V České republice má vysoký krevní tlak (hypertenzi) zhruba čtyřicet procent lidí ve věku 25 až 64 let, přičemž čtvrtina hypertoniků o tom ani neví. Vysoký krevní tlak nebolí, nemá žádné příznaky, přesto způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle.
Nejčastější příčinou úmrtí jsou u nás stále kardiovaskulární onemocnění, jež vznikají v důsledku špatného prokrvení a hlavní příčinou je ateroskleróza – kornatění tepen. To vyvolávají zejména cukrovka, obezita, hypertenze, zvýšené hladiny krevních tuků. Zúžené cévy nejsou schopny dopravit k orgánům dostatek kyslíku a živin, orgány kvůli nedostatečnému zásobení strádají a zhoršuje se jejich funkčnost. Následkem je pak i porucha ztopoření pohlavního údu, tzv. erektilní dysfunkce.
Problémy s erekcí předcházejí infarkt
Cévy penisu jsou tenčí než cévy srdce či mozku, proto se jejich postižení projeví mnohem dříve. Problémy s erekcí mohou být projevem i čistě funkčním, např. při psychických poruchách. Typická je ale právě příčina tzv. organická, tedy konkrétní postižení cév, a to právě aterosklerózou.
Nastane-li u muže erektilní dysfunkce, pozná to nejen při pokusu o pohlavní styk, ale také z nepřítomnosti tzv. noční erekce, která je u zdravého muže běžná. Signály v podobě nedostatečné erekce by měly být určitým alarmem. Svůj krevní tlak bychom proto měli mít pod kontrolou. Pravidelné měření může zachránit partnerský život, ale také odhalit změny v kardiovaskulárním systému včas a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí. „Optimální hodnota tlaku krve je 120–130/70–85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres," vysvětlil odborník na arteriální hypertenzi Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pacienti po infarktu si často zpětně uvědomují předcházející problémy s erekcí, resp. po takto cílené otázce lékařů.
Hodnoty krevního tlaku můžete sledovat v klidu domova. Vyhnete se zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou v cizím prostředí ordinace lékaře (tzv. syndrom bílého pláště)
Změřte si svůj krevní tlak
- Domácí měření krevního tlaku se doporučuje jako preventivní prostředek i jako standardní doplněk léčby hypertenze.
- Výhoda domácího měření krevního tlaku spočívá zejména v tom, že si můžete svůj krevní tlak sledovat pravidelně v určitém čase a za normálních každodenních podmínek.
- Nejste odkázáni pouze na lékaře a jeho specializované přístroje. Tím se vyhnete uměle zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou v cizím prostředí ordinace lékaře (tzv. syndrom bílého pláště).
Co s vysokým tlakem?
Hypertenzi obvykle nezpůsobuje pouze jedna příčina, nýbrž kombinace mnoha faktorů (kouření, stres, vysoký přísun soli, alkohol,…).
Registry infarktu myokardu prokázaly, že právě kouření patří v tomto směru k nejrizikovějším faktorům. „Průměrný věk mužů kuřáků s prvním infarktem je u nás kolem šedesáti let, u nekuřáků o deset let více. Vysoký tlak sice postihuje muže dříve, protože ženy jsou chráněny pohlavními hormony, ale během menopauzy ženy začnou muže v průměru dohánět," upřesňuje lékař.
Co můžeme udělat, abychom neměli vysoký krevní tlak? Změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti jsou efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita. Pokud i přes výše uvedená opatření je váš krevní tlak zvýšený, je třeba poradit se s lékařem o případné farmakologické léčbě, která bývá často efektivní, pokud se pravidelně a důsledně užívá.
Čtěte dále: Zhubnout znamená zlepšit prožívání sexu
Použité zdroje: TZ www.krevnitlak.cz