Moje přítelkyně je jedna z předních odbornic na dentální hygienu a paradontózu s vlastní ordinací v Praze kus od Náměstí Míru. Spoustě lidem doslova zachránila chrup a v několika případech s kolegyněmi zubařkami včas rozpoznaly závažnější problémy, např. onkologického charakteru.
Drtivá většina zápachu je jak píšete především nedostatečnou ústní hygienou. Dá se říct, že aktuální poznatky v praxi neaplikuje ani značná část zubních lékařů, hygienistů ani další personál. Usazeniny zubního kamene např. pod dásní není možné bez ordinačního zásahu odstranit. Hygiena může být dále ztížená např. nekvalitní tzv. převislou výplní, či špatně udělanou korunkou. Řada lidí má také podkažené výplně, většinou protože je lékař neprovedl dostatečně dobře. Stejně tak mezizubní kartáčky je pro kýžený účinek nutné odborně naměřit a nacvičit techniku nejen s nimi, ale i s klasickým či např. sonickým kartáčkem.
Jak se spolu o těchto záležitostech bavíme (ano, typicky při večeři...) tak už bohužel typický paradontální zápach hnijícího masa poznám dost spolehlivě také. Na společenských akcích, při čekání ve frontě, při jízdě v MHD, při pracovních schůzkách apod. běžně dokážu identifikovat osoby i třeba na 1-2 metry, které mají s nejvyšší jistotou paradontózu. Často jsou to i mladé a sofistikovaně vypadající osoby.
Zápach může ale vzniknout i při nemoci, při žaludečních potížích apod. ale je to výrazně méně časté a dobrý hygienista to snadno rozpozná a případně doporučí konzultaci s příslušnými odborníky.