Vztah s pediatrem dítěte má vliv na postup v očkování

16. 2. 2017

Sdílet

Co dítě, to originál. Co dítě, to stejný povinný očkovací kalendář. Něco vám tu nehraje? Komunikujte s pediatrem, povinnost očkovat má totiž různé možnosti.

Narodilo se vám lehce nedonošené, má rozvinutý atopický ekzém a zatím příliš neprospívá. Nebo je to katalogové miminko, kterému byly první dupačky za týden malé, spí jako andílek a čile se kojí, kdykoliv ho přiložíte. Obě dvě děti by měly v prvním roce života projít základním očkováním. Každé může mít svá vlastní pravidla a povinnosti. Jen se dohodnout s pediatrem. „Rodiče by se měli na očkování dětí spolupodílet za současného respektování aktuálního očkovacího kalendáře,“ říká rozhodně primář dětského oddělení nemocnice Kolín René Hrdlička.

 

Nenadávejte, raději dobře vyberte

Lékaře pro dítě zodpovědně vybírejte (pokud vám to samozřejmě bydliště umožňuje). „Měl by být pečlivý, komunikativní, s partnerským přístupem,“ shrnuje Martina Suchánková ze spolku ROZALIO (Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování).

„Jakmile mají rodiče pro dítě pediatra, s kterým si nerozumí, odnese to vždy bohužel dítě,“ dodává primář Hrdlička. „V komunikaci jsou obrovské rozdíly, od skvělých až po úplně nefunkční vztahy. Pediatr má dítě vídat osmnáct let. Měli by si proto s rodiči vzájemně důvěřovat.“

Informace jsou dostupné, jen hledat

Očkování je tenký led dneška. Pokud patříte k rodičům, kteří ho neřeší stylem „je to povinnost, tak nad čím se zamýšlet?“ sdělte to pediatrovi ještě před narozením potomka. Z reakce posoudíte, co vás na poli vakcinace čeká.

„Vymezit si vzájemné hranice přátelsky a asertivně je základ,“ říká Martina Suchánková. „Rodiče ale musí vědět, co chtějí, a to vyžaduje studium problematiky. Očkování je u nás stále povinné a lékař má tedy povinnost dítě očkovat a očkovacím kalendářem je zákonně vázán. Už proto se o něm nevede příliš diskuzí a očkovací kalendář ‚na míru‘ dítěte podle požadavků rodičů není běžná věc. Rodiče mají pak za jakékoliv odlišné rozhodnutí odpovědnost.“

Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK toho o očkování moc nevíme – jen dvě procenta rodičů dokážou vyjmenovat nemoci, proti kterým nechávají očkovat své dítě. Vtrhnout do ordinace s větou „tohle očkovat nechceme“ a tvářit se bojovně tak není dobře ani pro jednu stranu. Vy máte zodpovědnost za svá rozhodnutí a lékař za očkování.

„Důvěryhodné informace jsou veřejně dostupné, například na stránkách www.vakciny.net, www.vakcinace.eu nebo www.sukl.cz,“  radí primář Hrdlička. „Léky i jejich účinky jsou tu popsané, doporučuji vše nastudovat a diskutovat s lékařem už při prvních preventivních prohlídkách ještě před zahájením očkování.“ 

Kdy začít? Zásadní otázka pro obě strany

„Naše doktorka nás objednala na očkování hned na devátý týden, není to brzo?“ ptá se vás ustaraně sousedka. Pokud opáčíte: „A ty ses nezeptala, proč tak brzy, nebo neřekla, že chceš očkovat později?“ dostane se vám nechápavého pohledu. Je to přece doktorka, tak jakápak diskuze.

„Je důležité popsat pediatrovi životní styl rodiny a tím i dítěte,“ říká primář Hrdlička. „Očkovací kalendář má rozpětí, hexavakcínu je možné dávat dítěti od dokončeného druhého měsíce, nebo můžete několik měsíců počkat. Při déletrvajícím odkladu ale hrozí nebezpečí hlavně z onemocnění černým kašlem. Pokud má maminka první dítě, je s ním doma, nechodí příliš do společnosti a necestuje, může očkování klidně odložit. Očkovat dříve naopak radíme třeba těm, kdo cestují s malým kojencem do zahraničí nebo mají doma několik školkových sourozenců a vyšší riziko různých onemocnění.“

Ani pokud se váš názor neslučuje s lékařovým, nemusíte spolu bojovat. Počítejte ale s tím, že máte za své rozhodnutí zodpovědnost.

 Co by se nemělo stát…

…ale bohužel se děje.

 „Na naši společnost se obracejí rodiče z mnoha důvodů,“ konstatuje Martina Suchánková. „K běžným patří nátlak kvůli delším intervalům mezi dávkami očkování. Řešíme i nedůvěru k rodičovskému popisu nežádoucích účinků po očkování. Po nahlášení nežádoucích reakcí také nebývá běžný návrh k úpravě dalšího postupu v očkování. Velmi často řešíme, zda jsou možné odklady a individuální plány nebo otázky kolem schématu očkování hexavakcíny 2+1. To se aplikuje o dávku méně, než je ve vyhlášce, ovšem v souladu s příbalovými informacemi.“

„Pokud je termín očkování stanoven a rodiče vidí, že se dítě chová nestandardně a lidově řečeno na něj asi ‚něco leze‘, je nutné si s pediatrem domluvit pozdější termín očkování,“ shrnuje primář Hrdlička. „V očkovacím kalendáři je vždy rozpětí, které umožňuje počkat, pokud je dítě nemocné nebo třeba hůř prospívá. Mělo by ale mít základní očkování v průběhu prvního roku života. Ten je vlastně celý především o tom, kdy začít očkovat.“

Odborník na vakcinaci: Když si lékař není očkováním jistý, je lepší ho odložit

Horečka a nespavost? Nenechte si to pro sebe!

Pokud se po očkování u vašeho dítěte objeví nežádoucí účinky, nestěžujte si jen kamarádce na diskuzním fóru. Pediatr by měl o všem nestandardním vědět a hlásit i Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

„Především je třeba hlásit neurologické potíže po očkování – křeče nebo záškuby, výrazný neklid dítěte nebo změnu spánkového rytmu,“ uvádí primář Hrdlička. „Pokud má dítě teplotu nad třicet osm, podává se mu lék proti teplotě a při jejím přetrvávání je nutné vyšetření dítěte pediatrem.“

Hlášením netypických reakcí pomáháte i svému dítěti. Když se dětský lékař nedozví, že mělo po očkování dva dny skoro čtyřicítky a proplakalo je, pozve vás na příští vakcínu podle obvyklého postupu. Po netypické reakci by se ale vždy měl zvažovat individuální očkovací plán nebo oddálení další vakcíny.

Přemýšlíte o nepovinném očkování? Studujte

„Pane doktore, máme mu dát očkování proti encefaliditě, co myslíte?“ Odpověď od pediatra ve smyslu ANO/NE nečekejte. Na jednu stranu prima, že nemáte povinnost. Na druhou je to obrovská zodpovědnost. Každý účinný lék má totiž své nežádoucí účinky. Tady je prostor pro vaše samostudium více otevřený a za jakékoliv rozhodnutí nehrozí žádné sankce. Vše je tedy o něco snadnější než v případě povinných očkování.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).