Bohužel (bohudík v době nedostatku) má každý energetický výdej jiný. Dnes, v době nadbytku, to znamená, že když dva lidi jí stejně, jeden přibere, druhý ne. Dříve (třeba za války), to znamenalo, že jeden zhubne a druhý umře. Ale pořád platí zákon zachování energie - ten, jehož tělo se zdroji hospodaří úsporně, se musí víc hýbat nebo snížit svůj příjem, ten, jehož tělo hospodaří méně úsporně je nyní šťastný (ano, také znám lidi, co můžou jíst, div že neprasknout a jsou jak tyčky), ale v době nedostatku třeba i umře.
Takže není možné, že něčí energetický výdej dlouhodobě převyšuje příjem (to by ten člověk byl perpetuum mobile), ale zkrátka, že jeho tělo pro stejnou činnost potřebuje méně energie, než tělo někoho jiného. Hospodaření s energií se také v čase mění, obvykle ve stáří potřebujeme méně energie (částečně i proto, že naše aktivita klesá), proto lidé mají tendenci ke stáru více tloustnout.
Pak jsou různé potravinové alergie či intolerance, které způsobují, že člověk nějakou látku není schopen strávit vůbec nebo obtížně, v některých případech to může vést i k život ohrožujícím stavům. I to má vliv na využitelnost energie ze stravy.
Já změnu ve skladbě jídelníčku na sobě poznám velmi rychle. Na dovolené v Karibiku jsem za 3 týdny přibral 8 kilo a podobné množství centimetrů v pase. Jo, jedl jsem jednou denně. Od rána do večera :D. Trvalo mnoho měsíců, než jsem se toho zbavil.