Myslím tedy, že shoda panuje na tom, že preventivní očkování proti vzteklině je v našich podmínkách nesmysl. (I pro budoucí turisty.)
Umím si představit "vzteklý ostrov" kde výskyt nakažených zvířat je vysoký a riziko vztekliny není při trvalém životě zde až tak úplně zanedbatelné.
Pak bych ale jednou konečně rád slyšel to číslo, které dosud nikdo neřekl:
Pokud existuje téměř 100% smrtlená nemoc, proti které máme sérum, které lze podat po podezření na expozici patogenem (pokousání), jaká musí být v populaci roční incidence této nemoci, abychom upustili od postexpoziční ochrany a převedli ji na ochranu preventivním očkováním populace ohrožené touto mírou rizika?
Vzteklina ale byla u nás potlačena do značné míry právě preventivním očkováním… Jen se jaksi netýkalo tak moc lidí, ale primárních přenašečů, což byla zvířata. Ze svého dětství tohle dobře pamatuji, v tu dobu právě probíhala hlavní vlna pokládání "vakcinačních nástrah" do lesů - všude byly cedulky o varování, aby to nesnědlo dítě a raději ani psi. A spolu s dalšími veterinárními opatřeními to zafungovalo do té míry, že se dnes o očkování lidí proti vzteklině má skutečně cenu starat jen na cestách do některých zemí, doma problém není.
Osobně si myslím, že pokud by primárním přenašečem vztekliny byli lidé a ne zvířata, tak by to zrovna byl případ, kdy by se o potřebě plošné vakcinace moc polemizovat nedalo (teď chvíli pro jednoduchost předpokládejme, že by vakcína byla dost bezpečná).
A jinak jedna poznámka - podle mě je vzteklina případem nemoci, kde jisté riziko číhá v tom, že jsme jí odvykli. Za mého dětství jsme samozřejmě byli důkladně varováni před riziky, informace, že příliš krotké lesní zvíře je naopak podezřelé atd. Co myslíte, kolik dnešních dětí tohle ví stejně a nebude reaovat spíš ve stylu "jéé, to je krásná lištička a vůbec se nebojí"?
Chtěl jsem ještě připomenout, že prevence byla v Česku i před orální vakcinací volně žijích zvířat.
Běžně se liškám dělávaly betonové nory, a jednak se kontroloval jejich stav a jednak se prováděly testy na vzteklinu.
Za mého dětství se běžně oplakávala domácí zvířata. Protože místní myslivci (pěkná hovada se tím tehdy zabývala) nejméně jednou ročně šli a co toulavého potkali tak zastřelili, mnohdy prý i ta zvířata trápili.
Dělají to tak někde ještě i dnes, ale tehdy za každý kus dostávali i zaplaceno.
Pane kolego myslím , že jste úplně mimo realitu.
V těch rizikových zemích je několik problémů .
1) Antirabické sérum neseženete.
2) Když se nedostanete alespoň k Rabipuru do 3 dnů tak máte zaděláno na průšvih. ( při treku v divočině se nemusíte dostat ani do civilizace , neřkuli do nemocnice , kde mají vakcínu - sérum většinou nemají.
3) Žádného veterináře který by vyloučil vzteklinu neseženete a toho psa nejspíš také ne.
4) Pokud pojedete do rizikové oblasti na trek jste ve větším riziku než místní trvale žijící , protože neznáte situaci.
Z těchto a podobných důvodů berte prevenci očkování pro naše podmínky jako prevenci rizika našich turistů. Zabývat se vhodností prev. očkování místních obyvatel v rizikových oblastech je sice zajímavý teoretický problém , ale to raději přenechám místnímu zdravotnictví.
Problém je , že MY máme sérum , které zaplť Bůh skoro nepotřebujeme , ale tam , kde ho potřebují ho nemají. Proto je více než vhodné podstoupit prev očkování a ne že ne.
VB
Velmi dobrá otázka. Musíte ji ale položit konkrétnímu lékaři. Já mohu potvrdit, že antibiotika (i když je pak většinou vyhazujete) se ukecávají běžně.
Pro injekce existuje prášek a s vlastní aplikací by si měl poradit jakýkoli zaškolený personál, třeba i sestřička v Rumunsku.
Pokud lékař nevyhoví, nebyl by to podle mne důvod k preventivní vakcinaci, ale ke změně lékaře.
