Zbavte se během týdne kašle díky přírodní medicíně, prášky nejsou vždycky potřeba

19. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sezóna nachlazení a kašle všeho druhu je v plném proudu. Mnoho lidí proto řeší, jak se kašle zbavit – někdo s úlevou sáhne po pilulkách, kapkách nebo sirupech z lékárny, jiný se snaží neduhu zbavit přírodní cestou. Jaké jsou v druhém případě možnosti?

I když berete léky na kašel či nachlazení a celkově se cítíte lépe, nemůžete se pokašlávání zbavit? I tady má smysl vzít si na pomoc některé přírodní metody, které s úspěchem používaly už naše babičky. Mohou jak poskytnout úlevu od záchvatů kašle, tak přispět k hojení podrážděných tkání. Můžete se tak díky nim například lépe vyspat. 

Hodně vody, med nebo bylinky

Co byste měli dělat, pokud se chcete zbavit kašle? Vyzkoušejte některé z následujících tipů, můžete je i kombinovat. 

1. Pijte hodně vody

První linie obrany proti kašli? Dostatečná hydratace – protože když jste dehydrovaní, vaše tělo produkuje méně slin a hlenu, takže máte vyschlo v krku a sliznice jsou náchylnější k podráždění. To může vést k neutuchajícímu kašli. Pití dostatečného množství tekutin pomáhá ředit hlen v krku, usnadňuje vykašlávání a čistí dýchací cesty. Ostatně, i léky na vykašlávání dobře fungují jen tehdy, když budete při jejich užívání zároveň dostatečně pít. To má navíc smysl i jako prevence. 

Teď v zimě nemáme takovou potřebu pít jako v létě. Jenže i studený vzduch nás vysouší, zejména pokud se k mrazu přidá vítr. Problém není jen nedostatek pití, ale také teplota nápojů. Zima nás nutí pít nápoje horké, kdy se tělo musí vyrovnávat s velkými teplotními rozdíly – teplota vzduchu je pod nulou, teplota těla kolem 36 °C a teplota nápoje i nad 60 °C. Nejpřijatelnější je nápoj s teplotou blízkou teplotě těla – vlažný nebo o pokojové teplotě, doporučuje nutriční terapeutka Jitka Tomešová, spolupracovnice AquaLife Institutu. 

Ke každodennímu pití se podle ní hodí přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody, které mají původní složení a čistotu – nesmí se dezinfikovat ani jakkoli chemicky upravovat, v podstatě představují biokvalitu v pitném režimu.

Jitrocel kopinatý uleví při zahlenění a chrání dýchací cesty. Zabírá i na puchýře Přečtěte si také:

Jitrocel kopinatý uleví při zahlenění a chrání dýchací cesty. Zabírá i na puchýře

2. Snězte lžíci medu

Med je osvědčený lék na zklidnění kašle. Jeho antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti mohou zmírnit průběh infekce, zatímco díky své viskozitě může pokrýt a zklidnit podrážděné hrdlo. Zvažte před spaním lžíci medu, abyste snížili noční kašel. Pozor však, někdy může med v krku naopak dráždit, pak je dobré si ho odpustit. 

3. Dejte si bylinkový čaj

Některé bylinné čaje z léčivých rostlin, jako je tymián, heřmánek, máta peprná a kořen lékořice, mohou být prospěšné při léčbě kašle. Mají uklidňující účinky a mohou snížit nutkání ke kašli. 

Teplé nápoje mohou navíc stimulovat tvorbu slin, čímž dále zmírňují sucho v krku a podráždění sliznic. Tymián se například i v tradiční lidové medicíně používal k léčbě respiračních onemocnění. Pomáhá i ve formě tymiánového krému, kterým potřete hrudník a ramena. 

4. Kloktejte trochu slané vody

Kloktání teplé slané vody může pomoci uklidnit bolavé hrdlo a zmírnit škrábání v krku, které často doprovází kašel. Slaná voda pomáhá snižovat zánět, ničí bakterie a poskytuje dočasnou úlevu. Rozpusťte půl lžičky soli v jednom šálku teplé vody, roztok několik sekund kloktejte a poté vyplivněte.

Zvládají muži nachlazení, virózu a chřipku hůř než ženy?

5. Vyzkoušejte homeopatii

K léčbě kašle můžete použít homeopatické léky či rostlinné sirupy. Homeopatika se mohou kombinovat s jinými léky či přípravky. Můžete se zaměřit přímo na účinné látky nebo koupit již hotové homeopatické sirupy. 

