Vysoký krevní tlak způsobuje demenci, zvláště pokud jím člověk trpí dlouhé roky

20. 12. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hypertenze neničí jen srdce a cévy, ale také mozek. Podle odborníků existuje silná spojitost mezi hypertenzí a demencí. Vysoký krevní tlak může postupně poškozovat drobné cévy v mozku, což může vést k degeneraci mozkové tkáně.

Hypertenze, známá také jako vysoký krevní tlak, je zákeřným nepřítelem, který může poškodit zdraví každého člověka bez ohledu na věk či pohlaví. A to i jinými způsoby, než na jaké pomýlšíme nejčastěji. 

Nedávný odborný článek v časopise Medical Tribune upozorňuje na to, že hypertenze nezpůsobuje jen vážná onemocnění srdce a cév a nezvyšuje riziko úmrtí například na infarkt. Může totiž zásadně ovlivnit i kondici našeho mozku a zvýšit riziko vzniku demence. Studie naznačují, že hypertenze může být spojena s rozvojem kognitivních problémů, jako je například Alzheimerova nemoc. 

Podle odborníků existuje silná spojitost mezi hypertenzí a demencí. Vysoký krevní tlak totiž může postupně poškozovat drobné cévy v mozku, což může vést k nedostatečnému prokrvení a snížení přísunu kyslíku a živin. Cévní změny mohou způsobit postupnou degeneraci mozkové tkáně a zhoršení kognitivních funkcí. V extrémních případech může být důsledkem chronické hypertenze dokonce vznik cévní mozkové příhody.

Hypertenzí trpí každý druhý padesátník, může skončit infarktem. Měřte si tlak doma, radí lékaři Přečtěte si také:

Hypertenzí trpí každý druhý padesátník, může skončit infarktem. Měřte si tlak doma, radí lékaři

Prevence hypertenze je prevencí demence 

Dlouhodobě neléčený vysoký krevní tlak zvyšuje riziko lézí bílé hmoty spojených s demencí, pokud se objeví už ve středním věku, tak až o 61 procent. Demence je v populaci častá, týká se jednotek procent seniorů do 75 let, mezi 75–85 lety asi 17 procent a nad 85 let dokonce třetiny osob.

Zdroj: Medical Tribune

Odborníci odhadují, že až třetina případů demence by mohla být spojena s hypertenzí. To je důvod, proč je důležité věnovat pozornost nejen kontrolním hodnotám krevního tlaku, ale také prevenci demence. Snažit se udržovat krevní tlak v normálních hodnotách je tedy klíčové pro ochranu zdraví mozku a snižování rizika demence. 

Co tedy můžete udělat pro ochranu svého mozku? Lékařka Eva kociánová z Centra pro hypertenzi a sekundární prevenci LF UP a FN Olomouc doporučuje pravidelné měření krevního tlaku doma. Tím způsobem můžete sledovat svůj krevní tlak a včas zjistit, zda se neblíží nebezpečným hodnotám. Důležité je také použití vhodného a validovaného tlakoměru, lékaři doporučují například výrobky značky Omron. Doktorka Vysočanová zdůrazňuje, že pravidelné měření tlaku doma může pomoci odhalit hypertenzi včas a zahájit vhodnou léčbu.

Léčíte se s vysokým krevním tlakem?

Hypertenzí vyvolané změny v mozku jsou obzvláště závažné, protože jsou převážně ireverzibilní (nevratné – pozn. red.). Jedná se o aterosklerotické poškození a tuhnutí cév, tepenné uzávěry, mikroinfarkty, lakulární změny, krvácení do mozku nebo změny bílé hmoty. I proto je třeba hypertenzi aktivně intervenovat, a to u naprosté většiny pacientů ideálně ihned, jakmile je rozpoznána. Bohužel v České republice přetrvává paradox, kdy jsou starším a křehčím pacientům ihned nasazovány intenzivní kombinační režimy, a naopak mladší lidé jsou v přístupu k antihypertenzivům až diskriminováni, citoval magazín Medical Tribune olomouckou kardioložku Kociánovou.  

Podle ní každé odložení účinné léčby znamená dát prostor jejímu celoživotnímu působení se všemi odloženými komplikacemi z toho vyplývajícími. U mladých lidí přitom může buď z jejich strany, nebo ještě hůře ze strany lékaře přetrvávat snaha vyhnout se chronické terapii, to ale pacienty vyloženě ohrožuje. I v mladé populaci je při přítomnosti hypertenze indikována intenzivní terapie s kvalitní kontrolou až do cílových tlaků, při kterých by se měl rozvoj hypertenzí mediovaného orgánového poškození zastavit. Ty jsou přitom o dost nižší, než se donedávna soudilo, upozornila lékařka Kociánová. Jinými slovy, i mladí lidé, kteří zatím netrpí žádnými problémy kvůli tlaku, by se měli léčit a mít ho trvale pod nebezpečnými hladinami.

Nevíte, jak sestavit jídelníček na hubnutí? Přestaňte hladovět a jezte základní suroviny Přečtěte si také:

Nevíte, jak sestavit jídelníček na hubnutí? Přestaňte hladovět a jezte základní suroviny

Proč si měřit tlak doma

Kromě pravidelného měření tlaku je také důležité zaměřit se na zdravý životní styl. Řada lidí má s jeho dodržováním problém a hledá správnou motivaci. Prevence předčasné smrti často jako argument nepomáhá, ale mozková demence je konkrétnější hrozba. Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a omezení stresu jsou tedy klíčové faktory pro udržení zdraví mozku a snižování rizika hypertenze a demence. 

Při stravování se zaměřte na vyváženou stravu, bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, ořechy a semena. Omezte příjem soli, cukru a nasycených tuků. Hypertenze by neměla být podceňována. Mějte na paměti, že kontrola krevního tlaku a správný životní styl jsou klíčové pro vaše zdraví a ochranu mozku. Nepřehlížejte tedy pravidelná měření tlaku doma a doporučení svého lékaře, která vám pomohou vyhnout se nebezpečí demence a zachovat si zdravou mysl i v pozdním věku. 

Galerie: Vysoký krevní tlak je častou příčinou infarktu nebo mrtvice

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).