Problémem ale zřejmě bude, že vakcíny proti vzteklině budou možná více monitorované, čímž chci naznačit že by kolem toho mohl lékař mít více papírování, i kdyby jen uvedl že chce mít jednu dávku v ordinaci pro strýčka příhodu. To ale spekuluji, vůbec nic o tom nevím.
Tak podle uvedeného příbalového letáku ten Rabipur i Verorab je třeba uchovávat při teplotě 2-8°C, to autochladnička v létě nezvládne.
Chtěl jsem tu napsat celkem dost dalších věcí, ale lepší bude když si to každý koho to zajímá přečte sám a úvahu provede také sám...
Rabipur (http://farmaceutika.info/rabipur)
Verorab (http://farmaceutika.info/verorab) kalkuluje s
Pokud tomu očkování věříte a máte opravdu obavu o život, myslím by mohlo být nejvhodnějším řešením na dovolenou nechat si dát první injekci těsně před odjezdem.
Po návratu (do 14 dní), pokud vás žádné zvíře nepokouše, se můžete rozhodnout zda se necháte doočkovat. V případě pokousání vzteklým zvýřetem máte první nezbytnou vakcinaci již za sebou a dlaší je potřeba až za sedm dní (tu navíc již neplatíte vy). Mezi tím vám může klidně i místní veterinář potvrdit či vyvrátit zda zvíře je nakažené.
Jinak se ta druhá preventivní dávka se může dávat již po týdnu, a podle jakýchsi studií dělaných ve Francii, Thajsku a Jugoslávii (bohužel není psáno jakou vakcínou) je již po druhé dávce 100% ochrana.
Třetí dávka se dává až po 3-4 týdnech od zahájení očkování... pokud byste chtěl v úvahách pokračovat.
P.S.
Po těch dotazech lidí co jsem různě na Internetu četl (například: Syn si poranil ruku a umyl se v potoce. Nemůže být nakažený?) až radši nebudu přispívat. Ale dejte si bacha ať vás Skoro Doktor nezpracuje natolik, abyste nedopadli stejně jak ta postižená mamina.
Já moc nechápu, o čem teď píšete... Tady přeci snad nikdo (v článku ani v diskusi) nedoporučuje plošnou preventivní vakcinaci všech, vzteklina je typický příklad očkování, které spíše dělají specialisté pro turisty na jejich vlastní žádost.
Co vím od svých známých (jakožto bývalý profifotograf mám asi počet známých mezi lidmi cestujícími do rizikovějších oblastí nadprůměrný), tak se zájemci o cesty do rizikových oblastí nechávají očkovat mimo jiné i proti vzteklině běžně. Koneckonců i já jsem pro změnu očkování proti žloutence absolvoval v souvislosti s cestou do problémové oblasti, kdybych nikam nejel, tak mě to ani nenapadne. A toto klidně doporučovat budu každému, ale cíleně, nikoli obecně.
Já reagoval na tuto větu od kolegy:
"Problém je , že MY máme sérum , které zaplť Bůh skoro nepotřebujeme , ale tam , kde ho potřebují ho nemají. Proto je více než vhodné podstoupit prev očkování a ne že ne."
Myslím že to bylo adresováno našim turistům a nikoliv lidem v zemích, kde není sérum. Nevím totiž o případuv posledních 10-15 letech, kdy by náš turista umřel na vzteklinu po svém pokousání v zahraničí.
Plošně a povinně se očkují psi. Ani já nevidím důvod proč by to u nás mělo platit pro lidi. Vidím ale mnoho důvodů proč očkovat turisty cestovatele a především "baťůžkáře", když jedou do oblastí kde ti psi očkovaní nejsou.(kaloni,netopíři a opice samozřejmě taky ne)
VB
Jak jste došel k názoru , že se preventivně neočkuje?
Samozřejmě , že se očkuje. Samozřejmě , že se neočkuje každý turista. Očkují se pouze ti , kteří jedou do rizikových oblastí a jejichž charakter pobytu je vzhledem ke vzteklině rizikový. Jestli si myslíte , že antirabické centrum na Bulovce nemá co dělat , tak se velmi mýlíte.
Přiznám , že nevím kolik lidí , kteří neměli prev. očkování skončilo špatně. Já se setkávám s těmi , kteří byli natolik odpovědní a očkovat se nechali. A z těch očkovaných mi není znám jediný případ . O ostatních "dobrodruzích" samozřejmě nemohu vědět.
VB
Pane Taky skoro doktore, byl jste v nějaké zemi, kde se psi se vzteklinou běžně vyskytují?
