Cesi mohou byt pravem hrdi na svoji spotrebu vody. Tech 120 litru je neco, co nam vyspele zeme zavideji. Osobne si myslim, ze je to tim, ze tam zije vice rodin v rodinnych domcich, kde se vody obecne spotrebuje vice (zalevani travniku/zahrady, myti auta, oplachovani chodniku, atd.)
Trochu me zarazi ten historicky vyvoj spotreby vody. Mam za to, ze 300 litru v 1965 nemuze byt spravne. Ze by tam byl zapocitan i prumysl?
Ten vyvoj po 1989 jen dokumentuje vzrustajici cenu vody (mame snad jednu z nejdrazsich vod v pomeru k platum ze zemi OECD) a z toho pramenici investice do uspornych reseni (aeratory u kohoutku u drezu, nizkoprutokove hlavy na sprchy, setrici toalety, pakove baterie, stop'n'go sprchy, …) tedy neco, s cim se v Americe (USA a Kanada) v podstate teprve vice ci mene zacina (zavisi na konkretnim uzemi).
Zajimalo by me, jak jsme na tom v porovnani se svetem s mnozstvim vody „ztracene“ v rozvodech. Sveho casu snad 1/3 vody z vodarny ani nedokazala dolezt do kohoutku v domacnostech, kvuli vsem netesnostem v trubkach pod zemi.
> Ten vyvoj po 1989 jen dokumentuje vzrustajici cenu vody (mame snad jednu z nejdrazsich vod v pomeru k platum ze zemi OECD)
Psal jsem o tom (vcetne odkazu na zdroje) uz na jinem miste zde na Vitalii.
> jak jsme na tom v porovnani se svetem s mnozstvim vody „ztracene“ v rozvodech.
Australia priznava (pdf, 1MB) zhruba 16–18%
Tohle je sice hezke:
Kolik vody je třeba k výrobě:
1 litru piva: 25 l
1 kg papíru: 300 l
1 kg vlny: 150 l
Mnohem zajimavejsi udaj ale je, kolik litru jde do vyroby jednoho kila hoveziho masa. Pokud jste hadali 20 tisic litru, tak jste hadali spravne.
Priblizne prevody:
1 galon = 4 litry
1 libra (angl. pound) = 0.5kg
tak jsem hledal neco o te vlne, az jsem to nasel (PDF).
1kg vlny = 171 500 litru vody
Dost vyrazny rozdil oproti v clanku zminenym 150.
Budu se muset podivat, odkud ten zdroj uvedeny v clanku, cerpa informace.