Pozoruhodné. Vždycky jsem si myslel, že polarizační filtr odcloní polarizované světlo (a to ještě správně polarizované), kterého v reálu moc nenajdete - snad nějaké odrazy. Přímé sluneční světlo rozhodně polarizované není. O polarizačních filtrech na brýlích jsem dosud neslyšel. Může být, ale proč se o nich ten test nezmiňuje?
Doufám že teď nebudu úplně plácat. Přímé světlo polarizované není, tak jak píšete, ale to jen teoreticky. Polarizace vzniká při odrazu světla od čehokoli, tudíž i vzduchu. Když se za slunečného dne podíváte přes polarizační filtr přímo směrem ke slunci, nebude to mít téměř žádný efekt, ale uvidíte, že směrem od slunce začne být nebe čím dál tmavější a největšího efektu dosáhne filtr když se budete dívat směrem, který je kolmý na svit slunce.
A odrazů v reálu najdete víc než si myslíte, vodní plochy, okna, auta, na horách ledovce, ...
Polarizační filtry se v brýlích používají, například firma Julbo, která vyrábí už několik desítek let brýle pro horolezce a musím říct že to určitě smysl má. Stejně jako využití pro fotografy - krajinkáře.
A proč se o nich test nezmiňuje? To bych taky rád věděl.
Píše se o tom v článku: „Vidíte, co je silnice, kde končí… Ještě lepší je, když brýle mají i polarizační filtr, pak se nelesknou přední skla, odrazy. Takže na řízení jsou ideální rozjasňující brýle s polarizací.“
Čtěte více na: http://www.vitalia.cz/clanky/vyber-slunecnich-bryli-za-stovku-nebo-za-tisice-hledali-jsme-rozdil/#ixzz3peo6VQrB