Nechci byt pesimista, ale je treba se seznamit i s nekolika mene optimistickymi skutecnostmi okolo moznosti studia v USA:
4000 universit: budu se muset podivat, odkud se to cislo bere, ale tech slusnych universit poskytujicich vzdelani na urovni 5–6ti leteho studia na UK/CVUT nemuze byt vice jak 100–150 (tedy v prumeru 2–3 na kazdy z 50ti statu). Zbytek budou asi „college“.
veskere post-sekundarni (tj. po stredni skole) vzdelani v USA je placene. Cena je v radu vyssich tisicu dolaru (tj. 5–10 tisic) za semestr az po nekolik desitek tisic (prava, medicina, vysoce prestizni soukrome university, …)
Pokud nemate vyslovene velmi bohate rodice, budete potrebovat grant (zaplaceni toho skolneho) od nekoho jineho. Fulbrightova komise je jednou z organizaci/darcu takovychto grantu. V CR jich je jeste par dalsich, ale vsechny dohromady neudeli snad vice nez nejakych radove 100 grantu za rok.
university v Kanade jsou obecne levnejsi nez ty v USA
jedinou vyspelou zemi na svete, kde mohou studovat zdarma i cizinci, je Norsko. Ackoliv se neplati skolne, Norsko ma velmi vysoke zivotni naklady (cena bydleni, stravovani, doprava, …), takze i tak to bude stat hodne penez. Nanestesti Norsko neni soucasti EU, takze jestli budete chtit pracovat vice nez 20 hodin tydne povolenych pro studenty, abyste pokryli sve naklady, tak budete muset ziskat pracovni povoleni.
ceske univerzity poskytuji vzdelani na vysoke urovni. Absolventi se dobre uplatnuji na americkem trhu (pokud se jim podari prolezt imigracnim systemem), takze rozhodne neni nutne „jit do Ameriky ziskat lepsi vzdelani“. Vyjimkou snad mohou byt naprosto spickove obory na urovni postgradualniho studia (PhD). I tady je vsak treba si pripomenout, ze nektere spickove programy existuji i v CR, jen se o nich obecne nevi (CR je vice nez 30× mensi nez USA, takze je potreba vse – jako treba pocet spickovych pracovist – brat v pomeru). Kamarad byl najat po studiu na UK MFF (fyzika) primo do americkeho vyzkumaku. Rozhodne nebyl jediny absolvent ten rok, kdo skoncil na spickove vyzkumne pozici v USA. Musim jeste rict, ze se do USA vubec necpali. Americane je kontaktovali sami :-)
Spousta prestiznich americkych universit poskytuje zdarma na Internetu materialy z prednasek na svych skolach. Ziskejte tak jejich znalosti i bez placeni skolneho!
pokud jen chcete ziskat tu americkou zkusenost, tak bych rekl, ze mnohem lepsi zpusob je stravit rok v USA nebo Kanade na „Work and Travel“ viza. Jedte dvakrat – jednou jeste jako studenti and pak po absolvovani jako „mladi lide pod 30 let“.