Lilek vejcoplodý (baklažán) je rostlina dorůstající metrové výšky, na bázi dřevnatění. Plodem jsou bobule zelenobílé až fialovo-černé tvarem připomínající tykev. Tento plod má velmi vysokou výživovou hodnotu.
Co lilek obsahuje
Tato zelenina je bohatá na bílkoviny, třísloviny, organické kyseliny, antokyany. Dále pak obsahuje fosfor, vápník, draslík, hořčík, železo, mangan a vitaminy skupiny B.
Léčivé účinky lilku
Lilek má silné antibiotické a antibakteriální účinky, výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi, podporuje činnost žlučníku, jater, slinivky, čistí krev, posiluje imunitní systém a působí i protirevmaticky. Zevně ho můžeme používat při léčbě kožních neduhů.
Lilkové recepty
Slupka lilku obsahuje silice, které mohou citlivějším jedincům podráždit sliznice. Proto zvažte jeho oloupání.
Lilkový čaj
- Potřebujeme: 2 lžíce nasekaného lilku, 3 dl vroucí vody
- Postup: Lilek přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a ihned popíjíme. Tato čajová kúra by měla trvat 4 týdny.
Antibiotický čaj s lilkem
- Potřebujeme: 2 lžíce nasekaného lilku, půl lžičky skořice, 4 tlučené hřebíčky (koření), 1 tlučený badyán, 3 dl vroucí vody
- Postup: Všechny ingredience přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a hned vypijeme. Tento čaj si vaříme 3× denně po dobu 10 dní.
Očistná lilková dieta
Tato kúra by se měla provádět po 1 – 3 dny. Během této doby jíme pouze tepelně upravený lilek (dušený, pečený, orestovaný), při jeho přípravě můžeme používat sůl, koření, česnek a trošku olivového oleje, nic víc. K lilku nesmíme zapomenout denně vypít 2,5 litru vlažné vody.
Výživné zeleninové smoothie jako snídaně či lehká večeře
- Potřebujeme: 2 lžíce lilku, 1 lžíci strouhané mrkve, 1 lžíci strouhané červené řepy, 1 lžíci jablka, půl lžičky čerstvé citronové šťávy, 3 dl vody
- Postup: Všechny uvedené přísady rozmixujeme a hotový nápoj podáváme ve vysoké sklenici.
Baklažán v kombinaci s bramborem zvyšují chuť k jídlu
- Při nechutenství si můžeme pomoci popíjením čerstvé šťávy z lilku a brambor.
- Na denní dávku potřebujeme šťávu z 1 středního lilku a 3 větších brambor. Šťávu vypijeme naráz, tato kúra by měla trvat 14 dní.
Lilek zastavuje průjem
Při průjmových onemocnění si můžeme pomoci právě touto zeleninou. Baklažán totiž obsahuje draslík, a právě tuto minerální látku organismus ztrácí při průjmech.
Zeleninová polévka při průjmu
- Potřebujeme: 3 lžíce nakrájeného lilku, 2 brambory, 1 mrkev, půl lžičky mořských řas nori, mořskou sůl, 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček
- Postup: Lilek a brambory nakrájíme na kousky, mrkev nahrubo nastrouháme a vše zalijeme asi 3 – 4 dl vody, přidáme sůl, řasy a vše vaříme doměkka, pak odstavíme, přisypeme vločky a necháme 10 minut odpočívat. Tuto polévku pojídáme během dne.
Lilková šťáva pomáhá hojit kožní neduhy
Čerstvě odšťavněná šťáva z lilku má silné hojivé, regenerující a svědění zmírňující účinky. S úspěchem ji můžeme nanášet na veškeré kožní neduhy a necháme hodinu působit, poté opláchneme.
Obklady z lilku tiší bolesti kolen a kožní neduhy
Při ekzémech, lupénce nebo bolavých kolenech jsou velmi účinné lilkové obklady.
Obklad si připravíme tak, že rozmixovaný lilek s troškou vody naneseme na utěrku, tu přiložíme na postižené místo, zavážeme a necháme 1 hodinu působit.
Lilková kosmetika
Lilková maska
- Potřebujeme: 3 lžíce rozmixovaného lilku, 1 lžičku vody, půl lžičky citronové šťávy
- Postup: Všechny ingredience smícháme dohromady a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 25 minut účinkovat. Poté umyjeme.
Regenerující maska z lilku a jogurtu
- Potřebujeme: 2 lžíce lilku, 2 lžíce bílého jogurtu
- Postup: Lilek rozmixujeme s jogurtem, vzniklou směs naneseme na obličej a necháme 20 minu působit. Po uplynutí této doby umyjeme.