Kašel je pouze příznak, ne nemoc. Proto je velmi důležité rozlišovat, jestli je kašel suchý, či vlhký, co je jeho příčinou. Zda vychází ze zánětu nosohltanu, angíny, či z laryngu nebo z průdušnice, průdušek, či průdušinek, uvedla pro Svět homeopatie dětská lékařka Věra Budková. 

Co použít na kašel kromě homeopatických sirupů? 

  • Drosera 15–30 C – homeopatický lék je vhodný v případě, kdy například dítě kašle po usnutí, posadí se, drží se hrudníku a mívá i nauzeu. Podávejte 5 granulí před spaním a kdykoli i v noci opakujte.
  • Coccus cacti 9 C – lék na kašle typu parapertusse nebo černého kašle
  • Cuprum metallicum 5 C  – vhodný na kašel ve spasmech, kdy pacient lape po dechu a nemůže odkašlat.
  • Antimonium tartaricum 9 C – homeopatický lék na kašel po fyzické námaze a například při smíchu. Antimonium je vhodný i v případě, kdy je zánět již na průduškách a pacient má výdechovou dušnost. Dávkujte 5 granulí před spaním, opakujte i v průběhu noci.
  • Corallium rubrum 9 C a Kalium iodatum 9 C – kombinace těchto homeopatik je vhodná na zadní rýmu ve spojením s kašlem – nejméně čtyři dny. Zlepšení se dostaví velmi rychle.
  • Ipecacuanha 9 C – je vhodný, pokud je kašel vlhčí a pacient kašle až do zvracení.
  • Bryonia 9 C – používá se v případě, kdy se kašel zhoršuje teplem.
  • Kombinace Sambucus nigra 9 C a Spongia tosta 9 C – u laryngitidy

6. Zmírněte zánět pomocí zázvoru

Zázvor je protizánětlivý přírodní antioxidant, který může pomoci zmírnit kašel. Zmírňuje zánět v dýchacím traktu, a může dokonce pomoci potlačit nutkání ke kašli. Zkuste pít čaj z čerstvého zázvoru několikrát denně pro úlevu od kašle.

Kašel není banalita. Dva týdny kašlání jsou ještě v normě, déletrvající problémy už ne Přečtěte si také:

Kašel není banalita. Dva týdny kašlání jsou ještě v normě, déletrvající problémy už ne

7. Dejte si teplý nápoj z kurkumy

Kurkuma obsahuje kurkumin, sloučeninu, která je známá pro své protizánětlivé, antioxidační a antivirové vlastnosti. Teplý nápoj z kurkumy může pomoci uklidnit váš krk, snížit zánět a zmírnit kašel.

8. Vsaďte na cibuli

Velmi dobře fungují přípravky z cibule, bohužel je třeba překonat jeho poněkud intenzivní chuť. Vymačkejte jednu cibuli tak, aby z ní tekla šťáva, do roztoku dejte 1 lžičku medu a podávejte několikrát denně. Nebo cibuli nakrájejte na jemné kostičky, zasypte cukrem, počkejte, až pustí šťávu a tu pak užívejte.  

9. Přidejte do svého jídelníčku probiotika

I když přímo neutišují kašel, mohou probiotika zlepšit stav vaší gastrointestinální flóry, což může pomoci posílit váš imunitní systém a zabránit rozvoji způsobenému nachlazením nebo chřipkou. Probiotika lze nalézt ve fermentovaných potravinách, jako je jogurt, kysané zelí a kimchi, nebo je lze užívat jako doplněk.

Průdušky – co pomůže, když vám chrčí na hrudníku Přečtěte si také:

Průdušky – co pomůže, když vám chrčí na hrudníku

10. Vyvarujte se vystavení dráždivým látkám

Dráždivé látky z prostředí, jako je kouř, prach nebo silné pachy, mohou kašel zhoršit nebo ho přímo vyvolat. Udržování čistého prostředí a vyhýbání se dráždivým látkám může při zvládání kašle výrazně pomoci.

A kdy k lékaři? 

Zásadní pro uzdravení je, abyste dopřáli svému tělu dostatek času na regeneraci. Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim. Pamatujte také na to, že ačkoli přírodní prostředky mohou poskytnout úlevu, nemusí léčit základní příčinu vašeho kašle.

Pokud silný kašel přetrvává déle než týden, je závažný nebo je doprovázen jinými znepokojujícími příznaky, jako je vysoká horečka, ztráta hmotnosti nebo potíže s dýcháním, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).