Zápal plic provází horečky, kašel a bolest na hrudi. Někdy se objeví i potíže s dýcháním

7. 12. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos/HayDmitriy
Zápal plic bývá způsoben ve většině případů bakteriemi, ale mohou ho vyvolat i viry, plísně nebo dráždivé chemické látky. Průběh a příznaky onemocnění se odvíjí od původce, ale v naprosté většině případů mají pacienti kašel, zvýšenou teplotu a pociťují těžkost až bodavou bolest na hrudi. U vážných případů se může objevit zrychlené dýchání, nebo dokonce dušnost.

Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může mít bakteriální, virový i mykotický původ. Někdy mohou poškození plicní tkáně a následný zánět vyvolat i neinfekční vlivy, jako jsou například agresivní chemické látky. Infekční pneumonie ale jasně převažují. Nejtěžší průběh přitom mívá zápal plic u seniorů a malých dětí. Zvýšené riziko představuje také pro:

  • imunokompromitované pacienty,
  • onkologické pacienty,
  • astmatiky,
  • těhotné,
  • osoby s chronickými chorobami. [1, 2]

Příznaky zápalu plic

Projevy onemocnění se mohou lišit v závislosti na původci zánětu. Mezi společné rysy patří:

Bakteriální zápaly plic jsou charakteristické závažnějším průběhem. Pacienti mají často velmi vysoké horečky, vykašlávají velké množství žlutozeleného hlenu a jsou schvácení. U virových zápalů plic bývají potíže o poznání mírnější. Kašel je spíše dráždivý a suchý, někdy ho doprovází dušnost a pocity bodání na hrudi. Většinou není přítomna horečka, ale jen zvýšená teplota.

Nejméně obvyklým typem zápalu plic je mykotická pneumonie, která postihuje zdravé osoby jen málokdy. Objevuje se třeba u pacientů s AIDS a osob s hodně oslabeným imunitním systémem. Závažnost a průběh onemocnění přitom ovlivňuje také to, zda je zánětem postižen jen jeden plicní lalok (jednostranný zápal plic), nebo oba plicní laloky (oboustranný zápal plic). [3, 4, 5]

Atypické příznaky zápalu plic

Některé formy pneumonie mohou svými projevy připomínat spíše chřipku, protože jsou provázeny atypickými příznaky:

V takovém případě je důležité navštívit lékaře, který pomocí rentgenu plic, poslechu dechu a dalších vyšetření zjistí, zda se skutečně jedná o zápal plic. [6, 7]

Antibiotika přestávají fungovat na zdánlivě banální infekce plic či močových cest Přečtěte si také:

Antibiotika přestávají fungovat na zdánlivě banální infekce plic či močových cest

Příznaky zápalu plic u dětí

Jak poznat zápal plic u dětí? Symptomy u dětských pacientů jsou prakticky stejné jako příznaky zápalu plic u dospělých. Kojenci trpí hlavně na virové pneumonie. Bakteriální infekce jsou u nich méně obvyklé, ale mívají těžší průběh.

U batolat a předškolních dětí naopak převažují bakteriální pneumonie, při kterých děti trápí kromě běžných příznaků i bolesti břicha a hlavy. U starších dětí a dospívajících se často vyskytují mykoplazmatické a chlamydiové zápaly plic. K těžkému průběhu zápalu plic jsou náchylnější děti, které:

  • jsou nedonošené,
  • jsou podvyživené,
  • mají vrozené vady,
  • trpí chronickým plicním onemocněním. [8, 9, 10]

Zdroje: mayoclinic.org, mountsinai.org, kidshealth.org, sancedetem.cz, pediatriepropraxi.cz, cpzp.cz, nzip.cz, pharmanews.cz

Co je zápal plic?
Zápal plic, známý také jako pneumonie, je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Nejčastěji bývá způsoben bakteriemi, ale objevují se i virové a mykotické pneumonie. Vzácně mohou zápal plic způsobit i neinfekční faktory, jako jsou například agresivní chemické látky.
Jak se pozná zápal plic?
Mezi běžné příznaky zápalu plic patří zvýšená teplota až horečka, kašel, obtížné dýchání a bolest na hrudi. Bouřlivější průběh mívá bakteriální pneumonie, při které pacienti vykašlávají žlutozelený hlen. U virového zápalu plic je kašel spíše suchý, dráždivý a hodně nepříjemný.
Jaké má přechozený zápal plic příznaky?
Ve výjimečných případech se může objevit zápal plic bez teplot a výraznějších symptomů. Pokud člověk pneumonii přechodí, může to vést k rozvoji závažných komplikací, jako jsou výpotek v dutině hrudní, plicní absces, stupňující se dušnost nebo sepse. Může dojít k trvalému poškození plicních funkcí. U pacientů ve špatném fyzickém stavu může nastat i úmrtí.

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).