Pokud je člověku přes devadesát let, je po mozkové mrtvici a trpí Parkinsonovou chorobou, neznamená to, že byl měl jen sedět a polehávat doma. Klidně může vyrazit na výlet. Nadýchat se čerstvého vzduchu, udělat s dopomocí několik kroků a poznávat nová místa.
Takovou babičku máme doma. Sama říká, že toho nikdy nenacestovala tolik, jako teď, co o ni po mrtvici pečujeme.
Výlety se seniorem mají ovšem svá specifika: Musíte je naplánovat kratší, pečlivě vybírat terén a cestu vést spíš po rovině. Přesto je v České republice hodně možností, kam lze s babičkou či dědou vyrazit. Ideální jsou zámky s rozsáhlými zámeckými zahradami, doporučujeme např. Veltrusy, nebo většina naučných stezek, které bývají často upravené pro tělesně postižené na vozíčcích a pro rodiny s kočárky a malými dětmi. Sázet na to ovšem nelze a vždy je dobré zjistit si potřebné informace předem.
Místa, která inspirovala K. J. Erbena
Bezbariérovost slibuje i nová naučná stezka K. J. Erbena v Miletíně na Jičínsku. Miletínský rodák je s místem úzce spjat. Většina jeho děl je inspirována městem a jeho okolím. Naučná stezka je výbornou variantou, jak dnešnímu člověku představit život v časech slavného spisovatele.
Naučná stezka v celkové délce pěti kilometrů, která byla slavnostně otevřena letos v červnu, začíná u rodného domku K. J. Erbena, kde je v současné době muzeum.
Odtud lehce stoupáme štěrkovou cestou lemovanou stromy, babička střídavě jde s oporou vozíku, chvílemi ji na něm vezeme. Míjíme „Popraviště“ – chmurné místo výletníka seznámí s historií bývalého popraviště od jeho počátků, kdy město získalo od krále Otakara Přemysla II. hrdelní právo. U tohoto stanoviště je zmíněna i poslední popravená žena ze sousední obce. Události tohoto místa Erbena inspirovaly k napsání balady Dceřina kletba.
Stoupání ukončí dřevěná socha pána na vraném bujném koni, který hoj jede, jede, z lesa. Vedle zbloudilého pana krále můžete posedět na lavičce a při odpočinku se kochat výhledem na Miletín, stejně jako kdysi K. J. Erben. Návštěvník, pohledem přes část těla sochy, vidí přímo na umělcův rodný dům.
Pojďte s námi na výlet! Anebo – pošlete nás „někam“…
Pokud jste objevili zajímavou lokalitu, pošlete nám tip na adresu: vylet@vitalia.cz. Vypravíme se tam, vyzkoušíme, napíšeme… Vyberte si z výletů již otestovaných „na vlastní nohy“.
Naučná stezka pokračuje několik metrů po silnici, aby se stočila okolo bývalých lázní, založených v 18. století a v minulosti hojně navštěvovaných. Tady jsme musely překonat strmou „kořenovou“ lesní cestu, což bylo s vozíčkářem fyzicky náročnější, ale naštěstí jsme na to byly dvě. Cesta pak už dále jen klesá zpátky do Miletína.
Na náměstí rozhodně nezapomeňte navštívit jednu z cukráren, které nabízejí tradiční Miletínské modlitbičky, tedy výborné, silně plněné perníkové řezy z cukrářské dílny rodu Erbenů. V Miletíně sídlí rovněž jedna z výroben Hořických trubiček, které mají původ v sousedním městě.
Jak vznikají Modlitbičky?
Základem je perníkové těsto, které nejprve šest týdnů zraje. Z něj jsou vykrajovány obdélníčky o rozměrech cca 7×5 cm. Na upečené perníčky přijde náplň z pražených vlašských a lískových ořechů a navrch plátek z vaječných bílků a skořice. Hotový výrobek se polije cukrovou polevou a ozdobí půlkou mandle, která symbolizuje právě onen křížek na deskách modlitební knížky. Váží asi 50 g a firma Erben jich vyrobí asi osm set denně.
Zdroj: Miletín.cz
Začátek a konec trasy:
Naučná stezka K. J. Erbena začíná i končí v Miletíně, kam přijíždí několikrát denně autobus (ze stanice Praha – Černý Most cca 2 hodiny). Motoristi mohou případně své auto zaparkovat na náměstí.
Celková délka: 5,2 km
Doba
výletu:
cca 4 hodiny
Na
kole:
Stezka je pro pěší.
Děti: Nenáročná naučná
stezka zapojí jak nejmladší děti s rodiči, tak zaujme i ostatní
generace.
Stoupání
a klesání: Lehké
stoupání vystřídá lehké klesání.