V horkém letním dni patří vodní meloun k nejoblíbenějším osvěžením. Je to sladká a přitom nízkokalorická pochoutka, která dokáže pomoci s hydratací a také poskytuje základní živiny včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů. Každý z nich podporuje zdraví jiným způsobem.
Co se dozvíte v článku
Vodní meloun je bohatý na antioxidanty
Zhruba 90 % vodního melounu tvoří voda, jak napovídá jeho název. Melounová šťáva je plná elektrolytů, což může ve slunných dnech pomoci zabránit zdravotním problémům, způsobeným horkem. Kromě toho, že dokáže uspokojit nároky organismu na příjem tekutin, dodává mu také celou řadu antioxidantů.
Jaký meloun máte nejraději?
Tyto látky pomáhají bojovat tělu s volnými radikály, které produkuje během přirozených procesů, jako je metabolismus. Volné radikály se do těla dostávají také jinými cestami, například kouřením, ze znečištěného ovzduší, následkem stresu a podobně. Pokud jich v organismu zůstává větší množství, může dojít k oxidačnímu stresu, což může vést k poškození buněk a řadě onemocnění včetně rakoviny a kardiovaskulárních chorob. A které antioxidanty lze v melounu najít?
Antioxidant lykopen má protirakovinný potenciál
Je to především lykopen. Meloun patří těm druhům ovoce a zeleniny, které ho obsahují největší množství. Tento pigment dodává plodům jejich červenou barvu. Meloun ho obsahuje například až o 40 % více než rajčata. Lykopen bývá spojován se zdravím srdce a prevencí některých druhů rakoviny a u tohoto antioxidantu se předpokládá, že má rovněž protizánětlivé vlastnosti.
GALERIE: Druhy melounů
Studie také naznačují, že může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Pokud chcete maximalizovat příjem lykopenu, je třeba nechat meloun pořádně dozrát. Čím má červenější dužinu, tím vyšší má obsah lykopenu. Přes všechny jeho klady to s ním ale není radno přehánět, spotřeba více než 30 mg lykopenu denně by mohla způsobit nevolnost, průjem, nadýmání a další trávicí problémy.
V melounu se nachází také hodně draslíku
S dozráváním se také zvyšuje množství beta-karotenu a fenolických antioxidantů. Beta-karoten je antioxidant, který se vyskytuje v červenooranžovém ovoci a zelenině. Pomáhá se zdravím očí, pokožky a stimuluje imunitní systém.
Antioxidant cholin má pozitivní vliv na svalovou koordinaci, učení a paměť, udržování struktury buněčných membrán i přenos nervových impulzů. Vitamín A, na který se v těle mění beta-karoten, je důležitý pro zdraví pokožky a očí. Vitamín B6 pomáhá tělu rozkládat bílkoviny z potravy a je významný pro imunitní systém a nervové funkce.
Vitamín C podporuje budování zdravého imunitního systému a pomáhá při vstřebávání železa. V melounu se nachází také draslík, který je užitečný při snižování krevního tlaku a je důležitý i pro správnou funkci nervů. Lidé s vyšší hladinou draslíku v krvi by však neměli konzumovat více než cca 100 gramů melounu denně.
Také melounová semena mají co nabídnout
Potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a aminokyselin umožňují tělu optimálně fungovat. Meloun obsahuje aminokyselinu zvanou citrulin a to zejména v bílé části, oddělující slupku od červené dužiny. Připisuje se jí zlepšení výkonu při cvičení a snížení bolestivosti svalů. Citrulin se v těle mění na aminokyselinu arginin.
Stejně jako citrulin podporuje průtok krve, což vede ke zdraví kardiovaskulárního systému a přisuzuje se mu dokonce účinek při léčbě erektilní dysfunkce. Studie také zjistily, že nejenom dužina, ale rovněž melounová semena jsou výživná, mají v sobě vysoký obsah bílkovin, hořčíku a některé vitamíny ze skupiny B.
Co obsahuje jedna porce melounu?
Jedna porce melounu o váze cca 150 gramů má necelých 50 kalorií a dále:
- 12 gramů sacharidů
- 865 mezinárodních jednotek (IU) vitamínu A – (ve formě beta-karotenu)
- 12 miligramů vitamínu C
- 170 miligramů draslíku0,1 miligramů vitamínu B6
Dále je v ní nulový obsah tuku, cholesterolu nebo sodíku.