Ceny sice třeba vzrostou, ale trh je schodí dolů, tam, kde mají být s ohledem na cenu práce. Cena vzniká ochotou prodat a ochotou koupit. Když se tyto dvě ochoty nenaplní nedojde k obchodu. Obchodníku bude trapně snižovat ceny púrotože přestřelil. Proto od výrobce dražší zboží nekoupí. Nebude ochoten koupit. Cena nevzniká od ministerského křesla. Větší ceny potřebujeme, ale cesta je jediná. Odstranit zatížení zaměstńavatelů v oblasti odvodů za zaměstnance. Aby měli prostor k výplatě větších mezd. Bez zvýšení cen na trhu práce se nenaplní zdražování. Je to zamotaný kruh a na tahu k jeho odblokování je exekutiva. Snižování daní. Rušení zbytečných ministerstvech. K tomu je asi potřeba exekutiv nekoaličních. Zdá se, že jde pouze v naplňování počtu křesel ve vdládě. Prostě - snižovat daňové zatížení - tím lze protnout zamotaný kruh směřující k deflaci. Krok ČNB měl jiný důvod. Pojmenujme ho zatím číslem 1953.
Toto je skolni teorie, ktera ma bohuzel hodne daleko k realite. trh samozrejme bude kupovat, jinak by umrel hlady. trh mel svoji sanci pred spoustou let, kdy mel ukazat hypermarketum a dalsim "specialistum", ze takhle teda ne. jenomze to prosvihnul.
Dnesni stav je jedna velka nehoraznost a muzu rict, ze vzdycky, kdyz vlezu do ceskyho kramu (je mezitim vzdycky aspon 4 mesice), tak se mi protoci panenky. Vetsina toho, na co se podivam, sla za posledni tak 4 roky o desitky procent nahoru, neco o stovky. Urcite tomu nepredchazelo stejne zvysovani mezd.
Jinak s nekterymi vecmi souhlasim, i kdyz o danich to taky urcite neni. Meli by nam vysvetlit, jak je mozne, ze treba v Nemecku je kvalita vyssi, mzdy vyssi a ceny produktu nizsi (ani zde se zakladni ekonomicke teorie neuplatni a uz vubec ne ochota kupovat :)). Mluvim o zakladnich potravinach treba. Chci vedet, proc pytel ovesnych vlocek v nekolika variantach stoji 39 centu nebo vanicka smetanoveho syru 200 g (slozeni smetana, kultury,sul) 70 centu. Proc tentyz produkt (stejne slozeni) ma v CR vyssi cenu nebo proc je to "stejny produkt", ale pro CR vyrobeny v Rumunsku a kvalita je jinde. Na tom je videt, kdo ma jake postaveni. Na jakoukoliv zaminku pro zdrazeni cekaji hlavne markety. Ty pak pekne oskubou zakazniky i spoustu vyrobcu.
Odpoved je stejna jako u predrazenych mobilnich sluzeb s nejhrosim pokrytim signalu v Evrope - "speficky trh".
To je dedictvi 90. let a celeho bezbreheho vexlackeho pseudokapitalismu, kde jakakoli pravidla, narizeni a omezeni byla povazovana za "komunisticka". A toto je vysledek.
Impuls je stale jen jeden - retezce. Napriklad ceska jablka, nakupujeme za 12 Kc, prodavame za 43 Kc. Dodavatel zdrazi o 1 Kc, koncova cena se zvedne o 3 Kc. Tam hledejme pravy duvod zdrazovani, ne jinde. Jestli stoji 1 kg pomerancu dovezenych ze Spanelska 19 Kc a vedle toho hniji jablka z Melnika v cene 43 Kc, je asi neco spatne.
Jedine reseni, ignorovat a nekupovat. I pres zamerne znehodnoceni koruny se porad vyplati nakupovat potraviny v zahranici, ted mozna jeste vice nez predtim.
Lidé bohužel na řetězce furt nadávají, ale stejně tam většinu jídla nakupují. Je takt, že marže obchodníků jsou čím dál tím větší. Lze to ilustrovat na mléku, které se v současné době ve velkých objemech vyváží do zahraničí. Cena tohoto mléka placená zemědělcům vzrostla za poslední rok o 1 až 1,50 Kč za litr, v obchodech ale stoupla o 5 až 10 korun za litr. Dnes se cena nejlevnějšího polotučného mléka o tučnosti 1,5% pohybuje kolem 19 či 20 korun, v supermarketu v akci se dá koupit za 17 či 18 korun. Hned vedle supermarketu v mlékomatu se dá syrové kravské mléko o tučnosti 4% koupit za 15,- korun litr. Přesto je odběr tohoto mléka minimilní. Nevím, jestli se lidé bojí údajné zdravotní závadnosti, o které mluvil dřívější šéf hygieniků Vít, nebo zda je jim lenošno si k těm automatům zajít a mléko si do lahví natočit.
Ja osobne tam nakupuji nejmene jak mohu. Jenze ziju v lokalite kde je plno malych obchodu (nepocitam vecerky kde maji pochybne skladovany supermarketovy sortiment za jeste vyssi cenu) a nakupuji kazdy den odpoledne, kdy tam neni moc lidi a jeste neco maji (pekarny).
Stejne je to se syry, v hypermarketu maji bud zdejsi hnusne prumyslove syry za ~ 30kc / 100g nebo zcela predrazene (ted po novem roce jeste vice) zahranicni za 50+ Kc. Deset metru vedle je syrarna otevrena do 20:00, kde nejlenvejsi holandsky syr stoji 25 Kc a je lepsi nez ty predrazene za 50 v hyper. A presto lide stale v hyper syry nakupuji ... Zrejme proto ze tam nemaji Eidam :-/
Kdyz si ale predstavim nejakou "vyhodnou" lokalitu s "superlevnym" krcalkem v novostavbe nekde na poli, jake tam asi mate po seste vecer moznosti nakupu ? Male obchody se neuchyti diky tomu ze nedostanou zbozi od dodavatelu za nizke ceny a dale diky obecne vysokym najmum, takze misto obchodu bude nakonec prazdna herna, protoze ta najem zaplati vzdy.