VZP zjednodušila pravidla vyplácení bonusů na očkování. Kdy je můžete čerpat?

31. 1. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zažádat si o příspěvek na nehrazené očkování je od ledna u Všeobecné zdravotní pojišťovny jednodušší. Nově nemusí klienti posílat doklad o zaplacení. Která očkování pojišťovny hradí a na která můžete čerpat bonusy? Odpovíme níže.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je na benefitech letos připravena svým klientům vyplatit rekordních 981 milionů korunNavýšení částky fondu prevence jí letos, stejně jako ostatním zdravotním pojišťovnám, umožnil zákon.

U VZP to znamená, že se vrací oblíbený příspěvek na dentální hygienu. Pojišťovna zavádí i zcela nový bonus na rehabilitační aktivity, tedy třeba saunu nebo masáž. U řady příspěvků se navyšuje horní limit částky, do které je možné čerpat. Navýšení bonusů pojišťovna odůvodňuje rychlým tempem růstu cen.

VZP nově zavede příspěvek na saunu či masáž, vrátí také bonus na dentální hygienu Přečtěte si také:

VZP nově zavede příspěvek na saunu či masáž, vrátí také bonus na dentální hygienu

VZP mění část pravidel pro čerpání

Stejně jako se pozměňuje struktura a výše příspěvků, VZP upravila i principy čerpání. O tom, že na některé příspěvky (např. na dentální hygienu či rehabilitační aktivity) dosáhnou jen ti klienti, kteří chodí na prevence, jsme již informovali. Pojišťovna ale upozornila ještě na jeden praktický detail – lidé, kteří chtějí čerpat bonus na očkování (např. proti chřipce či klíšťové encefalitidě), mají od 1. ledna 2023 podání žádosti o něco jednodušší.

„Klient nově pouze dokládá, že očkování podstoupil (např. kopií očkovacího průkazu či potvrzením o aplikaci očkovací látky). Žadatel k žádosti již nepředkládá žádné platební doklady o nákupu vakcíny (vyjma antimalarik u cestovního očkování),“ uvedla VZP na webu v rubrice nazvané Otázka týdne. Po zaslání žádosti VZP pojištěnci vyplatí předem danou fixní částku, případně maximální výši požadovaného příspěvku.

Kdy a na jaké očkování lze čerpat bonusy

A na jaké očkování lze bonus čerpat? Především na to, které vám zčásti či zcela pojišťovna nehradí v rámci zdravotní péče. Jde tedy o vakcíny, které si plně (jak aplikaci, tak očkovací látku) platíte ze svého. 

Pojišťovna bonusy na očkování zpracovala do této přehledné tabulky:

očkování očkovací látka výše věk
proti planým neštovicím Varilrix, Varivax 500 Kč bez omezení věku
proti meningokokovým nákazám typu B * Bexsero, Trumenba 1500 Kč bez omezení věku ****
proti meningokokovým nákazám typu ACYW ** Menveo, Nimenrix, Menquadfi 1000 Kč bez omezení věku ****
cestovní očkování Vzteklina Verorab 1000 Kč bez omezení věku
Břišní tyfus Typhim VI, Vivotif
Žlutá zimnice Stamaril
Japonská encefalitida Ixiaro
Cholera Dukoral
Malárie – antimalarika vydaná v lékárně na základě receptu Plaquenil, Malarone, Malarone Pediatric Quinimax, Primaquine
Horečka dengue Dengvaxia, Qdenga
očkování proti chřipce Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluenz Tetra, Efluelda 300 Kč 0–18
200 Kč 18–65
proti klíšťové encefalitidě Encepur, FSME – Immun 0,25 nebo 0,5 ml 700 Kč 0–18
500 Kč 18–50
proti rotavirovým nákazám Rotateq, Rotarix 1000 Kč 0–1
proti lidskému papilomaviru (HPV) *** Cervarix, Gardasil, Gardasil 9 1000 Kč 0–18 ****
proti virové hepatitidě A, B (A/B) Hepatitida A Avaxim 160EU, Havrix 1440EU, Vaqta adolescent/adult, Havrix junior, Monodose 720 500 Kč bez omezení věku
Hepatitida B Engerix-B 20MCG, Engerix-B 10MCG, Fendrix 18+
Hepatitida A/B Twinrix adult
proti černému kašli (v kombinaci s tetanem a záškrtem) Boostrix, Adacel, Infanrix 500 Kč 18+
proti spalničkám (není poskytován na sérologické vyšetření ověřující hladinu protilátek proti onemocnění spalničkami) Priorix, M-M-RvaxPro 500 Kč 25–50
proti pneumokokovým nákazám Prevenar 13, Pneumovax 23, Synflorix, Apexxnar,Vaxneuvance 1000 Kč 50–65

