Zánět vedlejších nosních dutin bývá nepříjemný a bolestivý. Může jej způsobit rýma, ale od klasické rýmy provázející nachlazení se výrazně liší, a to jak pokud jde o příčinu, tak i co se týče léčby.
Co je sinusitida?
Akutní bakteriální zánět dutin je bakteriální infekce postihující vedlejší nosní dutiny. Obvykle mu předchází nachlazení nebo zhoršení alergické rýmy či postižení exhalacemi vnějšího prostředí včetně tabákového kouře. Sinusitida vyžaduje vyšetření ORL specialistou a někdy i léčbu antibiotiky.
K sinusitidě se dost možná schyluje, když se příznaky běžného nachlazení nezlepšují ani po několika dnech, nebo když se po přechodném zlepšení opět zhorší. Typický je změněný hlas, zablokovaný odtok hlenů z nosu, bolesti hlavy a pocit tlaku.
Někteří lékaři zastávají názor, že rýma bez zánětu dutin vlastně neexistuje, neboť postranní nosní dutiny a nosní dutina jsou spojeny. Takže zánět de facto vždy pronikne i do vedlejších nosních dutin, záleží však, v jakém rozsahu.
Odborníci tvrdí, že pokaždé jde o rinosinusitidu, nejen sinusitidu (rinitida = rýma, sinusitida = zánět vedlejších nosních dutin).
Příčiny sinusitidy
Obvykle začíná obyčejnou rýmou čili virovým onemocněním. Nejčastěji za něj mohou viry, které naruší povrch sliznice dutin. Na ní se pak lehce přemnoží bakterie a následně se dutiny začnou plnit hnisavým hlenem.
Příčiny sinusitidy, tedy zánětu vedlejších nosních dutin, však mohou být i jiné:
- infekce zubu (zejména v horní čelisti)
- ucpání způsobené alergickou rýmou
- nadměrné užívání některých léků
- úraz hlavy, při kterém se poškodí chrupavky nebo drobné kůstky a ty ucpou přechod do nosní dutiny
Trápí teď vás nebo někoho z rodiny kašel, rýma a podobně?
Příznaky sinusitidy
Poklepte si po tváři v místě nad zanícenou dutinou a zaručeně pocítíte bolest. Výrazná je v předklonu a při zvýšení tlaku v dutině. Takto s jistotou rozeznáte zánět dutin od běžného nachlazení. Mohou vás bolet i zuby a můžete mít pocit zalehlých uší, dokonce je častá ztráta čichu, což je v dnešní době covidové matoucím problémem.
Hlen bývá hustý, neprůhledný, sytě zelený nebo žlutý – pokud se vám ho vůbec podaří vysmrkat. Příznaky nemusí být výrazné, ale někdy vás zánět dutin položí do postele spolu s horečkou a celkovou slabostí. Vyléčení akutního zánětu obvykle trvá až dva týdny.
Někdy se léčba zánětu dutin neobejde bez antibiotik, pokud jde o bakteriální infekci – zjistí to lékař po odebrání výtěrů z hrdla a nosu. Jedním z ukazatelů je i hladina CRP. Pokud je vysoká, spolu se zvýšeným množstvím bílých krvinek obvykle signalizuje bakteriální zánět. Často se při diagnostikování využívá RTG snímků, na kterém je sinusitida viditelná, lékař takto zjišťuje i chronický zánět. K němu se člověk dopracuje zejména v případě opakovaných akutních zánětů dutin – nemusí je doprovázet takové intenzivní příznaky jako akutní zánět, avšak trvají i více než 12 týdnů.
První pomoc při sinusitidě
Hlavně se nenapařujte nad horkým odvarem, při zánětu dutin je lepší suché teplo – ať už ve formě teplých obkladů, nebo v podobě „horského slunce“. Vzduch v místnosti bez obav zvlhčovat můžete, nepřetápějte, naopak pravidelně větrejte.
Jak ukázala třeba tato studie, napařování nemá na problémy s dutinami a rýmou skutečně žádný pozitivní vliv.
Léčbu podpoříte i přehříváním paží (asi na 30 minut), nejlépe v předklonu. Sliznice se lépe prokrví a hlen se začne snáze uvolňovat. Z léků na zánět jsou vhodné takové, které obsahují bylinné extrakty. Rostlinný lék nemívá takové vedlejší účinky jako léky na syntetické bázi. Cíl je nicméně vždycky stejný, dosáhnout toho, aby z ucpaných dutin odtekl sekret.
Dutiny tedy musí být dostatečně průchodné, proto je klíčové eliminovat otok sliznice. Dejte si pozor na kapky a spreje do nosu, u kterých hrozí riziko návyku. Dlouhodobým používáním se můžete dopracovat do stavu, kdy bez nich už téměř nebudete umět dýchat.
Mimochodem, právě léky na uvolnění ucpaného nosu patří v lékárnách mezi ty nejprodávanější. Lidé jimi zmírňují symptomy nachlazení, chřipky, senné rýmy a jiných alergických reakcí, nebo právě sinusitidy. Lékárnice Pavla Horáková, šéfka online poradny Lékárna.cz, ale nedoporučuje používat kapky a spreje do nosu déle než týden, děti maximálně 5 dnů a kojenci 3 dny. Závislost může vzniknout již po jednom, dvou týdnech pravidelného používání. Tím se velmi rychle dostanete do začarovaného kruhu, kdy bez kapek či spreje nemůžete fungovat. Postupně ale může docházet k poškození až odumření nosní sliznice,
upozorňuje lékárnice.
Na ucpané dutiny může zabrat výtažek z prvosenky a šťovíku s protizánětlivým účinkem, který je součástí některých volně prodejných léků. Výtažek z černého bezu zmenšuje otok sliznice, což spolu s dalšími účinky rostlinných látek příznivě ovlivňuje její regeneraci, usnadňuje vykašlávání a vysmrkání se.
Existují také další přírodní alternativy – kapky s eukalyptovou silicí nebo kafrem, někdy postačí roztok mořské soli. Nosní sliznici otužují i výplachy slanou vodou – někteří nedají na pravidelnou nosní sprchu dopustit. Tato procedura však není pro každého. Nepodceňujte léčbu běžné rýmy ani bolesti zubů. Za zánětem vedlejších nosních dutin často stojí i alergie nebo nosní polypy.