V České republice je očkování pro některá infekční onemocnění ze zákona povinné a řídí se očkovacím kalendářem. Jiná očkování jsou nepovinná a jejich aplikace je na osobním rozhodnutí.
Přehled povinných očkování najdete zde:
Oficiální politika současný model očkování doporučuje a podporuje. „V poslední době se v médiích objevují tvrzení popírající podstatu povinného očkování, hovoří dokonce o jeho škodlivosti. Ministerstvo zdravotnictví tedy považuje za podstatné tyto nepodložené a často velmi hrubě zkreslené informace uvést na pravou míru,“ uvádí MZ ČR a ústy prof. Romana Chlíbka, vedoucího katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, říká: „Česká republika se řadí mezi světovou špičku v oblasti proočkovanosti populace. Díky tomu se u nás již několik desítek let neobjevují nebezpečné a život ohrožující nemoci. Tento stav ovšem není neměnný. Dokazují to mj. příklady z řady evropských zemí. Snížení úrovně tzv. kolektivní imunity, která je důsledkem vysoké míry proočkovanosti v populaci, s sebou může přinášet infekce, které jsou považovány laickou veřejností za vymýcené.“ (celý text na MZ ČR: Proč se nechat očkovat)
Oproti tomuto přístupu vystupují oponenti, jedním z nich je lékařka Ludmila Eleková: „Jde o přesvědčení, že očkování vymýtilo nemoci, díky němu nemáme epidemie, naše děti neumírají na dříve běžné infekce, prostě je nám ku prospěchu. Nežádoucí reakce jsou mírné a vzácné, rizika nemocí jsou větší. Očkování je jedinou prevencí infekcí, kdyby se přestalo očkovat, vrátily by se epidemie. Očkování je největším vynálezem medicíny 20. století. Tak dále a podobně, všichni to známe. Že to nebude tak úplně pravda, v poslední době vyplývá na povrch mimo jiné i díky mým aktivitám. Kromě mě mnoho dalších lidí včetně renomovaných vědců a lékařů začíná otevřeně říkat, že s očkováním možná není vše v pořádku. Začínáme říkat, jak vlastně funguje, co dělá s celou imunitou, jaké může mít následky a že tyto následky mohou být mnohem horší než nemoci, proti kterým má očkování ochránit. Ukazujeme na možné souvislosti s dnešní epidemií u dětí – alergie, autoimunitu a poruchy vývoje. Informace máme z renomovaných zdrojů, odborných časopisů, prací vědců, kteří rozhodně nejsou proti očkování, materiálů regulačních úřadů apod.“
Přečtěte si polemiku: Očkování pro a proti: šéf vakcionologů versus rebelující lékařka
Dobrovolné očkování má řada zemí
Mezi všemi dohady, názory a argumenty stojí rodiče, kteří se bojí o své děti. Informace čerpají z obou stran – z oficiálních i neoficiálních zdrojů. Někteří nechtějí z různých důvodů nechat své potomky očkovat a čelí nátlaku ze strany lékařů i státních orgánů. Mezi časté výhrady vůči současnému očkovacímu systému patří obrovská podhlášenost oznámených vedlejších účinků vakcín (obvykle se uvádí, že je hlášeno zhruba pouze 10 % případů, Státní ústav pro kontrolu léčiv pro server Vitalia.cz uvedl dokonce pouhé 1 %, více Podceňujeme nežádoucí účinky očkování?). Kromě již zmíněné šikany a až kriminalizace odpíračů očkování dále nejasné lobbistické tlaky při nastavování pravidel pro povinná pojištění či vakcíny hrazené pojišťovnou a celkově nevhodně nastavený model povinných očkování (nemožnost rozložení dávek, velký počet povinných očkování ad.). Čekají nás nějaké změny?
Jaká bude budoucí očkovací politika České republiky? Zeptali jsme se stran kandidujících do Sněmovny v předčasných volbách 2013.
Co si o očkování myslí strany aktuálně kandidující v předčasných parlamentních volbách?
Která strana je nejblíže vašemu názoru na očkování a další zdravotní témata, zjistíte v naší volební kalkulačce.
