Někdo zase objevil Ameriku. Pokolikáté?
Z jiného úhlu pohledu zde:
"Na světě je nový výraz: aquaholik. Možná se týká vás, určitě někoho z vašeho okolí. Tato závislost postihuje lidi, kteří se snaží vypít co nejvíc vody, protože věří, že to zdraví prospívá. "Je to posedlost, něco jako drogová závislost," zlobí se plastický chirurg Jan Měšťák, když slyší výraz pitný režim."
Zdroj: http://ona.idnes.cz/je-pitny-rezim-podvod-0tw-/dieta.aspx?c=A140117_104832_dieta_pet
Přečtěte si názor z druhého břehu. Ne že by v článku na Vitálii bylo všechno špatně, ale něco určitě ano.
tsd
Článek se mi líbí a je škoda, že paní doktorku nebylo slyšet více a dříve. Vše to dává smysl. Hledáme složitosti tam, kde jsou řešení jednoduchá. Jen si neumím představit pít studené, když lechtá či bolí v krku a pouhé dýchání dráždí k nekonečnému kašli. Natož pak efekt studené vody.
Historicky se doporučoval čaj. Máte pravdu, že studená pramenitá voda je jen nesmyslná teorie v případě, že už máte problémy.. Teplá voda sice očišťuje, ale hlavně jako projímadlo a kromě toho, málokdo to zvládne vypít aniž by se mu nepřitížilo.
Názory Dr. Měšťáka mně rozhodně připadají střízlivější a správnější, než názor zasloužilé hygieničky.
tsd
Na druhou stranu se nedivte, koho vodu piješ, toho píseň zpívej.
http://www.svaz-mv.cz/o-svazu/obecne/
tsd
P.S. dodnes jsem o tom svazu neměl potuchy, ale teď mi nějak začaly docházet souvislosti.
A vzhledem k tomu, že paní doktorka je místopředsedkyní výboru a svaz je registrován jako akciová společnost, je jasné, že nám paní Krbcová předkládá standardní PR článek s náležitými marketingovými fintami a skrytou reklamou na minerální vody. Co víc dodat. Jedině snad, že bylo dobře paní doktorku neslyšet a bylo by dobře jí neslyšet ani v budoucnu, a když tak jako řádně označené komerční sdělení.
tsd
Proč bych paní doktorku nepodezíral, když sedí ve vysoké funkci akciovky placené výrobci minerálních vod?
„Vzhledem ke zvýšené teplotě a pocení je na místě doplňovat právě nejen tekutiny, ale i důležité minerály – hořčík, sodík a vápník – které jsou obsaženy v minerálních vodách. Minerály jsou stavební kameny, které člověk potřebuje, spolu s tekutinou, pro tvorbu spousty protilátek,“ doporučuje MUDr. Foltinová.
Předpokládám, že kdyby byla místopředsedkyní a.s. vyrábějící minerální tablety, bude propagovat třeba i kohoutkovou vodu (které je ovšem známou odpůrkyní) a tablety výrobců, kteří jí platí desátky.
Možná, že informace od domovníka by byly serióznější.
tsd
Máte pravdu paní Krbcová,
vybrat si Dr. Foltinovou jako expertku, je to samé jako požádat o objektivní informace marketingové oddělení Mattoniho.
Pak se určitě také dozvíte: citace z jiného článku
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/398300-cesko-je-kralovstvim-mineralnich-vod.html
„Určitě bychom mezi ně neměli zapomenout zahrnout především čisté přírodní minerální nebo pramenité vody. Obecně lze říci, že pracující lidé - a nejen ti - často zapomínají pít,“ varuje expertka. Pak se dostavuje únava, podrážděnost, nesoustředěnost a lidé ani nedokážou určit proč. „Přitom stačí mít neustále po ruce sklenici nebo láhev vody - už jen to vědomí, že máme pití u sebe, nás často přiměje se napít,“ dodává Foltinová.
Přičemž poslední věta přesně vystihuje o co jde. Je to přesně to, co tak rozčiluje většinu lékařů a co nutí mladší slaboduché občany chodit celý den s petkou minerálky v ruce. Nejhorší na tom je fakt, že se s článkem nedá nesouhlasit, ale chybí tam informace, že vše je čistě individuální a každý má pít kolik potřebuje a ne kolik se mu předpisuje.
Na místo toho se dozvídáme od "expertů", že ten kdo nevypije denně 1-2 láhve minerálky si zahrává se zdravím. Což je absolutní hloupost.
tsd
I když s paní Slimákovou nesouhlasím v některých názorech, které ovšem nejsou její doménou, beru ji jako jednu z dobrých a možná nejlepších výživových poradců.
Myslím, že také patří mezi vaše experty. Proč potom tento článek, vyznívá tak jak vyznívá, když...???
https://www.facebook.com/margit.cz/posts/378498515620252
Ona tvrdí pravý opak.
tsd
M. Slimáková:
"S nedostatkem tekutin jsem se prakticky setkala pouze při praxi na gerontologické klinice, protože ve stáří někteří skutečně ztrácejí pocit žízně."
O gerontech není ve vašem článku ani zmínka, ostatní nemají zapotřebí za pomoci "PITNÉHO REŽIMU" (fuj, sprosté slovo) si preventivně zvlhčovat sliznice a ředit krev, anžto je to i z hlediska fyziologie pitomost, za kterou byste letěla od zkoušky.
Výjimka snad jedině na Sahaře za pravého poledne, kdybyste od rána nepila a bylo vám 80.
tsd :-))
Citace vašeho úvodníku:
Pitný režim pomáhá udržovat sliznice – sloužící jako první linie obrany proti nečistotám a bakteriím – vlhké a tím napomáhá posílení imunity.
Tak o čem ten článek je?
Každý pije jak potřebuje a ne podle pitného režimu. Paní Slimáková a drtivá většina lékařů na to má shodný názor. Vy v článku prezentujete reklamní názor hygieničky, která z pochopitelných komerčních důvodů prosazuje pitný režim i jako prevenci nemoci. Je to lékařský nesmysl. Prosím vás, už si konečně o tom něco zjistěte a nenuťte lidi aby pili nadměrné množství vody z obavy před nemocí. Jediné, co tím dokáží, že budou chodit častěji močit.
tsd
Paní Krbcová, předkládám vám studijní materiál k danému tématu.
Je psaný téměř naučně populární formou a lehce pochopitelný.
Z uvedeného je patrné, že pitným režimem se naši přední odborníci v oboru ORL vůbec nezabývají z důvodu, že nehraje v prevenci respiračních chorob žádnou roli. Je zde jasně řečeno, že špatná funkce sliznice je v chřipkovém období zapříčiněna studeným vzduchem v dýchacím ústrojí. Váš článek je tedy jako celek zavádějící a pokud by se lidé řídili vašimi radami (potažmo radami paní doktorky) nic tím nezískají, spíše naopak.
Naložte si s mojí radou jak chcete, třeba ji smažte, ale příště se vyvarujte takových chyb.
tsd
http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/nove-poznatky-z-oblasti-pece-o-nosni-sliznici-170178