Poznámky k tabulce:* Příspěvek není možné čerpat, pokud je očkování zahájeno do dovršení 12. měsíce věku nebo od dovršení 14. do dovršení 15. roku věku,
** příspěvek není možné čerpat, pokud je očkování zahájeno od dovršeného 1. roku do dovršeného 2. roku věku nebo od dovršení 14. do dovršení 15. roku věku,
*** příspěvek není možné čerpat, je-li očkování zahájeno od dovršeného 13. do dovršeného 14. roku dítěte,
**** vyjma osob, které mají očkování hrazeno ze zdravotního pojištění.

Kdy je očkování hrazeno ze zdravotního pojištění

Jak už jsme uvedli, bonusy pojišťovna vyplácí pouze na to očkování, které zčásti či zcela nehradí z fondu pokrývající náklady na zdravotní péči. Nejvíce takto plně hrazených očkování mají nejmenší děti. Ty podle očkovacího kalendáře musí do určitého věku podstoupit tři kombinované vakcíny a jejich přeočkování.

V první kombinované, tzv. hexavakcíně jsou zastoupeny látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence typu B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b. 

Další hrazenou a povinnou kombinovanou vakcínu děti dostávají proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Další kombinovanou vakcínu mají proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, přičemž pojišťovna u dětí hradí také pravidelná přeočkování. 

Pojišťovny dětem hradí i některé nepovinné očkování. Například to pneumokokové.

K mání je účinnější vakcína proti pneumokokům. S úhradami je to však složité Přečtěte si také:

K mání je účinnější vakcína proti pneumokokům. S úhradami je to však složité

U nepovinného očkování proti meningokoku B mají nárok na úhradu všech dávek vakcíny děti, pokud je očkování zahájeno do 12 měsíců věku nebo od dovršení 14. do dovršení 15. roku věku. Ve 13 letech mohou rodiče nechat dívky i chlapce bezplatně očkovat proti HPV.

Dospělí mají hrazeno pravidelné přeočkování proti tetanu a očkování a přeočkování proti covidu. Seniorům nad 65 let, některým chronickým pacientům a zdravotníkům hradí pojišťovny také vakcínu proti chřipce. Senioři nad 65 let se mohou na pojišťovnu nechat očkovat také proti pneumokokům. Od 50 let se můžete nechat bezplatně naočkovat proti klíšťové encefalitidě, která má v ČR vysoký počet výskytů. Všechna tato očkování jsou pro dospělé nepovinná, ale hrazená. A kdo je má hrazené, bonus čerpat nemůže.

Pojišťovny rozdají příští rok nové i vyšší bonusy. Na co vám přispěje ta vaše? Přečtěte si také:

Pojišťovny rozdají příští rok nové i vyšší bonusy. Na co vám přispěje ta vaše?

Každá pojišťovna má vlastní bonusy i pravidla

Z fondu prevence pojišťovny hradí příspěvky, které zpětně zasílají na účty klientům, kteří si o ně sami aktivně požádají. Jde o bonusy, jež mají podporovat prevenci a zdravý životní styl, a tedy i pomoci předcházet nemocem. Bonusy pojišťoven se vždy vztahují pouze na jejich klienty, příspěvky lze často kombinovat, ale bývají omezeny nějakou maximální hranicí.

Každá zdravotní pojišťovna má bonusy řešeny jinak. Někde proto můžete čerpat třeba na dětský tábor či lyžařský kurz, jiná pojišťovna tyto jednorázové aktivity svým klientům neproplatí, ale přispěje třeba na kroužek, do kterého dítě rodič přihlásí na celé pololetí. Kromě dětí pojišťovny příspěvky zaměřují také na dospělé včetně seniorů či těhotných žen a maminek po porodu. 

Liší se také data, do kdy můžete o bonusy žádat. VZP tradičně končí přijímání žádostí u většiny příspěvků už 15. prosince, u jiných pojišťoven lze žádat prakticky až do konce roku.

Co ale platí u všech, je, že příspěvky se proplácejí zpětně a doklad o zaplacení, pokud jej pojišťovna vyžaduje, nesmí být starší tří měsíců od data podání žádost. Tím pojišťovny předchází nahromadění žádostí až na konci kalendářního roku.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).