Vyzkoušejte VOLEBNÍ KALKULAČKU pro zdraví a potraviny:
Neopověděly tyto strany: Aktiv nezávislých občanů, Romská demokratická strana a Suverenita – strana zdravého rozumu
Většina kandidátů nesouhlasí s variantou dobrovolného očkování, tak jak se praktikuje v řadě vyspělých zemí. „Dobrovolné očkování má například Velká Británie, Irsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Holandsko, Švédsko, Španělsko, v Belgii je povinné pouze proti dětské obrně (možnost výjimek z náboženských a filosofických důvodů), ve Francii proti záškrtu, tetanu a dětské obrně (široce pojímané zdravotní kontraindikace a možnost výjimek),“ uvádí Ludmila Eleková.
Omezení povinného očkování je podle mnohých nebezpečné
Proti dobrovolnosti všech očkování se vyslovila většina větších stran, například KSČM nesouhlasí s tím, že by očkování mělo být vždy dobrovolné: „Povinné očkování především malých dětí je jedním z největších úspěchů moderní medicíny a jeho omezení by znamenalo návrat nebezpečných infekčních nemocí, které se v minulosti právě díky očkování podařilo vymýtit,“ uvedla mluvčí Veronika Žižlavská.
O prospěšnosti povinného očkování jsou přesvědčeni také Zemanovci: „Bylo to právě Československo, které v minulosti svým vyspělým systémem zdravotní péče o děti, kam patřil i systém očkování, dosáhlo špičkové úrovně ochrany zdraví. I dnes čerpáme z této tradice, i když v některých specifických případech může být očkování rizikem pro zdraví dítěte. V každém případě, při plném respektovaní svobodného rozhodování, jsou některé očkovaní proti infekčním chorobám v zájmu celé společnosti a o jejich kontraindikacích by měl rozhodovat lékař a ne laik,“ domnívá se místopředseda Vladimír Kruliš.
K očkování nemůžeme nikoho nutit, říkají některé strany
Nepovinné očkování podporují spíše menší uskupení, z nich nejvýraznější jsou zřejmě Zelení. „Stát by měl umožnit občanům zvolit si očkování dobrovolně, pouze v případě hrozby epidemie by jej měl nařídit povinně. Očkování má nepopiratelný význam pro udržování zdravotního stavu populace, to však nemůže vést ke kriminalizaci rodičů, kteří například chtějí sami zvolit nejvhodnější dobu očkování pro své dítě. I v případě očkování musí existovat rozumná možnost volby,“ sdělil Jan Žáček, tiskový mluvčí Strany zelených.
Pro osobní odpovědnost hlasují i Občané 2011: „Očkování je věc a odpovědnost rodičů a v případě dospělých věc každého občana,“ i Úsvit Tomia Okamury: „To je na občanech, zvláště při dnešních cenách očkování a může to být otázka do referenda. Pravdou je, že neočkovaný člověk ohrožuje v případě nakažlivé nemoci jak sebe, tak okolí, a rizika spojená s jeho nákazou zatíží celou společnost. Takže ano dobrovolnost, ale s následky – nenechám se očkovat, ale pak budu hradit náklady na případné léčení,“ říká předseda Úsvitu.
Dobrovolnost očkování podporuje i hnutí ANO: „Nebudeme nikoho nutit, aby se dával očkovat,“ uvedl Jaromír Hasoň. Česká pirátská strana doplňuje: „Stát má i jiné možnosti, jak zajistit potřebnou proočkovanost populace. Například pomocí informačních kampaní.“
A jak upozorňuje Petr Cibulka za politickou stranu Volte Pravý Blok www.cibulka.net: „Očkování mají být dobrovolná, protože například nedávné očkování například proti tzv. prasečí chřipce později prokázalo, že se jednalo pouze o uměle vytvořenou
kampaň farmaceutických koncernů a jimi podplacených novinářů a politiků
a tím mnohamiliardový podvod na občanech.“
Dobrovolné očkování není to samé co neočkovat, odpírat očkování, jak někdy bývá tato diskuze prezentována. Změny v systému nás v dohledné době pravděpodobně nečekají, to však není důvod nemluvit o pochybnostech, které očkování provázejí. A hledat očkování, která jsou skutečně přínosná.
Čtěte dále: Seriál Kauza očkování – humánní medicína, nebo byznys?