"Např. zvyk jíst pravidelně v určitý čas bez ohledu na to, jestli hlad máme, nebo ne, a přitom nenechávat zbytky na talíři, může být významným faktorem vzniku obezity."
Tohle je dost zavádějící, protože jíst pravidelně je důležité! Ano, interval (ten by měl být 2 až 3 hodiny) a množství jídla nemůže být libovolné. Toto je důležité nejen pro aktivní sportovce (trénovat s plným žaludkem se moc nedá), ale i pro obyčejného člověka. O tom, že je také důležité složení jídla asi netřeba diskutovat.
Co se týče zbytků, tak právě pravidelnost jídla (obzvláště pokud máme to výsostné právo si vařit denně oběd sami) způsobí, že žádné zbytky nechávat netřeba, protože člověk do oka chytí míru, kolik toho uvařit a vše tedy sní aniž by se přejedl.
Problém přejídání často vypadá tak, že ráno, dopoledne a odpoledne se moc nejí (není čas, "chuť", ...) a večer se to dožene - bodejť by ne, když tělo celý den hladoví. Snídej jako král, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli není jen takový žvást. To se člověk dočte v knihách o (nejen sportovní) výživě. Zkrátka jak člověk odflákne jídlo ráno/dopoledne (kdy má přijmout většinu energie), pak přichází odpoledne/večer mlsná. To samé platí během dne, pokud člověk hladoví a jde okolo automatu na sladkosti.
Největší problém je však asi ve stále větší konzumnosti naší společnosti, která je spjatá s neuvěřitelnou leností a nejoblíbenější aktivitou, kterou se stává "ležink na gauči u TV" :-)