Save Food From the Fridge (pozn. red. Zachraňte jídlo z ledničky) je projekt, který se zaměřuje na výrobu designových domácích potřeb pro skladování jídla mimo ledničku. Za projektem stojí designerské studio Jihuyn David.
Autoři tvrdí, že kvůli pohodlnosti ledničky přestáváme rozumět jídlu, které v ní skladujeme. Nedbáme na to, že každá potravina má vlastní optimální podmínky ke skladování. A často je tak použití ledničky k jejímu uchovávání zbytečné, někdy přímo nevhodné.
Problémem je podle autorů projektu nejen energetická spotřeba, kterou kvůli ledničce máme – lednice je jedním z největších domácích žroutů energie; ale také to, že se při péči o potraviny spoléháme na technologii. Nepřemýšlíme o uspořádání potravin v lednici, o vlivech, které na sebe potraviny mají apod.
Přečtěte si: Mrkev zhořkne, když bude skladována vedle jablek
Kam s jídlem, když ne do lednice?
Cílem projektu Save Food From The Fridge je vytvořit vkusné, funkční a praktické kuchyňské předměty, které mají sloužit jako alternativa k uchovávání potravin v lednici.
Cílem autorek ze studia Jihuyn David je zamezit zbytečnému plýtvání potravinami, které podle nich často zapříčiňuje efekt – „když je to v ledničce, tak se to nezkazí“; který ovšem funguje přesně do té chvíle, dokud „se to nezkazí“.
Ale také zachránit jídlo před následky, které může mít nesprávné skladování – ovlivnění pachem a složkami z okolních potravin, ztráta nutriční hodnoty a chuti.
Podívejte se, co a jak nejlépe skladovat:
Soužití brambor s jablky
Jablka vylučují velké množství ethylenu, které urychluje proces „zrání“, v praxi v lednici to znamená proces „kažení se“ ovoce a zeleniny uchovávané spolu s jablky. Pokud jsou jablka skladována spolu s bramborami, zabraňují jejich klíčení, a brambory tak mají delší životnost.
Polička pro společné skladování brambor s jablky
Nahoře – v poličce jsou díry, aby se jablka částečně mohla dostat do kontaktu s bramborami.
Dole – brambory mají být uchovávány v suchu a tmě, plná dřevěná deska zabraňuje světlu a současně funguje jako otvor, kterým se dostaneme k bramborám.
Dýchání vajec
Vaječná skořápka má ve své struktuře miliony malinkých dírek. Dovnitř tedy velmi snadno proniknou vnější pachy a vůně – jinak řečeno, vejce nasávají pachy okolních potravin, takže jejich skladování může ovlivnit jejich výslednou chuť.
Polička pro skladování vajec mimo lednici
Nahoře – čerstvost vajec lze otestovat snadno ve sklenici vody.
Dole – čím čerstvější vejce je, tím níž klesne.
„Ovocná zelenina“ potřebuje vlhkost
Některé plody jsou předměty sporů, zda jde o ovoce či zeleninu (přečtěte si: Rajčata a melouny: je to ovoce, nebo zelenina?). Například cukety, lilky, okurky a papriky se z botanického hlediska řadí mezi ovoce. Mají tak vlastnosti ovoce a měly by být skladovány mimo ledničku. Teploty pod 7 °C je poškozují. Aby mimo ledničku zůstaly čerstvé, potřebují vlhkost a dostatek světla.
Polička pro „ovocnou zeleninu“
Dole – vanička na vodu, díky které je zelenina udržována ve vlhku.
Nahoře – postranní přívodová trubička, pro doplňování odpařované vody.
Sucho a vzduch pro koření
Optimální pro uchovávání koření je sucho a vzduch. Sucha lze docílit přidáním rýže do nádoby, ve které je koření uchováváno – zabrání se tak tvoření „žmolků“. Dostatek vzduchu zajistí korkové víčko.
Polička a nádoby pro uchovávání koření
Vlevo – rýže v horní části sklenice absorbuje vlhkost a zabraňuje tvoření „žmolků“.
Vpravo – korkové víčko.
Kořenovou zeleninu – ideálně svisle
Díky skladování ve svislé pozici kořenová zelenina vydrží déle čerstvá. Nejlepší podmínky má při uchovávání v písku – písek ji drží ve „stoje“ a udržuje ideální vlhkost, zelenina se také nedotýká, což brání přenosu bakterií a látek, kvůli kterým se rychleji kazí.
Kontejnery pro uchovávání kořenové zeleniny
Dole vlevo – písek udržuje zeleninu ve správné pozici a má ideální vlhkost.
Nahoře – skleněný tunýlek, kterým je možné zavlažovat písek.
Dole vpravo – výchozím materiálem pro výrobky na uchovávání potravy je javorové dřevo napuštěné včelím voskem.