Myslíte na základě jednoho jednostranného článku, že je všechno tak jasné a černobílé? Znáte argumenty druhé strany i odjinud? Myslíte, že všude jsou hlupáčci, jen u nás víme vše nejlépe? Já třeba Francouzům fandím, protože pod značkou „bio“ si představuji něco vypěstované tradiční metodou, co je nejen zdravé, ale i chutné. A zelenina ze skleníku většinou žádnou pořádnou chuť nemá (stačí si v supermerketu koupit třeba nějakou zeleninu z Holandska).
Toto ovšem právě jednostranné je. A to je chyba onoho přijatého nařízení. Takové by mělo smysl v případě, že by stejný zákaz přijaly minimálně všechny členské státy EU, a to nikoli pouze pro bioprodukci, ale pro jakoukoli produkci zeleniny a ovoce. Možná nevíte, co ve skutečnosti takový zákaz znamená – znamená to, že na francouzském trhu nebude od listopadu až téměř do června k dispozici ŽÁDNÁ lokální bioprodukce v oblasti zeleniny a ovoce, s výjimkou česneku, zelí, kapusty, dýně, pórku, kterou lze s trochou úspěchu pěstovat i ve velmi nízkých teplotách, a potom jablek (které se většinou v květnu už nedají zloňska jíst) a a krátkodobě i kořenové zeleniny. Co to znamená? Biospotřebitel si je bude kupovat buď z Itálie nebo vámi zmiňovaných například holandských bio skleníků, anebo si je bude kupovat konvenční. Předpokládáte-li, že dnešní člověk, zvyklý i jako velký ekolog na to, že v dubnu má tolik mrkve, kolik si jen zamane (a to beru už v potaz to, že si odvykl například na rajčata nebo okurky během celého roku), přestane tyto suroviny používat vůbec a klidně si, pojídaje výhradně moučné výrobky, maso, luštěniny a sušené ovoce, počká až do toho června, asi se trochu mýlíte :) Ten zákaz je navíc o to absurdnější, o co víc se netýká konvenční zeleniny, jejíž skleníky vyplodí mnohem více plynů než skleníky užívané v ekologickém zemědělství. Jen pro zajímavost a pro vaši lepší představu – v ČR je téměř 100 % veškeré produkce bio zeleniny v obchodech dostupné ze zahraničních skleníků (nepatří do toho jen brambory a cibule a zahraniční neskleníková zelenina z jižních oblastí).
Značnou část produkce v kvalitě i "bio" lze pěstovat ve skleníku technologií bez dodatečných tepelných zdrojů a tedy přídavné uhlíkové stopy. Tím spíše pokud se energie ovládacíh prvků a související potřeby dodají "zelenou také sluneční , nebo bioenergií". Jde o ryze český vynález již ze70 tých let minulého století a v současné době jsou tyto úžasné produkty připraveny k zahájení velkovýroby v rozměrech pro profesionální velkopěstitele, tak ryze civilní tedy spotřební provedení pro širokou veřejnost. Zatím ale jsou tyto moderní formy zcela ignorovány, nechápány a investory tento nejspíše miliardový bezkonkurenční byznys vůbec nezajímá. Zato perzekuce řešitele je jediným krokem který státní orgány zatím dokázaly. A přitom stačí tak málo. A ČR může být na tomto poli první ve světě. Nesmyslné kroky se nedějí jen ve Francii.
V článku se uvádí, že dovézt rajčata bude mít "asi" větší uhlíkovou stopu, než jim zatopit doma. Také jsem si to vždycky myslel, ale jednou jsem se dokopal to i nahrubo spočítat. Opak je pravdou. Plně vyhřívaný skleník se zimní produkcí má několikánsobně horší uhlíkovou stopu na kg rajčat než dovoz třeba z Maroka. Pokud se vytápí obnovitelně, tak je to pak jiný příběh. Většina skleníků zimních skleníku v evropě ale jede na zemní plyn.