíka a chcete ho jíst syrového, pak opravdu nevím, proč neodmítáte i civilizační vymoženost internet a nepíšete raději na hliněné tabulky. Máte pravdu, že nemáme moc společného se zvířaty - masožravci, ale s býložravci máme společného ještě méně. (Například počtem žaludků jsme blíž vlkovi než krávě.)
http://glutenfreevegan.files.wordpress.com/2008/05/chart.jpg
Ad militantnost - já to vnímám opačně, nedokázal bych spočítat, kolikrát jsem byl nazván "magorem", jen na základě toho, že jím jinak. To bude spíše o lidech a předsudcích, že?
Počítače - oni je snad používali v pravěku, že na nich vesele píšete? Nebo se ta doba změnila a co bylo dříve má pramalý smysl dnes? ;)