Jedno dítě ze 400 má zvýšený cholesterol. Jak to zjistit a co s tím

17. 12. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Časovaná bomba. Jeden z hlavních rizikových faktorů předčasného vzniku kardiovaskulárních chorob je vysoký cholesterol a mohou jej mít i malé děti. Je pro ně nebezpečný. A jaké jsou jeho příčiny?

Všeobecně panuje přesvědčení, že problémy s cholesterolem se objeví víceméně znenadání až ve vysokém věku, a to v důsledku špatné životosprávy. Bohužel není tomu tak. Zvýšená hladina cholesterolu se může týkat i docela malých dětí. V České republice mluvíme zhruba o jednom dítěti ze 400.

Co se dozvíte v článku
  1. Preventivní vyšetření na základě rodinné anamnézy
  2. Jak vysoký může být celkový cholesterol u dítěte?
  3. Ateroskleróza: postupné ucpávání a zužování cév cholesterolem
  4. Následky známe, ale jaké jsou příčiny?
  5. Běhá celá rodina
  6. Co jíst a pít

Už ve věku deseti let mohou být v cévních stěnách prokazatelné tzv. lipidové proužky – počáteční stadia ukládání cholesterolu, což může vést ke kardiovaskulárním potížím ještě v mladém věku. „Je alarmující, že se stále častěji setkáváme se srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí u mladších ročníků, a to ne ojediněle. V nemocnici čím dál víc vidíme čtyřicátníky s tímto život ohrožujícím stavem,“ říká internistka Hana Rosolová, působící v Centru preventivní kardiologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Preventivní vyšetření na základě rodinné anamnézy

Testovat na cholesterol každé dítě v rámci preventivních prohlídek by bylo velmi nákladné. Proto lékaři vyhledávají pouze rizikové pacienty na základě rodinné anamnézy.

„Za rizikové je považováno dítě narozené z rodičů nebo prarodičů, kdy se u mužů před 55. rokem a u žen před 65. rokem věku vyskytl akutní infarkt nebo měli postiženy periferní tepny či náhle zemřeli na selhání srdce nebo mozkovou mrtvici. V případě pozitivních údajů vyšetřujeme u dítěte hladinu cholesterolu a triglyceridů, pokud možno děláme i další podrobnější vyšetření zaměřená na detailní spektrum metabolitů cholesterolu a další,“ uvádí Petr Žáček, pediatr Programu H plus.

Jinými slovy, pokud mají rodiče nebo prarodiče dítěte problémy s vysokým cholesterolem a s tím i související kardiovaskulární potíže, měl by pediatr zbystřit a dítě hlídat. Protože čím dříve se případné obtíže odhalí, tím lépe může být dítě léčené, což podstatně oddálí nástup srdeční cévní příhody.

Jak vysoký může být celkový cholesterol u dítěte?

  • méně než 175 mg/dl: normální
  • 175 až 200 mg/dl: povinná kontrola – opakované stanovení hodnoty celkového cholesterolu lékařem
  • více než 200 mg/dl: příliš vysoký – stanovení dobré hodnoty HDL a nepříznivého LDL cholesterolu u lékaře, spojené s následnou podrobnou nutriční konzultací

Ateroskleróza: postupné ucpávání a zužování cév cholesterolem

Tímto pojmem se označuje kornatění tepen. Vzniká ukládáním tukových látek do stěny tepny a postupně vede k jejímu poškození. Významný podíl na vzniku aterosklerózy (označované také jako arterioskleróza) má právě „špatný“ LDL cholesterol.

Přímým důsledkem tohoto zužování tepen bývá horší průtok krve, špatné okysličování vnitřních orgánů a jejich postupné poškozování. Špatně průchodné tepny se mohou také ucpat a vést k infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě a dalším smrtelným chorobám. Více o ateroskleróze v katalogu nemocí.


Autor: Jaknacholesterol.cz

Každé druhé úmrtí v ČR je zapříčiněno onemocněními srdce a cév. Významným rizikovým faktorem je vysoký cholesterol, který způsobuje aterosklerózu – postupné ucpávání a zužování cév cholesterolem. Netýká se zdaleka jen seniorů.

Následky známe, ale jaké jsou příčiny?

„Pacienti často nevědí, že zvýšená hladina cholesterolu není jen o nevhodné stravě, rizikových faktorů je více. Hladina cholesterolu se mění, tzn. pokud ji má pacient nyní optimální, tak to nutně neznamená, že bude mít stejně nízkou hladinu za pět let. Je důležité si cholesterol hlídat a sledovat i další rizikové faktory pro kardiovaskulární onemocnění,“ dodává Hana Rosolová, která se zabývá mj. preventivní kardiologií.

Klíčové jsou i dědičné faktory. Není tedy výjimkou, že zvýšený cholesterol má docela štíhlé dítě, které se hodně hýbe a stravuje se poměrně zdravě. U takových dětí je pak složité řešit problém nízkocholesterolovou dietou.

Na řadu tak přichází pravidelné užívání léků na snižování cholesterolu, což bylo ještě v nedávné minulosti tabu a léky se dětem podávaly jen opravdu zcela výjimečně. V dnešní době se lékaři ve spolupráci s vědci domnívají, že benefity převládají a lékař, který má v rukou farmaceutické nástroje, může zahájit vhodnou terapii. 

Kromě genetických predispozic patří k dalším možným příčinám vyššího nebo dokonce vysokého cholesterolu u dětí již zmíněný životní styl. Tedy strava a obezita, ale i jiná onemocnění, která mohou zvyšovat cholesterol, například diabetes nebo onemocnění štítné žlázy.

Běhá celá rodina

Naprosto klíčová je tedy změna režimu na základě doporučení lékaře a nutričního specialisty. Dítě v tom ovšem nemůže zůstat samo a zapojit by se měla celá rodina, protože jsou to hlavně rodiče, kteří jdou dětem příkladem. Pokud se v rodinách příliš nehledí na vyváženou stravu bohatou na vitaminy a vlákninu, nemůžeme čekat ani od dětí, že si samy dají k svačině ovoce místo párku v rohlíku.

Stejné je to i s pohybem. Změna životosprávy se tedy týká celé rodiny, jen tehdy je podle specialistů naděje na úspěch. Zvolte pohyb, který můžete do svého denního režimu zařadit pravidelně. Vhodná je chůze, plavání, jízda na kole, u starších dětí i běh.

Co jíst a pít

Jídelníček by měl být sestaven individuálně přímo na míru dítěte, protože rozhoduje hned několik faktorů. Vždy by však mělo dojít ke snížení obsahu tuků. To ale neznamená zbavit se jich úplně! Nezapomínejme na to, že dítě je ve vývoji. Dieta, ať už jakákoli, je zásahem do metabolismu. Dítě pro svůj růst určité dávky cholesterolu potřebuje.

Zásady výživy pro optimální hladinu cholesterolu

  • Tuky by měly představovat 30 % denního příjmu energie.
  • Omezit živočišné tuky (máslo, sádlo) a preferovat kvalitní rostlinné tuky (olivový olej).
  • Omezit konzumaci červeného masa a upřednostnit libové maso drůbeží, králičí nebo rybí.
  • Vyvarovat se paštik, párků, buřtů a dalších masových výrobků.
  • Omezit vaječný žloutek a tučné sýry.
  • Zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné potraviny (omezit bílé pečivo).

Jídlo převážně vařte. Smažte nebo duste s velmi malým množstvím tuku. Pomoci mohou moderní techniky vaření, jako jsou kvalitní nerezové hrnce, tlakové a parní hrnce.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).