Že bychom si v horkých dnech měli dopřávat lehké a stravitelné jídlo, které tělo nezatíží a zároveň mu dodá dostatek živin a vitamínů, tušíme asi všichni. Přestože žádné roční období není pro takovýto jídelníček příznivější, objevuje se i v letních měsících spousta lákadel, které organismu ne zcela prospívají. Platí to například pro zuby, a to dokonce i tehdy, když konzumujeme potraviny, které považujeme za zdravé. Které to jsou a jakých chyb se vyvarovat?
Ovoce a džusy
Zelenina a ovoce jsou bezesporu důležitou součástí letního jídelníčku. Miska čerstvých jahod, borůvek či malin nebo šťavnatý meloun vašemu tělu rozhodně udělají dobře. Ovoce, zejména to citrusové nebo kyselé, a ovocné šťávy ale kromě organismu prospěšných látek obsahují také velké množství ovocných kyselin, při jejichž pravidelné konzumaci dochází k naleptání skloviny, čímž se zvyšuje riziko zubního kazu. „Působením ovocných kyselin dochází k nekazivé ztrátě skloviny a dentinu, což dlouhodobě vede i ke zvýšené citlivosti zubů,“ vysvětluje Soňa Humpolíčková, zubní lékařka z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Galerie: Test citronů – zbavíme se omytím pesticidů?
Kvůli kyselinám, které jsou zejména v citrusových plodech bohatě obsažené, proto dejte pozor při ústní hygieně a zuby po požití ovoce nečistěte hned, ale až s dvouhodinovým odstupem, abyste si nepoškodili naleptanou část skloviny, která by tak měla větší předpoklad vzniku zubního kazu.
Limonády včetně dietních
K tvorbě zubních kazů mohou přispět i limonády, a to nejen ty slazené, ale i dietní. Kyseliny fosforečná a citronová obsažené v perlivých nealkoholických nápojích totiž mohou zuby poškozovat stejně jako cukr. Právě ve spojení s ním ale tvoří kombinaci, která silně oslabuje zubní sklovinu, je živnou půdou bakterií a pro zuby je velmi ničivá.
Víno a koktejly
Sklenka vína nebo míchaný koktejl k letním večerům mnohdy patří, ale nezapomínejte ani na správnou ústní hygienu. Víno a alkohol totiž také obsahují již zmiňované a pro zuby rizikové kyseliny. Červené víno navíc obsahuje látky, které produkují pigmenty a zuby mohou intenzivně zabarvovat.
Galerie: 7 vlivů na barvu zubů
Jak na tyto nástrahy vyzrát? Spolu s vínem nebo alkoholickými koktejly popíjejte i vodu, která kromě dalších pozitivních účinků na organismus ústa vypláchne a zuby omyje.
Zmrzlina
Odpírat si v létě zmrzlinu není třeba, ale dbejte na pořádné vyčištění zubů po požití nejen této chladivé dobroty, ale i jiných sladkostí. V ideálním případě hned po konzumaci, což ale většinou nebývá možné, proto si ústa alespoň zkuste vypláchnout vodou.
A nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, zuby vyčistěte pořádně, včetně mezizubních prostor. „Zuby je třeba vyčistit mechanicky po celém jejich povrchu a mezi zuby navíc použít mezizubní kartáček. Zubní pasta je pouze pomůckou – pro odstranění zubního plaku je nejdůležitější právě kartáček, jinak fluorid z pasty k zubům vůbec nepronikne,“ přibližuje zásady správné ústní hygieny doktorka Humpolíčková.
Hlavní vliv má hygiena
Ani při pravidelné konzumaci výše uvedených dobrot ale nemusíme zoufat. Na zdravý a krásný chrup má totiž vedle stravy největší vliv pečlivá každodenní hygiena v domácím prostředí, pravidelné preventivní prohlídky v ordinaci stomatologa a návštěvy dentální hygienistky.
„Vznik zubního kazu nejvíce ovlivňuje hygiena dutiny ústní spolu se sacharidy – cukry obsaženými v potravinách. Bakterie přítomné v ústech každého z nás pak tyto cukry přeměňují na kyseliny a při nedostatečném čištění vedou právě ke vzniku zubního kazu,“ říká Soňa Humpolíčková. Tomuto procesu lze ale jednoduše zabránit – pravidelnou a pečlivou ústní hygienou.
Odborná spolupráce:
MDDr. Soňa Humpolíčková
Zubní lékařka, působí na pražské Dentální klinice Jan Stuchlík.
Poskytuje komplexní zubní péči se zaměřením na estetickou stomatologii a endodoncii.