Yuzu je u nás zatím téměř neznámé, i když jeden z velkých kavárenských řetězců CrossCaffe nabízí horký nápoj právě s obsahem tohoto ovoce. Představte si ho jako něco mezi citronem a mandarinkou, ostatně jejich křížením vznikl.
Pravlastí yuzu je Korea nebo Tibet, ale své stálé místo má především v japonské kuchyni, říká se mu někdy také „japonský citron“. Chuťově je nejpodobnější grapefruitu. Nečekejte ale šťavnatou dužinu, na které si smlsnete k svačině. Dužina yuzu je spíš suchá a obsahuje hodně pecek. Chceme-li yuzu ochutnat, musíme se spolehnout na výrobky z něj. A ne všechny dodají tělu skutečnou vitamínovou „pecku“.
Yuzu na talíři
Plody yuzu sice skutečně obsahují vitamín C, má to ale háček. „Yuzu je na tom z hlediska obsahu vitamínů podobně jako ostatní citrusy,“ říká výživová specialistka Hana Střítecká. „V populaci je obecně zakořeněná informace, že citrusy jsou bohaté na vitamín C. K pokrytí jeho potřeby bychom ale museli denně sníst tak sto padesát gramů jejich dužniny. V ten moment je pro nás lepším i levnějším zdrojem drobné bobulovité ovoce, jako je třeba černý rybíz, šípkový čaj nebo kvašené zelí.“
Vitamíny vás vybaví i rakytník nebo černá jeřabina (aronie).
Galerie: Které české ovoce má nejvíc vitamínu C?
Přesto nemusíte yuzu jako zdroj vitamínů zcela zatracovat, jen se po něm budete muset pořádně rozhlédnout.
Dovoz je náročný a cena vysoká
V regálech supermarketů ani prodejnách ovoce a zeleniny yuzu nejspíš nenajdete. „Tuto surovinu přivážíme jen na speciální poptávku, naposledy tomu bylo v lednu,“ potvrzuje trnitou cestu k yuzu Vojtěch Havránek, majitel firmy Titbit, která dováží do Čech exotické ovoce. „Cena je velmi vysoká, cca 1400 Kč za kilo, a sezóna ovoce není zas tak dlouhá. Používá se hlavně kůra, protože vnitřek je relativně bez šťávy. I ta se používá, ale je jí málo.“
Třeba do zmiňovaných kaváren se yuzu dostávalo celý rok včetně příprav a cestovalo sem dvaapadesát dní. „Spolupracujeme s korejským dodavatelem, který plody zpracuje, ochutí medem a upraví na marmeládovou směs,“ vysvětluje ředitel provozu kaváren CrossCafe Luboš Martínek.
Čerstvé nenajdete
Horký nápoj je jednou z forem, kde si můžete yuzu dopřát. Není ale zdaleka jedinou, k dalším možnostem se ještě dostaneme. Hana Střítecká ale nejprve upozorňuje na různé formy zpracování. Ty totiž mají velký vliv na to, kolik vitamínů v yuzu produktu vlastně ve výsledku zbude.
„Čím více dochází k mechanickému zpracování a tepelné úpravě, tím více se vitamínu C zničí,“ vysvětluje odbornice. A pokud se dokonce vrhnete na hotovou omáčku ve sklenici, která se na etiketě „éčky“ jen hemží, tak zde příliš zdravého nečekejte.
Koncentrát. To je ono
Z hlediska zachovaného obsahu vitamínů je u yuzu logika stejná jako u jakéhokoli jiného ovoce. Nejlepší je čistá šťáva nebo čisté pyré. Jen pokud se z jakéhokoli důvodu vyhýbáte jednoduchým cukrům, tak pozor. „Čím více zkoncentruji, tedy zbavím se vody, tím se mi v konečném produktu zvyšuje obsah přirozeně se vyskytujícího cukru,“ dodává Hana Střítecká.
Koncentrát yuzu seženete třeba v síti prodejen Makro, půl kila chlazeného stojí necelých devět set korun. Kilo zmrazeného yuzu pak stojí necelé čtyři tisíce, nabízí ho například e-shop Top potraviny. Tam pořídíte i další produkty s yuzu. K čemu je využít?
Omáčky, šťávy a spol.
Yuzu je oblíbenou surovinou kuchařů, především japonských. Vyrábí z něj různé vinné octy, marmelády a přidávají jej i do oblíbené miso polévky.
Dalším způsobem, jak se k yuzu dostat, jsou tak hotové výrobky ve specializovaných e-shopech. Tady už je ale obvykle hodnota vitamínů minimální, spíš tak potěšíte své chuťové buňky. Seženete třeba šťávy, dresinky na saláty nebo sirupy s obsahem yuzu. Je pak ale otázkou, kolik procent vlastního yuzu tam opravdu je.
Exotické ovoce může být i součástí hotových nápojů, třeba čím dál oblíbenějšího matcha čaje. Yuzu se využívá i v kosmetickém průmyslu, jeho aroma je příjemnou součástí některých parfémů. Přidává se i do masážních olejíčků, které působí antistresově, relaxačně a povzbudivě.
Odborná spolupráce:
Ing. Hana Střítecká, Ph.D.
Výživový specialista. Vysokoškolská pedagožka, lektorka, výživová poradkyně a odborná garantka sytému hodnocení potravin projektu FÉR potravina, nutriční terapeutka FitBee.