Tady bych chtěl upřesnit a doplnit, že jsem neměl ani ponětí o tom že současná preventivní vakcinace je použitelná i jako ochrana před vlastním propuknutím vztekliny.
Přiznám, že mne celkem překvapila ta doba mezi posilujícími očkováními, ale moc bych jim nevěřil čemuž nasvědčuje i dodatečné očkování v případě rizika přenosu vztekliny ze zvířete.
Ještě pamatuji Pasteurovu metodu 14/21 injekcí do žaludku, která bránila viru vztekliny v proniknutí do nervové soustavy. S tímto očkováním jsem srovnával to preventivní.
Zdá se že například zde uvedený Rabipur, by měl stihnout imunitní systém vybudit (naučit bojovat se vzteklinou) dostatečně k tomu aby se se vzteklinou vypořádal.
Za těchto okolností (i když popis té vlastní vakcíny, kontraindikací, rizik,...) bych zřejmě v případě pokousání zvířetem, které není dohledatelné, váhal méně. O preventivním očkování nebudu přemýšlet asi nikdy.
Myslím že článek i debata by potřebovala restart. Je potřeba zmínit všechny současné možnosti a zkušenosti s nimi.
Protože pokud zde pan Skoro Doktor, vyhrožuje, že bude po týdnu pozdě s první dávkou "učitele imunity", je třeba stále počítat i se starou nepříjemnou (ale zaručenou) metodou, která dokáže pomoci i těm později příchozím.
Na druhou stranu je také třeba zmínit, že vzteklina není jen jedna. Věřím, že lidé s různými formami běžně setkávají aniž by to vůbec zaznamenali. Ale jak má kdo v Česku vědět jaký je původce vztekliny rumunských psů (pokud již do oblasti kterou považuje za příliš nebezpečnou chce vůbec zavítat).
P.S.
Dnes již mi ani to zastrašování, které jsem uvedl v nicku, tak divoké. Nicméně myslím že být šéfredaktorem tak požádám pár odborníků o názor a informaci kolem vztekliny změním. Jak říkám, chce to restart. Myslím, že by to mohlo být přínosné pro všechny. Rozhodně si nemyslím že informace na Wikipedii jsou v tomto případě zavádějící. Jsou nedostatečné, to budou vždy, ale nic závadného tam nevidím.