Co je zdravé, není dobré. Nepřipadá vám tohle úsloví tak trochu přežité? Já tvrdím, že když se jídlo umí připravit, je zdravé, dobré a ještě pomůže zhubnout. Máme pro vás tipy na některé suroviny, které jste třeba dosud míjeli v obchodech bez povšimnutí. Nechejte se tedy inspirovat.
Je fakt, že pokud chcete zhubnout, budete se muset vzdát většiny oblíbených surovin a nahradit je zdravějšími s menší kalorickou hodnotou. Pokud se v nich ale nevyznáte, nebo jste o nich dosud ještě ani neslyšeli, bude pro vás příprava dietního jídelníčku obtížnější. Pojďme se na některé z nich podívat.
Čtěte také: Chcete zhubnout? Začněte u výběru potravin
Náhražka masa. Jde to vůbec?
Jedním z takových výrobků je Šmakoun, v nabídce také pod názvem Shmaky. Jedná se o čistou bílkovinu s minimem sacharidů, tuků a cholesterolu. Je to plátek našlehaných bílků, který je upraven tak, že svou konzistencí připomíná drůbeží maso a stejně tak ho můžeme připravit. Nemusí se již dále tepelně upravovat, lze jej konzumovat i za studena, například nakrájený na kostičky v zeleninovém salátu chutná výborně a v nabídce je také v uzené variantě.
Sójové maso najdete na pultech už mnoho let. Snad každý ho vyzkoušel, ale výsledky možná byly rozpačité. Nevhodnou úpravou totiž chutnalo jako rozmočená houba, a proto ho většina z nás ze svého jídelníčku nadobro vyřadila bez dalšího pokusu. Pokud chcete dát sójovému masu další šanci, vyzkoušejte si následující recept:
Sójové maso s žampiony
1 rajčatový protlak, 1 středně velká cibule, 1 pórek, 1 kostka zeleninového bujónu, 10 dkg žampionů, 3 lžíce sójové omáčky, 1 ks větší paprika, 1 balení sójového masa, olej – Sójové maso namočíme na 1 hodinu do zeleninového vývaru. Na pánvi zpěníme trochu oleje a osmahneme na jemné kostičky nakrájenou cibuli, poté přidáme na plátky nakrájené žampiony a na kostičky pokrájenou papriku. Podlijeme vývarem, přidáme sójové maso, občas promícháme a pár minut dusíme. Dále přidáme sójovou omáčku a rajčatový protlak. Asi po 10 minutách přidáme najemno nakrájený pórek a ještě 5 minut dusíme. Jako přílohu zvolíme zeleninový salát nebo celozrnnou rýži.
Již několik let je možné koupit výrobek s názvem tofu nejen v obchodech se zdravou výživou. Tofu je vlastně sýr vyrobený ze sóji, který vzniká vysrážením sójového mléka. Je lehce stravitelný a pro svůj vysoký obsah vápníku a nízký obsah tuků a sacharidů je pro dietu velmi vhodný. Jedná se o polotovar a před konzumací ho musíte tedy upravit. Podobně jako Šmakoun se dá použít jako náhražka masa a lze ho i grilovat. Můžete rovněž vyzkoušet méně tradiční podobu tofu – jako pomazánku. Použité ořechy v následujícím receptu mají vyšší energetickou hodnotu, ale zároveň jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mají na náš organismus pozitivní vliv, a proto bychom je neměli z našeho stravování zcela vyloučit.
Tofu pomazánka s ořechy
3 stroužky česneku, 80 gramů vlašských ořechů, 100 gramů cibule, 220 gramů tofu, sůl, sójová omáčka, petrželka, kerblík, pažitka – Najemno nakrájenou cibulku zpěníme na troše oleje. Tofu (můžeme použít i uzené tofu) nastrouháme na jemném struhadle nebo umeleme. Cibuli s tofu podusíme v sójové omáčce zředěné vodou. Ochutíme prolisovaným česnekem, solí a nadrobno nakrájenými bylinkami a nasekanými ořechy. Tofu pomazánku můžeme konzumovat teplou i vychladlou, ideálně na celozrnném pečivu.
Pokud hledáte jednoduchou a rychlou svačinku, jsou právě pro vás určeny vegetariánské paštiky od společnosti Sivo. Kelímek s váhou 48 gramů ukrývá lahodnou nízkoenergetickou pomazánku v mnoha příchutích. V kombinaci s plátkem knäckebrotu jsou velmi chutnou dopolední svačinou.
Velmi oblíbenou pochoutkou je kuskus, který se v obchodech objevuje také pod názvem cous cous. Můžete ho koupit již mražený se zeleninou a ochucený, nebo si jej můžete připravit doma podle své chuti. Jedná se o droboučké kuličky z tvrdé pšeničné krupice a je velice výživný, lehce stravitelný a obsahuje vlákninu. Kuskus se na rozdíl od ostatních těstovin při přípravě nevaří, ale pouze zalévá vařící vodou a skvěle chutná jak se zeleninou, tak nasladko. Vyzkoušejte ho například s cherry rajčaty a hráškem.
Napsali jsme: Co můžete jíst, když chcete zhubnout?
Kuskus s rajčaty
250g kuskusu, 150g cherry rajčat, 150 g hrášku, 10g čerstvého zázvoru, 25g šalotky, 40ml olivového oleje, čerstvá petržel, sůl, pepř – Kuskus promíchejte nejlépe v nerezové nebo skleněné nádobě s olejem, solí a pepřem. Zalijte 450 ml vroucí vody (část můžete nahradit zeleninovým vývarem) a nechte deset až patnáct minut stát, aby se tekutina vsákla. Cherry rajčata nakrájejte na drobné kostičky, zázvor na tenké plátky a pak ještě na nudličky. Spolu s nasekanou cibulkou a hráškem je lehce opečte na pánvi. Promíchejte kuskus vidličkou, aby nebyl hrudkovatý a přimíchejte k němu směs z pánve a nasekanou petrželku.
Pokud máte v jídelníčku málo vlákniny a dostaví se v důsledku toho problémy se zácpou, což se v souvislosti se změnou jídelníčku může stát, nesahejte hned po chemickém projímadle. Už jste si někdy v obchodě prohlíželi sáček s pšeničnými otrubami, které vzhledem připomínají piliny a radši jste je hned vrátili do regálu? Až půjdete znovu do obchodu, zkuste si je koupit. Čtvrt kila stojí asi 15 korun a fungují jako dokonalý kartáč na střeva. Doporučená dávka jsou tři lžičky do jogurtu nebo do ovesné kaše a pro požadovaný účinek je nutné jídlo zapít velkým množstvím vody. Během tří dnů by se měly problémy s vyprazdňováním upravit.
Změna jídelníčku určitě vyžaduje odvahu k experimentování. Nebojte se proto v obchodech koupit pohanku, cizrnu, špaldovou mouku nebo jáhly. Na internetu najdete spoustu receptů na chutná a zároveň dietní jídla. A když už budete mít podobné suroviny ve spíži, ke změně stravovacích návyků se jistě odhodláte mnohem snáz a zdravé suroviny už ze svého jídelníčku neodstraníte.