Ano, 'familiární hypercholesterolémie' mám v kartě už nějakou chvíli napsáno nějakých patnáct let. Žádnou výraznou historii srdečních onemocnění v rodině nemáme, nicméně celkový cholesterol cca 8.5 (více LDL, více HDL, málo triglyceridů). Po letech mi udělali genetický test a nezjistili nic mimo normu, Nicméně prý to nevadí, protože se to dá dědít růzmými způsoby.
Výrazně zvýšenou hladinu cholesterolu ovšem, jak jsem nedávno zjistila, může způsobovat i hypofunkce štítné žlázy, kterou shodou okolností mám (a je mimochodem též dědičná. To vám ovšem už žádný doktor neprozradí, třebaže o tom vědí a lze najít i články v češtině. Mimochodem, lidé s hypofunkcí štítné žlázy mají zvýšenou pravděpodobnost vedlejších účinků statinů (myopatie).
Nechci zlehčovat opad diagnózy, kterou se článek zabývá. V případě genetické deficience je určitě víc než rozumné zvážit užívání prášků na snížení cholesterolu, ale mám dojem, že se s touto diagnózou nakládá občas celkem volně.
Je to hodně dané geneticky. Někdo jí špatně, nezdravě, nehýbe se a cholesterol OK, někde se snaží o zdravý styl a stejně je to málo. Mně našli vysoký cholesterol už ve třiceti a protože mám hodně sedavé zaměstnání, sklony k nadváze a toho pohybu není tolik kvůli času, začala jsem brát MaxiCor s Omega3 z mořských ryb, což je jako prevence srdečních onemocnění a na udržení cholesterolu v rozumných hodnotách dobré.
Trpím na vysoký cholesterol od pětatřiceti. V rodině to jinak časté onemocnění není, pokud vím, tak tím trpěla jen babička. Koriguji to jídelníčkem, ale některé zdravé a prospěšné věci bohužel nemůžu, třeba na ryby jsem alergická, takže Omega 3 dodávám do těla přípravkem MaxiCor který obsahuje výtažek z mořských ryb.