Moje známá byla cca před 10 lety lehce kousnuta psem v Ekvádoru. Šli k nejbližšímu lékaři a ten samozřejmě měl vakcínu a samozřejmě začal očkovat. (Protože je to látka, kterou lékař potřebuje velmi často, byl by nesmysl, aby ji měly jen velké nemocnice.) Po první dávce a druhé jí bylo trochu špatně, pak už v pohodě. Jenže odjížděli do ČR dříve, než stihlo doběhnout 7 dní. S čím se setkala? Vakcínu si nesměla koupit na dopíchání. Pokud ano, nesměla by ji vést přes hranice. V ČR by ji nesehnala, mimo jiné na lahvičce (prázdnou dostala jako ukázku) nebyl ani obchodní název přípravku. Kdyby v ČR neměla známého na infekčním, snad by se jí nevěnovali vůbec, protože nevěděli co s ní.
Závěr: Nepodceňujme země s výskytem vztekliny. Zase jsou na vzteklinu lépe připravení než my.
Ekvádor není zrovna země s tak nízkým zdrav. standardem.
Přesto i na tomto vašem příkladu je jasné , že tam antirabické sérum neměli , jinak by ji ho určitě dali. Na Bali nemají sérum ani v r. 2013 a to tam zápasí s novou epidemií.(používají pouze vakcínu a tu ještě dostávají darem od australské vlády)
Ve většině afrických států je ta situace mnohem katastrofálnější.
To není zkušenost jednoho člověka 10let stará , ale zkušenosti "notorických" cestovatelů jak z doby minulé tak ze současnosti.
VB
Abych ještě připojil.
Myslím, že nemáte tak úplně pravdu. Např. ty africké země by určitě rády se vzteklinou něco udělaly, ale nemají na to. Že by byly dobře připraveny , o tom nemůže být řeč , protože nejsou připraveny vůbec. Tam totiž řeší úplně jiné problémy proti kterým pár tisíc mrtvých na vzteklinu neznamená nic , když tam umírají statisíce z úplně jiných důvodů.
Se vzteklinou je ta potíž , že u lidí se řeší následek.
Musí se ale nejdřív vyřešit příčina - pejskové. Bez této posloupnosti jsou všechny snahy odsouzené k neúspěchu.
Teď si představte , že v zemi , kde lidé umírají hlady , by se vláda rozhodla utrácet za odchyt a vakcinaci psů. Myslím, že by nepřežila ani týden.
VB
Máte úplnou pravdu. Nevím jak v Africe , ale z Indonesie jsem si přivezl ošklivý zážitek , byl jsem pokousaný opicí. Jako na potvoru jsem nestíhal očkování před odletem. Po dvou dnech se mi podařilo sehnat až v hlavním městě lékaře s vakcínou. Nikdo, kdo to nezažil , nemá potuchy co prožíváte. Proto bych rád vzkázal panu Dr. Vavrečkovi ať laskavě nehlásá do světa , že je očkování proti vzteklině zbytečné. Určitě už bez něj nikdy neodjedu i kdybych měl zmeškat letadlo. Opice prý nebývají infekční v takovém počtu jako psi , ale když tu informaci na místě nemáte , je vám do ouvej.
Mimochodem na tom Bali už zase mají nové případy . V červenci letošního roku tam pes pokousal pět lidí a po utracení mu diagnostikovali vzteklinu . Tak na Bali bez očkování taky nejezděte.
Protestant
Svatá prostoto,
Vy už mi raději nic nevzkazujte. Očkujte se svobodně proti všemu čemu chcete být očkovaný a už nikdy neodjíždějte nikam bez očkování. Raději si nechejte vždy otestovat i protilátky, abyste vůbec věděl, zda jste i chráněný. Strašně nerad bych Vás viděl na nebezpečném Bali očkovaného, ale nechráněného...
Milý pane
Po několika cestách do Afriky a svých zkušenostech bych taky už neodjel bez očkování , repelentů , antimalarika a vybavené lékárničky.
Nejen vzteklina , ale určitě i žloutenka , tyfus a meningokok je základní ochrana.O žluté zimnici ani nemluvím.
Úroveň místních zdrav. zařízení je tak katastrofální ,že vůbec nechápu lidi , kteří nadávají na naše zdravotnictví. Bylo by dobré se do těch zemí podívat a když jste takový frajer zkuste to bez očkování.
Ale nezapomeňte předtím napsat poslední vůli vy svatá prostoto.
Tulák