Stejne jako je zcela nemozne si ve vetsine ceskych restauraci dat pozivatelne vino, pokud zrovna nenarazite na nejakou kde alespon nejake lahve maji, ovsem potom s typickou 300% a vice prirazkou. Ze stejneho duvodu neni v restauraci obycejaa voda. Tady musi kazdy zbohatnout nejpozdeji do zitra.
Resim to tak, ze si v restauraci nedavam vodu zadnou.
Pokud jste kupovala stolní vodu, pak je to opravdu obyčejná „kohoutková voda“ přetočená do petlahve. Balená voda z hloubkového vrtu se ale od té „kohoutkové“, tedy vyčištěné povrchové vody, zásadně liší. Voda z kohoutku sice je nezávadná podle hygienických norem. Ale spoustu látek, které se do ní dostanou (včetně stopových zbytků léků), normy neřeší, proto nikdo nehledá a odstranit ani neumí.
Upřímně řečeno, radši budu pít vodu z vodovodu s rizikem toho že se v ní mohou vyskytnout nepatrné stopy léků, než přistoupit na experimenty některých výrobců balených vod a popíjet vodu zpracovanou reverzní osmózou. Jestli o tom nevíte, existují studie zabývající se tím, že lidské tělo neumí dobře využít uměle přidané látky – tudíž se klidně může stát že vlastně pijete destilovanou vodu se všemi možnými riziky. Navíc už vůbec nemluvím o tom, jakým způsobem jsou PET lahve s vodou často skladované a jaký to má vliv na kvalitu vody.
Asi to nebude tak strašný, prodávají tyhle stanice i na domácí filtraci. Nejdřív člověka vyděsí tím že mu z toho estrogenu ve vodě narostou prsa, případně vyhrožujou neplodností. Potom dodají jednotku do které se pravidelně musí, za nemalý peníz, dokupovat filtry či co. Prostě další byznis se strachem.
Jiste, takova vecicka pro domaci pouziti stoji par tisic, voda z toho tece curkem a zivotnost klicove kompomenty – osmoticke membrany je znacne omezena. Krome toho ze lidi radi plati za blbosti to seriozne vyuzivaji treba akvariste tam, kde je v kohoutku prilis tvrda voda. Ze by vsak nekdo takto prumyslove vyrabel balenou vodu je dobra fantasmagorie.
Taková voda by byla až "jedovatá". To by si nikdo nedovolil. Je to mco nebezpečné. Čtěte http://euroclean.cz/slovnik/reversni-osmoza/
Většina lidí v ČR si bohužel stále myslí že voda balená v PET lahvích je něco víc než kohoutková voda, ale přesný opak je pravdou. Je naivita myslet si že minerálky v ČR pocházejí z hlubinných vrtů a pramenů. To bývalo kdysi. V drtivé většině je to voda z řek, protékající okolo závodu který tuto "minerálku" vyrábí, jen je přefiltrovaná. Schválně se podívejte kde mají tyto závody plnící linky. Voda z vodovodu musí oproti té balené splňovat mnohem přísnější kritéria a je mnohem více kontrolovaná. To si můžete velmi lehce zjistit v legislativě. Navíc je levnější, chutnější a pro tělo přijatelnější. A co se týče restaurací, osobně mám celkem dobré zkušenosti. Naposledy v jedné hospůdce v centru Brna. Milá obsluha mi na požádání přinesla ke džbánku vína i džbánek kohoutkové vody a to s úsměvem a bez údivu :-)
Take jsem si prosel obdobim kupovani balenych vod. Mozna ze nedo potrebuje pit vodu z hloubkového vrtu. Mne, ale ta kohoutkova staci. Myslim ze, do revoluce se tady pila pekne dlouhou dobu kohoutkova voda a nikdy nijak zavadna nebyla. (mluvim ted jen o Praze… kvalitu vody v jinde v CR neznam)
Co se tyce objednavani kohoutkove vody v restauraci mam stejne smutne zazitky jako autorka clanku.
V jídelně Glóbusu mi napustili do sklenice teplou užitkovou vodu. V umyvadlech jsou směšovače, které pouštějí směs teplé užitkové a studené pitné vody. Kuchařka se vymluvila, že do kuchyně nesmí.
Co byste dělali, kdyby vám přinesli teplou užitkovou vodu chutnající po mazivu?
Vegetariánská restaurace, do které mne pozval synovec mne mile překvapila a změnila můj pohled na vegetariánství. Mám za to, že ve společnosti je pohled na vegetariánství manipulován, shazován a hanoben neprávem. Zřejmě nikdy nebudu faktickým vegetariánem, ale vybrat si mezi restauracemi, pak jdu z 80% právě do restaurace vegetariánské. Nemám rád extrémy, ale je to významná změna, skýtající nové obzory. Ty jejich zákusky! No, zážitek! Jen je konzumujte opravdu jako poslední sousto. Je to úžasná tečka!
Piji vodu z vodovodu,ale přidávám si do ní absorbční sáček s drceným korálem Sango.Obsahuje kalcium,minerály,stopové prvky atd.Vodu jsem si nazvala korálová voda.V restauraci jsem neměla problém požádat o sklenici vody z vodovodu,ochotně mi ji přinesla milá servírka,která s údivem pozorovala co to do té vody vkládám.Možná sáček po mém odchodu zkoumali,to nevím.Sáček s korálem vyrovnává kyselost organizmu,takže mě po dobrém obědě nepálí žáha.Odstraňuje také zdravotní potíže.Takto připravuji vodu i mým domácím mazlíčkům.Nekupuji balenou vodu,tím si ušetřím nošení těžkých lahví a odnášení prázdných pet lahví do kontejneru.Přírodní filtr vody mám vždy s sebou když někam jedu,nebo když zajdu na oběd,nebo na kávu.Prosím pište mi váš názor na linkdagmar@seznam.cz Děkuji
Madam,
být vámi, nechal bych si udělat rozbor vody po aplikaci vašeho „korálového filtru“. Pražská voda, i voda na mnoha jiných místech naší země, je totiž poměrně dost tvrdá, tj. obsahuje dost vápníku. Jestliže si do ní ještě budete dlouhodobě přidávát nějaký bohatý zdroj vápníku, což korál asi je, může se stát, že svůj organismus vápníkem přetížíte, což má poměrně závažné zdravotní důsledky.
Kromě toho by mě zajímalo, jakého původu korál je. Ničit korálové útesy kvůli filtrování vody mi přijde jako značné zvěrstvo.
Lékař