Alergici mají přestat používat injekční pera Emerade. Jsou vadná a nemusí jim zachránit život

11. 5. 2023

Sdílet

 Autor: Emerade-Bausch
Lékový ústav vyzval pacienty, aby vrátili do lékárny jednorázové předplněné pero Emerade. Je určené pro akutní léčbu silné alergické reakce. U 11 šarží léčiva ale hrozí, že pero selže, pacient si proto lék nebude moci aplikovat a zemře.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se závada v jakosti objevila u přípravku Emerade 300 mikrogramů a Emerade 500 mikrogramů. Jde o léčivo, které má podobu injekčního roztoku v předplněném injekčním peru pro jednorázové použití.

Co se dozvíte v článku
  1. Kterého přípravku se stahování týká
  2. Stahované pero vraťte do lékárny
  3. Jak mají pacienti postupovat
  4. Při selhání pera hrozí úmrtí
  5. Kdy může přijít alergická reakce
  6. Projevy anafylaxe
  7. Velmi závažné projevy anafylaxe

Kterého přípravku se stahování týká

Kvůli závadě SÚKL nařídil stáhnout z trhu celkem 11 šarží Emerade. Jde prakticky o všechny šarže, které jsou nyní na trhu. „Důvodem jsou možné problémy s aktivací pera, kdy nelze vyloučit, že pero selže při aplikaci léčivého přípravku nebo že v případě jeho předchozího pádu bude předčasně aktivováno,“ uvádí ústav v upozornění zveřejněném na webu

Stahování se týká následujících šarží léčivého přípravku:

Kód SÚKL

Název

Doplněk

názvu

Šarže

Použitelnost

do

0215123

Emerade

300MCG INJ SOL PEP

1X0,3ML

Y0187B1B

09/2023

Y0187B6A

09/2023

Z0100B2D

03/2024

Z0111B5A

04/2024

Z0128B2D

05/2024

Z0141B6A

06/2024

Z0141B6D

06/2024

Kód SÚKL

Název

Doplněk

názvu

Šarže

Použitelnost

do

0215125

Emerade

500MCG INJ SOL PEP

1X0,5ML

Y0187C3B

09/2023

Z0100C3B

03/2024

Z0141C2B

06/2024

Z0141C7A

06/2024

Stahované pero vraťte do lékárny

Pokud doma pero Emerade z výše uvedených šarží, a to i načaté, máte, podle SÚKLu jej určitě nepoužívejte a požádejte lékaře o předepsání nového léčivého přípravku. Následně Emerade odneste do lékárny (a to i bez účtenky), kde vám vrátí případný doplatek a vydají vám nové léčivo ve shodné formě. Nebude to ale již Emerade, ale pero Epipen.

Vracení se netýká již použitých per. „Pro pacienty, kteří již léčivý přípravek použili a byl úspěšně podán, nepředstavuje přípravek žádné riziko, důvodem stahování jsou možné problémy s aktivací pera,“ uvádí léková autorita.

Jak mají pacienti postupovat

  • Zkontrolujte si číslo šarže léčivého přípravku Emerade, které najdete na obalu léku.
  • Stahování se týká načatých i dosud nepoužitých balení přípravku. Stahování se ovšem netýká již aktivovaných autoinjektorů. 
  • Pokud máte doma šarži dotčenou závadou v jakosti, obraťte se na svého lékaře a požádejte ho o předepsání nahrazujícího léčivého přípravku, alternativou jsou předplněná pera Epipen, 300 mcg inj sol pep 1 × 0,3 ml nebo Epipen, 300 mcg inj sol pep 2 × 0,3 ml. 
  • Šarži dotčenou závadou v jakosti lze vrátit bez předložení účtenky v jakékoliv lékárně, nejlépe však v té, ve které byl přípravek vydán, a to do 9. srpna 2023.
  • Aby nebylo ohroženo zdraví pacientů, mělo by se vrácení předplněného pera léčivého přípravku Emerade do lékárny uskutečnit až po obdržení alternativního adrenalinového pera. 
  • Pokud máte obavy nebo dotazy týkající se tohoto přípravku, je možné obrátit se na společnost PharmaSwiss Česká republika s.r.o., tel.: 234 719 600, nebo na e-mail: czech.info@bauschhealth.com.

Zdroj: SÚKL

Při selhání pera hrozí úmrtí

Pokud váháte, zda Emerade skutečně do lékárny vrátit, určitě to učiňte. Nejde totiž o žádnou malichernost. „Vzhledem k tomu, že Emerade je život zachraňující léčivý přípravek, selhání aktivace předplněného pera je hodnoceno jako život ohrožující,“ varuje SÚKL.

Emerade je podle výrobce předplněné pero s obsahem adrenalinu. Používá se k akutní léčbě závažných alergických reakcí (tzv. anafylaxe) způsobených potravinami, léky, hmyzím bodnutím a také reakcí vyvolaných námahou nebo neznámou příčinou.

Projevy anafylaxe mohou alergika zasáhnout velmi rychle, a to během několika minut. Právě proto má léčivý přípravek podobu injekčního pera – aplikace je jednoduchá, takže ji lze učinit během pár vteřin. Injekční podoba pak zajistí, že adrenalin se velmi rychle dostává do krve, čímž zvrátí další rozvoj závažných projevů anafylaxe. Okamžitá aplikace adrenalinu proto může alergikovi zachránit život. 

Pokud ale dojde k selhání pera, na nějž pacient zasažený anafylaxí spoléhá, hrozí, že člověk zasažený prudkou alergickou reakcí zůstane bez pomoci. To znamená, že nedokáže zvrátit například otok dýchacích cest a během krátké doby se udusí.

Kdy může přijít alergická reakce

Výrobce Emerade uvádí, že mezi obvyklé příčiny anafylaxe patří hmyzí bodnutí, potraviny, jako jsou arašídy, ořechy, sezamová semínka, ryby a korýši, mléčné výrobky a vejce. Dále mohou vzniknout alergické reakce na latex, penicilin a některé další léky.

U některých pacientů může anafylaxi zapříčinit únava a vyčerpání nebo cvičení, buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými spouštěči, jako jsou potraviny nebo léky. Ve vzácných případech může dojít k anafylaktické reakci i bez zřejmé příčiny.

Při silné alergické reakci má pacient ihned použít léčivý přípravek předepsaný lékařem a zavolat záchrannou službu (číslo 155).

Projevy anafylaxe

  • Svědění, zejména na rukou, pod chodidly nebo na hlavě
  • Svědění, zarudnutí nebo kopřivka kdekoliv na těle
  • Bodavý pocit v ústech
  • Otok úst, krku, rtů nebo očí
  • Závratě, úzkost, studený pot
  • Bolest břicha, nevolnost nebo zvracení
  • Dýchací potíže nebo příznaky astmatu
  • Náhlá únava, snížený krevní tlak nebo mdloby
  • Dezorientace nebo ztráta vědomí

Velmi závažné projevy anafylaxe

  • Zhoršené dýchání
  • Otok úst, krku
  • Náhlá únava, závratě
  • Zhoršování výše popsaných projevů

Zdroj: PharmaSwiss Česká republika/Emerade

S jakým druhem alergie se potýkáte?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).