Vosí píchnutí? Jak se mu vyhnout

19. 8. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jsou užitečné, ale také nebezpečné. S koncem léta jsou agresivnější, a hlavně se zdá, že jsou všude. Parfémy, sladká jídla a někdy dokonce jen voda — co všechno vosy přiláká a jak se vyhnout jejich píchnutí?

Záchranáři letos hlásí zvýšený počet výjezdů k závažným alergickým reakcím na hmyzí bodnutí, což může souviset s teplým a suchým počasím. V některých krajích až trojnásobně oproti minulému roku. Zejména vosy jsou letos agresivnější a s koncem léta může jejich útočnost ještě stoupat.

Co se dozvíte v článku
  1. Někdy stačí jen naše přítomnost
  2. Co rozhodně nedělat
  3. Zjistěte, zda nejste alergičtí
  4. Co dělat, když bodnou?
  5. Píchnutí se vyvarujte jinak než hubením vos
  6. 7 rad, jak se vyhnout hmyzímu bodnutí

Někdy stačí jen naše přítomnost

Kdykoli se v těchto dnech posadíme venku s nějakým jídlem nebo nápojem, ihned přiletí. Někdy se objeví i tehdy, aniž bychom něco jedli nebo pili. Vosy naláká i náš parfém nebo pestré oblečení. Někteří lidé jim sami od sebe voní víc než jiní, takže pokud okolo vás vosy kroužívají víc než okolo jiných lidí, můžete to brát jako kompliment. Jejich zájem snížíte tím, že se budete pravidelně sprchovat a k umytí použijete neutrální neparfémované mýdlo.   

Vosí píchnutí může být zejména pro alergiky životně nebezpečné, ale ohrozit může každého, zvlášť tehdy, pokud mu vosa vlétne do úst, nebo ji třeba vypije omylem s nápojem nebo sní se soustem. Proto je nutné neustále připomínat – vždy, než se napijete a před každým soustem, se ujistěte, že nemáte na vidličce nebo v nápoji žluto-černého predátora. 

Co rozhodně nedělat

Vosy mohou nejen zaútočit, zvlášť v případě, kdy se cítí ohrožené, nebo v blízkosti svého hnízda, ale také mohou bodnout opakovaně. V jedovém váčku mají dostatek jedu až na tři bodnutí.

Prvním pravidlem tedy je vosy nijak neprovokovat a nedráždit. Pokud přiletí, měli bychom zůstat v klidu a nemáchat rukama.

Vosy mají rády sladké a zvlášť nyní, kdy dozrávají některé ovocné druhy, bychom neměli chodit bosí v blízkosti stromů se spadaným ovocem. Obecně platí, že chůze naboso je sice prospěšná pro plosky nohu, ale na trávě s květinami může být s ohledem na píchnutí žihadlem riziková. Vosy sice také opylují květiny, ale rovněž budují hnízda, mimo jiné i v dírách v zemi, které můžeme snadno přehlédnout.   

Zjistěte, zda nejste alergičtí

Stejně tak jako mohou naše voňavky vosy přilákat v domnění, že jsme zrající kus nějakého ovoce nebo kvetoucí květina, opačně fungují repelenty odpuzující hmyz. Používat by jej měli zvláště alergici. „Alergik musí především vědět, na který hmyz je alergický a jak daný živočich vypadá. Mnoho lidí si například plete vosy s pestřenkami, které mají stejné zbarvení, ale jsou příbuzné much. Oproti vosám jsou ale naprosto neškodné a mírumilovné, nemají žihadlo ani kusadla. Lidově nazývané ,vosičky‘ jsou ale neškodné a od vos je lze rozeznat poměrně snadno – na rozdíl od nich totiž dokážou ve vzduchu ,stát‘ jako vrtulník,“ vysvětluje Michal Závacký, odborník na alergie z portálu ProAlergiky.cz.

O tom, že jsme alergičtí na jed bodavého hmyzu, se většinou dozvíme až ve chvíli, kdy se s alergenem setkáme, což může být pozdě. Zpozornět by měli ti, u kterých se konkrétní alergie vyskytuje v rodině.

Alergologickou diagnózu mohou potvrdit krevní testy u alergologa, přičemž kožní testy mohou být u tohoto typu alergií nepřesné a vyvolat falešně pozitivní reakci. Ale pozor, v případě, že vás hmyz bodl, má smyl nechat se otestovat nejdříve po šesti týdnech od incidentu.

Co dělat, když bodnou?

Vosímu píchnutí se nedá vždy vyhnout. Někdy si nevšimneme, že jsou na židli, a sedneme si na ně, nebo je přitlačíme zády k opěradlu. „V případě osob bez alergie postačí místo vpichu zchladit, případně potřít protisvědivým gelem. Pokud došlo k bodnutí v oblasti krku, jazyka nebo dutiny ústní, hrozí i u nealergiků vznik otoku, zablokování horních cest dýchacích a následné dušení. Doporučuje se vzít si co nejrychleji antihistaminikum a následně vyhledat lékařskou pomoc,“ radí Michal Závacký.

Člověk s potvrzenou alergií na hmyzí bodnutí má mít u sebe po celou sezonu, kdy je hmyz aktivní, tzv. pohotovostní balíček první pomoci, tzn. léky, které mu předepíše alergolog. „Při celkové šokové reakci je potřeba vždy vyhledat lékaře a v případě, že s sebou alergik balíček nemá, volat urychleně záchrannou službu,“ radí odborník.

První pomoc při bodnutí vosou a včelou se liší Přečtěte si také:

První pomoc při bodnutí vosou a včelou se liší

Píchnutí se vyvarujte jinak než hubením vos

Vosy sice vyvolávají u někoho až panické obavy, ale jako vynikající opylovači a lovci škůdců jsou v první řadě důležitou součástí ekosystému. Ačkoli nejsou chráněné a jejich bodnutí je nepříjemné, měli bychom se pokusit žít s nimi v symbióze. Tedy pokusit se jejich bodnutí vyhnout jinak než tím, že bychom je hubili.

7 rad, jak se vyhnout hmyzímu bodnutí

  1. Jídlo a pití venku vždy přikrývejte nebo uzavírejte a každé sousto před konzumací kontrolujte. Pozorně se vždy podívejte i do hrdla lahve nebo pod okraj plechovky, kam zejména vosy rády zalézají. Žihadlo do ústní dutiny patří mezi nejrizikovější.
  2. Po trávě choďte zásadně v obuvi.
  3. Více se hlídejte, pokud jste zpocení, mokří, navonění parfémem nebo natření krémem či olejem. Mokrý nebo mastný povrch těla hmyz láká.
  4. To samé platí pro pestrobarevné oděvy. V květovaných šatech budete pro hmyz lákavější.
  5. Dávejte pozor v okolí odpadkových košů a popelnic – vosy i včely se rády pohybují kolem nádob s odpadky.
  6. Pokud bude hmyz ve vašem okolí, nepanikařte, nemáchejte rukama a zbytečně sebou necukejte – hmyz byste tak spíše vyprovokovali.
  7. Před jízdou autem si dobře zkontrolujte interiér vozu. Zároveň se doporučuje nevětrat otevřenými okny.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).