V případě příspěvku na soukromou dopravu do zdravotnického zařízení nejde o žádnou letošní novinku. Co se ovšem mění, je výše proplácené částky na 1 kilometr jízdy. Ta letos činí 6,93 Kč. Příspěvek má ale řadu omezení, takže dosáhnout na něj nemusí být jednoduché.
Příspěvek není pro každého
Na příspěvek má nárok pacient, který má ze zdravotních důvodů hrazenou přepravu do nemocnice či k lékaři. Místo sanitky se ale rozhodne cestovat soukromým vozem.
Pokud chce na tuto jízdu čerpat příspěvek od své zdravotní pojišťovny, musí mu ji schválil jeho ošetřující lékař. Tedy třeba praktický lékař nebo ambulantní specialista.
„Lékař může pojištěnci předepsat dopravu soukromým vozidlem v případě, že pacientův aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu do zdravotnického zařízení běžným způsobem (např. hromadnou dopravou nebo řízením vozidla),“ upozorňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.
Schválení lékařem má vždy písemnou podobu. Konkrétně jde o vyplnění tiskopisu s názvem „Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem“.
Bez vyplnění některých kolonek peníze čerpat nelze
Vystavený tiskopis platí na cestu tam i zpět, případně i na opakované cesty k jednomu poskytovateli zdravotních služeb.
V tiskopise musí být vždy vyplněna kolonka „Důvod k transportu“ a také zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy. „Vyjádření typu ‚vyšetření‘ není považováno za zdůvodnění,“ upozorňuje Viktorie Plívová.
Druhá strana dokladu slouží k evidenci návštěv pacienta na vyšetření. Poskytující lékař musí vždy potvrdit datum návštěvy pacienta. „V případě, kdy není indikace pro cestu zpět, doplní poskytující lékař v místě razítka ZPĚT NE. Může nastat situace, že bude nutný transport sanitou, pak se vyznačí ZPĚT SANITA,“ popisuje mluvčí VZP.
Pojišťovna proplatí pouze nejkratší cestu
Ten, kdo chce získat příspěvek na soukromou dopravu k lékaři či do nemocnice, musí mít také na paměti, že vozidlo, které pacienta veze, nesmí řídit sám pacient. Tuto definice splňuje například taxi služba, takže zdravotní pojišťovny přispívají i na jízdu taxíky. Soukromá doprava ale může mít i jiné podoby. Nicméně u každé z nich platí, že zdravotní pojišťovna neproplatí více než výše zmíněných necelých 7 Kč za 1 km. V případě cesty taxíkem tak jde o příspěvek, jenž například v Praze nejspíš nepokryje ani čtvrtinu ceny za kilometr jízdy, pokud tedy nezapočítáme nástupní sazbu či sazbu za čekání.
Pacienti by měli také vědět, že zdravotní pojišťovna jim přispěje pouze na počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení. Příspěvek se vztahuje vždy jen na jízdy s pacientem. A je omezen svým opakováním – na jedno místo jej lze čerpat maximálně 10×.