no, ja testoviny zas tak nezboznuju, ke gulasi si radsi dam houskovy knedlik nebo zitny chleb a k jinym potravinam se az na vyjimky nudle nehodi. Mam rad jen tu ceskou variantu - nudle na sladko.
ale po precteni tohohle clanku rikam, ze by bylo asi dobre si poridit nejakou tvrdozrnou mouku, kdyz obcas delam domaci nudle.
Italskou kuchyni v ceske restauraci radeji uz zkouset nebudu. Uz jsem i dostal pizzu se shnilymi ancovickami v pizzerii nahore na Karlaku a jeste ze me delali vola, ktery nevi, co je ancovicka. Troufam si rici, ze vim. Pres deset let jsem zil s Italkou a varit italskou kuchyni umim lepe, nez ve vetsine tech ceskych restauraci.
BTW, zajimalo by me, jestli v Cechach jeste preziva to fenomenalni rizotto, ktere vznika smichanim bile ryze typu, ktery se na rizotto vubec nehodi, s odpadky z minuleho tydne, typicky kosticky mrkve, hrasek a kousky masa pro psy.
jj, s tím rizotem to naprostá pravda :D ono tomu českému by se mělo totiž říkat spíš ryžový salát, lidi pak maj uplne zkreslené představy. už jako dítě jsem české "risotto" nesnášel. zato teď to pravé italské, třeba s hřiby zbožňuji :)
no ikdyž teď si tak říkám že bude stačit když české rizoto bude dál "rizotem" a italské risotto dál "risotto".... stejně tak bych navrhoval v česku místo pizza začít psát "pica" ... to aby člověk předem věděl do čeho jde :D
PS: jinak s těmi přejatými názvy jídel to tu je fakt blbé. Jednou jsem si v jedne poměrně vyhlášené restauraci objednal "porterhouse steak" k mému zděšení jsem dostal kus hovězího masa potřeného česnekem a usmaženým v TROJOBALE!!! kdž jsem to reklamoval tak mě bylo řečeno že to podle nich je "porterhouse steak" a lidé v mém okolí mi to dotatečně potvrdili, že tak má vypadat.... uvěřil bych, kdybych ovšem jedno léto v USA neuváděl zákazníky ve steakhouse ;) porterhouse je jinak řečeno T-bone steak a ten se skutečně v trojobale nedělá :) (kdo nevěří ať zkusí google)...no asi zapracovala tvz. lokální chuť ;)
hodně štěstí všem, že až si budete obědnávat jídlo, ať dostanete to, co očekáváte
> tomu českému by se mělo totiž říkat spíš ryžový salát
Prilis luxusni nazev pro dlouhozrnou ryzi se slunecnicovym olejem a odpadky.
Ad rizotto: Do spravneho houboveho rizotta se pridava trocha susenych hub, ktere se tam naliji i s vodou, ve ktere se macely. Jenom tak to ma ty spravnou chut.
Zkuste sparglove rizotto, nejlepe ze zeleneho sparglu. U sparglu se oloupe dolni cast az kam saha tlusta drevita slupka, nakraji se na cca 1,5 cm kousky. Hlavicky se nekraji, ukroji se cele a daji zvlast. Spargl se pak do rizotta da varit po te, co byla zasmazena cibule, pridana ryze a lehce osmahnuta. Hlavicky se pridaji az tak 5-7 minut pred koncem vareni. Na konec, jako u typickeho rizotta, pridat strouhany parmezan, kousek masla a cerstve mlety pepr. Nechat minutu pod poklickou a zbastit.
> Většina těstovin domácí provenience je proto vyrobena z pšenice obecné, známé jako je triticum aestivum, což vede právě k tomu, že je prakticky nemožné uvařit je al dente neboli na skus. Takové špagety mají mít v okamžiku dokončení na lomu vidět uprostřed ještě bílou tečku.
Je to naopak snadne. Varim 7 minut ve vode se soli a olejem. Kdyz spageta pri roztrzeni lupne, je al dente.
To je strasny, ze takova vec jeste preziva. Kdysi, kdyz ty testoviny samy o sobe byly takova nahrazka, tak to melo jistou logiku: ono se proste tak nejak po okrajich vic rozblemcalo a bylo z toho vic slemu. Ale to nesmeruje k al dente, ale uplne opacnym smerem. Na ty testoviny se pak ma navazat nejaka omacka, olej, proste chute a ne jako kdysi, ze se uvarila kolinka pro pul skoly, cakla se na to hneda s kouskama masa a vyrizeno. Pak to proste vsechno chutna jako ze skolni jidely nebo z mimibazaru.
Ona je pravda, že české těstoviny bývaly a mnohdy ještě jsou celkově takové hutnější a tlustší, takže vlastně snad ani jinak než s olejem vařit nejdou. Když srovnám české vrtule a italské fussili, tak na české vrtuli je ještě dnes těsta dvakrát tolik. A klasická kolínka, jak je pamatuju, těm jsme říkávali "sekané potrubí" a Ital by se z nich patrně zbohnil. :-)
Kdysi jsem mel kliku na jednu skolni jidelnu, kde meli opravdu vyhlasena kolenka. Meli je v podobe monobloku vyplnujiciho velky hluboky, plech. Z toho vzdy ukrojili flak, ktery polili hnusnou omackou dle denni nabidky. Na rezu te casti monobloku, ktery mel clovek na taliri, pak byly videt naznaky nehomogenni strukturu, ktera svedcila o tom, ze se kdysi jednalo o kolinka.
Rada bych upozornila diskutujici na existenci spaget z kukuricne mouky, ktere jsem dosud videla jen v Rumunsku.
Jelikoz jsem z toho mela sok, musim to popsat. Doba varu nevim, ale vzhledem k plynu, jehoz vykon se menil, to je bezpredmetne. Asi 7 minut. Po asi 2 minutach voda uplne zezloutla a zacala houstnout. S tim, jak houstla, ubyvalo spaget. Na konci kdyz uz prestaly byt tvrde (ty co zbyly), se to slilo. zustala tam asi tretna tech spaget, zbytek se uplne rozvaril do tak huste tekutiny, ze v tom stala i varecka. Na dotaz, proc se to koupilo, jsem dostala odpoved, ze to bylo levne. No to se videlo, ze to je levne. Ale pokud nemate slepice, ktere by to sezraly misto vas, tak je to drahe. Kdybyste to nekde videli, TAK SE TOMU AKORAT VYSMEJTE.