Vyplatí se pít alkohol pro zdraví?

27. 10. 2011

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
„Alkohol jenom škodí.“ – „Červené víno je dobré na srdce.“ Nejrůznější podobná doporučení si protiřečí a nás přivádějí do rozpaků. Jak to s tím alkoholem a zdravím vlastně je?

Před více jak deseti lety vyšla z American College of Cardiology rada, která musela na mnohé zapůsobit, jako by výrobci alkoholů podplatili lékaře: specialisté na srdeční choroby v USA doporučili pravidelné pití alkoholu. Také výsledky výzkumu v Německu dávaly americkým lékařům za pravdu. U rozsáhlé studie MONICA se ukázalo, že z účastníků měli nejvyšší předpokládanou délku života ti, kteří vypili denně 20 a 40 gramů alkoholu. To odpovídá asi 0,2 až 0,4 litru vína nebo 0,6 až 1,2 litru piva. U žen bylo odpovídající množství alkoholu přibližně o polovinu nižší.

Desítky studií dokládají, že lidé, kteří pravidelně a s mírou pijí alkohol, žijí v průměru déle než ti, kdo se alkoholu vyhýbají.

Jak zdravě pít

Pozitivní zdravotní působení můžeme zaznamenat prakticky u všech alkoholických nápojů. Podrobnější analýza nám ale odhaluje, že požívání alkoholu může mít příznivé zdravotní účinky jen u těch, kteří pijí pravidelně a „s rozumem“, ne však u těch, kteří se opíjejí v nepravidelných odstupech.


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

American Heart Association doporučuje: Pokud pijete, pijte střídmě. To znamená pro muže průměrně jeden až dva drinky a pro ženy jeden drink denně. Drinkem se míní jedno pivo (cca 355 ml), víno (118 ml), nebo 44 ml 80% alkoholu (přepočet z uncí). Pití většího množství alkoholu zvyšuje riziko různých nebezpečí, jako je alkoholismus, vysoký krevní tlak, obezita, mrtvice, rakovina prsu, sebevraždy a nehody. Rovněž lze těžko určit, u koho se z umírněného pití vyvine alkoholismus. Zdali bude mít pití alkoholu příznivé, nebo nepříznivé účinky, záleží nejen na spotřebovaném množství, ale i na věku a dalších vlastnostech konzumenta.

Příznivé látky v alkoholických nápojích

Hlavní zdravotní přínos střídmého užívání alkoholu zřejmě souvisí s jeho vlivem na rozvoj aterosklerózy neboli kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání
tukových látek do stěny tepny, zvláště v srdeční tepně, která zásobuje srdce.

Tyto nánosy snižují průtok krve k srdci a mohou vést k formování sraženin, které ucpávající cévy, což může vést k anginální bolesti na hrudi nebo přímo k život ohrožujícímu srdečnímu infarktu.

Alkohol nebo některé v alkoholu obsažené látky jako resveratrol blokují slepování krevních destiček a tím předcházejí trombózám (srážení krve zaživa). (Mimochodem, aspirin může snížit srážlivost krve podobným způsobem.)

Resveratrol dále pomáhá nejen v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním, ale také proti cukrovce.

Favoritem pro zdraví je víno, ale i související životní styl

Většina studií se dále shoduje v tom, že ze všech alkoholických nápojů obstálo nejlépe víno.


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Množství výzkumů za více než tři desetiletí naznačuje, že střídmé pití červeného vína snižuje riziko srdečního infarktu ve středním věku až téměř o 50 procent. Lidé ze středomořské oblasti, kteří pravidelně pijí červené víno, mají prokazatelně nejnižší riziko srdečních chorob. Víno má též protirakovinný účinek, protože fenoly v něm obsažené fungují jako antioxidanty, zpomalují stárnutí buněk. Víno rovněž chrání před tvorbou ledvinových kamenů a zlepšuje účinky inzulinu.

Je jasné, že tyto pozitivní účinky nepůsobí samotný alkohol, ale zdá se, že to budou spíše účinné látky, které se uvolňují z hroznů nebo vinných sudů, popřípadě vznikají při fermentaci. Například podle jedné studie z Kölnu pocházejí rozhodující účinné látky z dřevěného sudu.

Proč červené víno

Mezi látkami, obsaženými v hroznové šťávě, se nejvíce příznivých zdravotních účinků připisuje zmíněné látce resveratrol.

Zatímco při výrobě bílého vína se rmut (narušené slupky hroznů) ihned lisuje a získává se čistý mošt ke kvašení, při výrobě červeného vína se rmut z modrých hroznů nechá několik dní kvasit. Slupky tak zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Červené víno proto ve vyšší míře než bílé obsahuje třísloviny a resveratrol.

Někteří odborníci nicméně přičítají pozitivní korelaci mezi délkou života a střídmým pitím, kterou dosvědčují mnohé studie, na vrub spíše faktorům životního stylu a způsobu konzumace vína než samotnému alkoholu. Tyto faktory zahrnují zvýšenou fyzickou aktivitu, jídelníček bohatý na zeleninu a ovoce a chudý co do nasycených tuků. Předpokládanou délku života u skupin pijáků vína, piva nebo tvrdých drinků může významně ovlivňovat i skutečnost, že preference alkoholického nápoje se odvíjí od typu osobnosti: např. víno pijí častěji ženy, pivo neurotici, tvrdý alkohol ti, kdo chtějí posílit své ego.

Pít, či nepít?

American Heart Association nedoporučuje pít alkohol ani pro jeho potenciální preventivní přínos proti kardiovaskulárním chorobám. Namísto toho doporučují pro snížení cholesterolu a krevního tlaku konzultovat lékaře, hlídat si váhu, pravidelně cvičit, držet se přiměřeného jídelníčku. Neexistují vědecké důkazy, že by pití alkoholických nápojů mohlo nahradit tyto konvenční prostředky.

Alkohol by vůbec neměl pít:

  • Každý, kdo má osobní nebo rodinnou historii alkoholismu.
  • Každý, kdo trpí některou z následujících potíží: hypertriglyceridemia, pancreatitida (zánět slinivky břišní), problémy s játry, některé krevní poruchy, srdeční selhání, nekontrolovaná hypertenze.
  • Těhotné ženy a pacienti, kteří berou léky, u nichž dochází k interakci s alkoholem. Pacienti, kteří berou aspirin, mají zvýšené riziko žaludečních problémů, včetně krvácení žaludku. Užívání alkoholu může tato rizika zvyšovat. Lidé, kteří pravidelně užívají aspirin, by měli přestat pít, a dál brát aspirin.

Kvůli všem rizikům spojeným s alkoholem American Heart Association nabádá lidi, aby nezačínali s pitím… pokud již alkohol nepijí.

Pacienti, kteří jsou zvyklí střídmě pít, nemusejí být nuceni k abstinenci. Ochrana srdce se ovšem nemůže stát záminkou ke zvyšování přísunu alkoholu. Střídmé pití znamená podle obecné shody medicínských odborníků v případě žen denně sklenici vína, u mužů dvě. Stěží ale určíme toto množství přesně. Vzhledem k tomu, že naši reakci na alkohol ovlivňuje genetika, pohlaví a věk, bezpečné množství pro jednoho není bezpečným pro druhého.

Naše stěžejní otázka již byla zodpovězena: Pokud nejste zvyklí pít, nezačínejte. Pokud již zvyklí jste, nepřestávejte, ale pijte střídmě. Koneckonců, nepijeme přece pro své zdraví, ale – na zdraví.

Autor článku

Vystudoval jsem obor teologie - český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).